Koncert muzyki sefardyjskiej w Teatrze Klepisko, spacery tematyczne oraz wyjątkowe w tym roku spotkania literackie m.in. z udziałem wnuczki Izaaka Baszewisa Singera. To tylko część programu tegorocznej edycji Pardes Festival – Spotkań z Kulturą Żydowską, który 21 sierpnia zaczyna się w Kazimierzu Dolnym.
– Festiwal rozgości się w różnych lokalizacjach. Na koncert muzyki sefardyjskiej wybierzemy się do klimatycznego Teatru Klepisko w Skowieszynku, a na wycieczkę w niedzielę festiwalową pojedziemy na janowiecki brzeg Wisły – zapowiada Aleksandra Markiewicz, prezes Fundacja Spichlerz Kultury. – W programie m.in. zwiedzanie zamku i spacer po miasteczku wytyczony śladami wielokulturowych pamiątek historycznych w Janowcu, a na finał wycieczki wizyta w winnicy Widok Wojszyn na wiślanej skarpie.
W tym roku organizatorzy proponują interesujący program literacki. Na 23 sierpnia zaplanowano promocję prozy biograficznej Ester Singer Kreitman, starszej siostry noblisty, Izaaka Baszewisa Singera.
– W spotkaniu wezmą udział potomkinie rodu Singerów: wnuczka noblisty przyleci do Polski z Izraela, a wnuczka Ester Singer Kreitman z Francji – zapowiada Aleksandra Markiewicz.
„Taniec Demonów” Ester Singer Kreitman to drugie dzieło pisarki w polskim przekładzie, które już niebawem ukaże się na rynku. W trakcie festiwalowego spotkania zaplanowano czytanie fragmentów prozy Ester Kreitman w wykonaniu Jana Tuźnika, a na finał pokaz filmu „Ojczyzna jidysz”.
Dzień wcześniej, w trakcie Popołudnia ze Śliwką, odbędzie się prezentacja książki „Herbarium. Zielnik łemkowski – dla dużych i małych” Marty i Krzysztofa Butrymów napisanej w dwóch wersjach językowych - łemkowskiej i polskiej.
W programie festiwalu nie zabraknie spacerów tematycznych (spacer po kolekcji judaików i wizyta w unikalnym warsztacie złotnika w Muzeum Nadwiślańskim oraz wędrówka żydowskimi śladami w Kazimierzu Dolnym), pokazów filmowych i prezentacji multimedialnych. Jak zapewniają organizatorzy, goście festiwalowi będą mieli okazję spotkać się z wybitnymi znawcami judaizmu, tradycji i kultury żydowskiej.
Więcej informacji na facebooku festiwalu: www.facebook.com/PardesFestival.