Jedni zapisują się, bo chcą wyjść na pątniczy szlak, drudzy przychodzą do pielgrzymkowego sekretariatu, by zostać pielgrzymem duchowym. Tegoroczna Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę wyruszy dzień później niż zwykle. Podobnie jak w 2020 r., będzie mieć formę sztafety modlitwy.
– Ze względów zdrowotnych, niestety, nie mogę uczestniczyć w pielgrzymce, dlatego kolejny raz postanowiłem wesprzeć Fundusz „Idę z Tobą” (dzięki wpłatom osoby ubogie mogą uczestniczyć w rekolekcjach na szlaku – red.) – mówi pan Aleksander. Mieszkańca Świdnika spotkaliśmy wczoraj w sekretariacie Pieszej Pielgrzymki Lublin – Jasna Góra, który działa przez wejściem do archikatedry. – W pielgrzymce będę uczestniczyć duchowo – dodaje nasz rozmówca.
Sekretariat pielgrzymkowy został otwarty we wtorek. Będzie czynny aż do wyjścia lubelskiej pieszej pielgrzymki, czyli do 4 sierpnia. Dyżury w sekretariacie są pełnione codziennie w godz. 10-17.
– Zapisy na pielgrzymkę najpierw były przyjmowane u księży przewodników, ale zapisać można się także teraz (koszt pielgrzymki to 40 zł wpisowe plus 40 zł przejazd autokarem – red.). Nie ma już miejsc m.in. na Święty Krzyż – zaznacza Kinga Adamkiewicz z sekretariatu Pieszej Pielgrzymki Lublin – Jasna Góra. – Więcej jednak osób, które do nas przychodzą, chce wesprzeć Fundusz „Idę z Tobą”.
Tegoroczna 43. pielgrzymka na Jasną Górę, podobnie jak ubiegłoroczna – ze względu na COVID-19, odbędzie się w reżimie sanitarnym. Będzie mieć charakter sztafety.
– Według rekomendacji głównego inspektora sanitarnego w trasę jednocześnie może wyjść 300 osób plus osoby zaszczepione – opisuje ks. Mirosław Ładniak, przewodnik lubelskiej pielgrzymki. – Każdego dnia będziemy iść w trzech grupach. Po dojściu na miejsce, pątnicy wracają do domów, a następnego dnia, na trasę wyjdą kolejni pielgrzymi. Dzięki wymianie pielgrzymów, na lubelskiej pielgrzymce może być nawet kilka tysięcy osób. I dodaje: – Oczywiście w czasie pandemii szczególną uwagę będziemy zwracać na bezpieczeństwo sanitarne pątników. Każdy indywidualnie musi zabezpieczyć sobie posiłek na cały dzień, czy też środki dezynfekcyjne. Nie będzie możliwości nocowania po trasie nawet u „znajomych”.
Autokar będzie codziennie odwozić i dowozić pielgrzymów. Wyjątek stanowi grupa namiotowa „kapucyńska”, która będzie nocować na szlaku.
– Legitymacje pielgrzymi będą mieć na konkretny dzień – np. 5. czy 7. pielgrzymki – pokazuje nam blankiet pani Kinga. – Pielgrzymi będą otrzymywać je w autokarze.
Pierwsi pątnicy wyruszą w drogę 4 sierpnia. – Nie jak dotychczas 3 sierpnia – pielgrzymka będzie o dzień krótsza niż w latach poprzednich. Będziemy pielgrzymować tylko w jednej kolumnie trasą na Bełżyce, Urzędów i Annopol – zapowiada ks. Ładniak. – Pierwszego dnia pątnicy dochodzą do Chodla, a drugiego do Księżomierzy. Później trasy są podobne do tych tradycyjnych.
W środę wyjście na pątniczy szlak poprzedzi msza w archikatedrze. Rozpocznie się o godz. 6. Po modlitwie pielgrzymi przejdą z placu katedralnego przez deptak i dalej ulicami: Kapucyńską, Narutowicza, Głęboką, al. Kraśnicką do Konopnicy a następnie do Chodla.