Wielu z nich stawia dopiero swoje pierwsze kroki w branży. Nagroda to szansa na wyjazd, nowe znajomości i zweryfikowanie tego, jak wygląda obecnie praca w mediach.
Stypendium im. Leopolda Ungera od 11 lat przyznawane jest studentom i adeptom dziennikarstwa. W tym roku nagrodzonych zostało siedem osób z całej Polski, które mogły liczyć na miesięczny staż w biurze prasowym Forum Ekonomicznego lub w „Gazecie Wyborczej”, „Polityce” czy dwutygodniowy pobyt w belgijskim dzienniku „Le Soir”. Z tymi właśnie redakcjami powiązany był patron stypendium – Leopold Unger.
Wśród tegorocznych finalistów jest Magda Zalewska, studentka filologii polskiej i reporterka Akademickiego Radia Centrum
- Myślę, że ten staż bardzo mnie rozwinął. Jednocześnie w stolicy można było trochę się rozeznać i zobaczyć jak praca dziennikarza wygląda w takim dużym mieście. Przeprowadziłam wywiad m.in z Bambi i Young Leosią na temat miejsca dla kobiet w polskim rapie. Napisałam też artykuł na temat zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.
Z kolei dla Eleni Kryńskiej, absolwentki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, staż w biurze prasowym Forum Ekonomicznego okazał się lekcją komunikacji.
- Niezwykłą okazją było dla mnie spotkać ludzi, których w normalnych okolicznościach nie mamy okazji poznać. Panele dyskusyjne na przeróżne tematy, począwszy od ekonomii, a skończywszy na obronności i sprawach związanych z geopolityką to świetny warsztat tworzenia relacji prasowych. To dla mnie szkoła samodyscypliny i reagowania na różne sytuacje, które mogą się wydarzyć.
Jak przyznają organizatorzy i patroni konkursu – stypendium to cenna inicjatywa, która służy przekazywaniu wzorców i doświadczeń dziennikarskich adeptom tego zajęcia. W planach są kolejne edycje tego wydarzenia.
- Zapraszamy do programu młodych dziennikarzy, którzy chcą zdobyć dodatkowe szlify i praktykę w ogólnopolskich i zagranicznych redakcjach. Mamy już w sumie ponad 50 stypendystów. Wszyscy są zadowoleni z efektów współpracy – mówi profesor Iwona Hofman z Wydziału Politologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.
Uroczystość wręczenia dyplomów laureatom była połączona z promocją książki „Polska publicystyka emigracyjna po 1945 roku”. To pokłosie konferencji w 10 rocznicę śmierci patrona stypendium. Sam Unger był cenionym dziennikarzem, komentatorem i felietonistą w takich redakcjach jak: „Le Soir”, „Kultura”, czy Radio Wolna Europa.