Galą na Rynku Wielkim zakończył się XX Festiwal "Dwa Teatry" 2021. To wydarzenie, w czasie którego prezentowane są dzieła Teatru Polskiego Radia i Telewizji Polskiej z dwóch ostatnich lat. O nagrody rywalizowało 48 realizacji radiowych oraz 26 produkcji telewizyjnych
Słuchowisko "Wyszedł z domu" Tadeusza Różewicza w reżyserii Szymona Kuśmidera oraz spektakl "Dzień gniewu" Romana Brandstaettera w reżyserii Jacka Raginisa-Królikiewicza zdobyły Grand Prix XX Festiwalu "Dwa Teatry" 2021 w Zamościu.
Ewa Wiśniewska i Jerzy Zelnik zostali uhonorowani Wielkimi Nagrodami Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej.
Stenka, Adamczyk, Gogolewski
Jury nagrodziło twórców słuchowiska "Wyszedł z domu": za reżyserię i adaptację - Szymona Kuśmidera, za realizację akustyczną - Pawła Szalińskiego i za role aktorskie: Danutę Stenkę, Piotra Adamczyka i Pawła Krucza. Słuchowisko zostało zgłoszone przez Program 2 Polskiego Radia.
Nagrodę za reżyserię otrzymał Mariusz Bieliński za słuchowisko "Ojcze nasz". Franciszek Pieczka został uznany za najlepszego aktora za rolę Króla Leara w słuchowisku Mariusza Malca będącym adaptacją dramatu Williama Shakespeare'a.
Za rolę pierwszoplanową uhonorowany też został Ignacy Gogolewski za rolę w słuchowisku Wacława Holewińskiego "Nim wypowiesz słowo, jesteś jego panem".
Za najciekawszą rolę kobiecą jury uznało kreację Joanny Jeżewskiej w słuchowisku na podstawie dramatu Magdaleny Miecznickiej "Spalenie Joanny".
Lublin też
Nagrodę im. Ireny i Tadeusza Byrskich, za spektakl wykorzystujący potencjał miejscowego środowiska artystycznego dla twórców słuchowiska zgłoszonego przez Rozgłośnie Regionalne Polskiego Radia, otrzymali twórcy słuchowisk: zgłoszonego przez Radio Gdański "Ostry dyżur" dla autora Wojciecha Fułka, reżysera Pawła Chmielewskiego i za realizację akustyczną dla Jacka Puchalskiego, zgłoszonego przez Radio Lublin "Wakacje 1939" Anny Lisieckiej dla Marii Brzezińskiej za adaptację i reżyserię oraz zgłoszonego przez Radio Olsztyn "Ślady na śniegu" za tekst dla Łukasza Staniszewskiego, za reżyserię dla Cezarego Ilczyny, a także za realizację akustyczną dla Ryszarda Szmita.
Nagrodę za scenariusz oryginalny otrzymała Marta Rebzda za słuchowisko "Popsute".
Michał Zdunik został natomiast nagrodzony za scenariusz będący adaptacją tekstu Marcina Wichy "Rzeczy, których nie wyrzuciłem".
Nagrodę im. Janusza Hajduna otrzymał Andrzej Brzoska za realizację trzech słuchowisk: "Popiołów" Samuela Becketta w reżyserii Antoniego Libery, "Nakarmić kamień" na podstawie prozy Bronki Nowickiej w reżyserii Artura Urbańskiego i "Wyście w wiadomym celu do drugiego pokoju" Jarosława Mikołajewskiego w reżyserii Wojciecha Malajkata.
Jury doceniło też Michała Braszaka za muzykę i opracowanie muzyczne do słuchowiska "Nikt nie uciecze".
Sadowa, Woronowicz, Jankowska-Cieślak
Nagrodę za drugoplanową rolę kobiecą otrzymała Lidia Sadowa za kreacje w słuchowiskach "Popsute" Marty Rebzdy i "Oni" Stanisława Ignacego Witkiewicza.
Z kolei za drugoplanową rolę męską jurorzy docenili Adama Woronowicza za kreację w słuchowisku "Papież" Tomasza Mana. W tym roku przyznano też nagrodę specjalną Związku Artystów Scen Polskich. Otrzymali ją: Jadwiga Jankowska-Cieślak za rolę w dramacie "Oni" Stanisława Ignacego Witkiewicza oraz Andrzej Mastalerz za rolę w "Pacierz. Nościerz" Mateusza Żaboklickiego.
Honorowa nagroda zespołowa dla producenta słuchowisk powędrowała do Programu 2 Polskiego Radia.
Nagroda im. Romualda Cieślaka dla nieartystycznych pracowników Polskiego Radia trafiła do Beaty Jankowskiej.
Ponadto jury honorowym wyróżnieniem doceniło Mateusza Żaboklickiego za debiut dramatopisarski w Teatrze Polskiego Radia za słuchowisko "Pacierz. Noścież".
XX Festiwal "Dwa Teatry" 2021 zorganizowały Polskie Radio i Telewizja Polska.
(na podstawie informacji polskieradio.pl)