Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 lipca 2021 r.
6:33

Lubelskie ostoją religii w szkołach? Sprawdzamy słowa Czarnka

0 9 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

Przemysław Czarnek przekonuje, że uczniowie z Lublina, Bychawy czy Hrubieszowa nie mają żadnych wątpliwości jeśli chodzi o lekcje religii w szkołach. Stawia ich za wzór „problematycznej” Warszawie i Poznaniowi. Sprawdziliśmy czy minister edukacji mówi prawdę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Minister edukacji podczas wywiadu w Radiu Wrocław pytany był o lekcje religii w szkołach.

– Nie wiem dlaczego religia budzi jakiekolwiek wątpliwości. Chcę Panu powiedzieć, że budzi wątpliwości jedynie w Warszawie, czy w Poznaniu. Natomiast nie budzi wątpliwości w Lublinie, nie budzi wątpliwości w Bychawie, Hrubieszowie: tu dzieci chodzą na religię, otrzymują naukę, otrzymują informacje na temat systemu wartości, który leży u podstaw naszego społeczeństwa od 1050 lat i nikt nie robi z tego problemu. Więc też nie róbmy takiego wrażenia, że cała Polska się teraz sprzeciwia religii. Nie. Naprawdę dzieci chodzą na religię w wielu miejscach w 100 procentach – mówił.

Czy rzeczywiście w Lublinie „problemu” nie ma? Tutejszy Wydział Oświaty i Wychowania informacji o liczbie uczniów chodzących na religię nie zbiera. Ale osoby pracujące w szkołach prezentują odmienną sytuację.

– Nie wiem, skąd pan minister ma takie dane. Nigdy nie miałem sytuacji, żeby wszyscy uczniowie uczęszczali na religię. To dotyczyć może tylko uczniów w nauczaniu początkowym. Potem dzieci wykruszają się. Po zakończeniu nauki w szkole podstawowej uczęszcza ich coraz mniej, a najwięcej rezygnuje przed maturą – słyszymy w jednym z lubelskich zespołów szkół.

Na początku tego roku szkolnego tylko w jednej z klas I Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie z nauki religii zrezygnowało kilkanaście osób. Podobnie jest nie tylko w dużym Lublinie, ale i mniejszych miastach, o których mówił minister Czarnek.

– Na 569 uczniów w tym roku na religię nie uczęszczało 93 – mówi Alicja Borkowska, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Hrubieszowie.

– W porównaniu z rokiem ubiegłym to trzykrotny wzrost liczby rezygnacji z lekcji religii – dodaje.

  • Czym rodzice motywują tę decyzję?

– Nic nie tłumaczą, bo nie muszą tego robić. Po prostu piszą rezygnację – wyjaśnia dyrektor i dodaje: – To uczniowie różnych klas. Różnych roczników. Nie zauważam żadnych prawidłowości.

– Nie ma takich szkół, w których na religię chodziliby wszyscy uczniowie – uważa Tomasz Stoczkowski, wicedyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Bychawie. – Na 233 naszych uczniów na religię uczęszczało w tym roku 145.

Z raportu CBOS „Młodzież 2018” wynika, że dwa lata temu udział w lekcjach religii w szkole deklarowało 70 proc. uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych, „a więc najmniej w historii naszych pomiarów”. Z kolei z danych archidiecezji lubelskiej wynika, że w tym roku szkolnym na lekcję religii nie chodziło blisko 10 proc. wszystkich uczniów.

– Są wśród nich osoby spoza Kościoła rzymskokatolickiego, uczęszczające na religię w swoim Kościele lub związku wyznaniowym oraz dzieci i młodzież z rodzin nie wyznających żadnej religii – tłumaczy ks. Adam Jaszcz, wicekanclerz i dodaje: – Nie obserwujemy zjawiska masowej rezygnacji młodzieży z katechezy. Jak na potężny wysiłek wkładany przez niektóre środowiska w dyskredytację lekcji religii, efekt na Lubelszczyźnie wypada raczej mizernie. Cieszymy się, że mamy mądrą młodzież, mającą własne zdanie wobec spłyconego przekazu, który odcięcie od ważnej dziedziny wiedzy jaką jest religia utożsamia z jakimś pseudopostępem. Nie zdobywa się dobrego wykształcenia bez podstawowej wiedzy o religii, która ukształtowała kulturowo nasz kontynent.

Podobnie uważa minister Czarnek.

– Chcemy doprowadzić do sytuacji, że jeśli nie chcesz chodzić na religię, bo religia nie jest, nie była i nigdy nie będzie obowiązkowa, to będziesz musiał chodzić na etykę, bo na etyce musisz dostać informacje na temat systemu wartości, który leży u podstaw tego społeczeństwa i systemu wartości, który rządzi życiem w tym społeczeństwie. To jest prosta filozofia i nie powinna budzić wątpliwości – podkreślił w Radiu Wrocław.

Poprosiliśmy Ministerstwo Edukacji i Nauki o podanie źródła danych o lekcjach religii w Hrubieszowie, Lublinie czy Bychawie, na których opierał się szef resortu. Na odpowiedź wciąż czekamy.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Seniorki z Krasnegostawu śpiewały w Pałacu Prezydenckim. Publiczność była zachwycona
galeria

Seniorki z Krasnegostawu śpiewały w Pałacu Prezydenckim. Publiczność była zachwycona

Recital przypadł do gustu publiczności, a już wykonanie piosenki „Jak przygoda to tylko w Warszawie” wręcz zachwyciło słuchaczy. Seniorki z Krasnegostawu koncertowały w Pałacu Prezydenckim.

