W tym roku nie skorzystamy już z ulgi budowlanej, ale mamy szansę odpisać od podatku część podatku VAT, który zapłaciliśmy w związku z inwestycjami budowlanymi. O ile spełnimy określone warunki.
Prawo do zwrotu części podatku VAT mają ci, którzy nie kupowali jako podatnicy VAT. Osoba, która dokonuje odpisu, musi mieć ponadto udokumentowane prawo do nieruchomości na cele budowlane albo tytuł prawny do budynku lub lokalu mieszkalnego w przypadku remontu.
Ile odpiszemy
• 70 mkw. powierzchni użytkowej i ceny 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, przyjmowanej na potrzeby obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów oszczędnościowych na książeczkach mieszkaniowych, ogłoszonej za kwartał poprzedzający kwartał, w którym inwestor złożył wniosek o wydanie decyzji o zwrocie w przypadku robót budowlanych związanych z ww. wydatkami, wymagających pozwolenia na budowę,
• 30 mkw. powierzchni użytkowej i ceny 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, przyjmowanej na potrzeby obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów oszczędnościowych na książeczkach mieszkaniowych, ogłoszonej za kwartał poprzedzający kwartał, w którym inwestor złożył wniosek o wydanie decyzji o zwrocie w przypadku robót budowlanych związanych z wydatkami, o których wyżej, nie wymagających pozwolenia na budowę.
Cena 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego dla celów obliczenia premii gwarancyjnej za I kwartał 2006 roku wynosi 2560 zł i ta kwota stanowi podstawę obliczenia limitu zwrotu dla osób składających wniosek od 1 maja 2006 r.
Potrzebny wniosek
Wniosek może być złożony nie później niż przed upływem 6 miesięcy od dnia zakończenia inwestycji.
Ważne ograniczenie: wniosek można złożyć tylko raz w roku.
Do wniosku należy załączyć kopię pozwolenia na budowę, a w przypadku remontu dokument potwierdzający tytuł prawny do budynku lub lokalu mieszkalnego oraz faktury dokumentujące poniesione wydatki. Jeśli inwestycja jest zakończona, trzeba dostarczyć pozwolenie na użytkowanie obiektu budowlanego lub zawiadomienie o zakończeniu inwestycji.