Przyjdź i pokoloruj poszewki. Te trafią do małych pacjentów lubelskiego szpitala

Przyjdź i pokoloruj poszewki. Te trafią do małych pacjentów lubelskiego szpitala

Wystarczy chwila czasu i odrobina kreatywności. 6 listopada w sklepie Skende będzie można pomalować poszewki, które później będą umilać zasypianie małym pacjentom.

„Pod dachami Paryża” – niezwykłe widowisko w Filharmonii Lubelskiej
11 listopada 2024, 18:00

„Pod dachami Paryża” – niezwykłe widowisko w Filharmonii Lubelskiej

Od stu lat oczy i uszy świata są zwrócone na piosenkę francuską, która urodziła się właśnie pod dachami Paryża, a konkretnie na: Polach Elizejskich, pod Wieżą Eiffla, w Lasku Bulońskim i przy szklanej piramidzie przed Luwrem. Już 11 listopada w Filharmonii Lubelskiej będzie okazja do spotkania z piosenką francuską.

Pijany pieszy potrącony na pasach

Pijany pieszy potrącony na pasach

44-latek mający ponad dwa promile alkoholu, został potrącony przez samochód na przejściu dla pieszych. Poszkodowanego przewieziono do szpitala.

Festiwal „Fonie Lublina – Jesień 2024”
patronat
10 listopada 2024, 18:00

Festiwal „Fonie Lublina – Jesień 2024”

W najbliższą niedzielę (10 listopada) w lubelskim Trybunale Koronnym zostanie zainaugurowany Festiwal „Fonie Lublina”, który odbywa się w Lublinie nieprzerwanie od 2017 roku.

Pierwszy odcinek ulicy wyremontowano kilka miesięcy temu
biała podlaska

Była dotacja, będzie budowa. Druga połówka Podleśnej też będzie cieszyła kierowców

Była dotacja, będzie budowa. Drugi odcinek ulicy Podleśnej przebuduje Przedsiębiorstwo Robót Drogowych.

Kasia Bujakiewicz: ustawiamy balecik i na scenę  | (Nie)Wyparzona Gęba
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Kasia Bujakiewicz: ustawiamy balecik i na scenę | (Nie)Wyparzona Gęba

Z Katarzyną Bujakiewicz porozmawialiśmy o początkach jej kariery. Zapytaliśmy o najlepszą radę jaką otrzymała od reżysera, jaka jest różnica w przygotowaniu się do roli w filmie i teatrze oraz czy czuje się spełnioną aktorką. Zobacz też jak poradziła z naszymi pikantnymi przekąskami: cayenne, chili, habanero.

Zderzenie 4 pojazdów. Jedna osoba ranna

Zderzenie 4 pojazdów. Jedna osoba ranna

Do wypadku doszło na drodze krajowej nr 74 w miejscowości Jarosławiec. Jedna osoba została ranna. Na miejscu występują utrudnienia w ruchu.

Alert IMWG. Gęste mgły nad regionem

Alert IMWG. Gęste mgły nad regionem

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gęstymi mgłami. W 18 powiatach widzialność może spaść miejscami poniżej 200 metrów.

Najlepsi uczniowie z województwa nagrodzeni
galeria

Najlepsi uczniowie z województwa nagrodzeni

We wtorek w Sali Błękitnej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego nagrodzono najlepszych uczniów z całego województwa. Ponad 200 osób otrzymało stypendium Prezesa Rady Ministrów.

Mnóstwo pieniędzy w puszkach. Zebrali ponad 36 tys. zł
galeria

Mnóstwo pieniędzy w puszkach. Zebrali ponad 36 tys. zł

Przez dwa dnia na dwóch tomaszowskich cmentarzach odbywała się kwesta. Dała świetny wynik. Do puszek trafiło ponad 36 tys. zł.

Ukrył się przed policją... w pokrowcu na ubrania

Ukrył się przed policją... w pokrowcu na ubrania

42-latek z Zamościa wybrał pomysłową, lecz nietrafioną kryjówkę przed policjantami. Poszukiwany do odbycia kary więzenia ukrył się pod stertą odzieży w pokrowcu na ubrania.

Śmiertelny wypadek na drodze. Policja poszukuje świadków

Śmiertelny wypadek na drodze. Policja poszukuje świadków

Chełmscy policjanci poszukują świadków tragicznego wypadku do którego doszło w październiku na drodze krajowej nr 12.

Bramkarz Górnika Łęczna kontuzjowany

Bramkarz Górnika Łęczna kontuzjowany

Górnik Łęczna od wtorku zaczyna przygotowania do kolejnego meczu w Betclic I Lidze. W niedzielę zielono-czarni zagrają na wyjeździe z Wisłą Płock i będą musieli poradzić sobie bez swojego bramkarza

Zamojski Dom Kultury mieście się przy ul. Partyzantów 13
15 listopada 2024, 18:00

Sześć dekad domu kultury. Jubileuszowa gala wkrótce

Najpierw był powiatowym, później wojewódzkim, a od jakiegoś czasu już miejskim. Ale cały czas działa pod tym samym adresem i w swojej siedzibie zorganizuje galę z okazji jubileuszu. Zamojski Dom Kultury świętuje swoje 60-lecie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

99,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

265,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

16,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kurek

ZAMOŚĆ

37,00 zł

Komunikaty