58 proc. ogólnej liczby studentów w Polsce to kobiety. Na uczelniach technicznych ten odsetek jest znacznie mniejszy, choć panie udowadniają, że potrafią sobie radzić nawet na typowo „męskich” kierunkach.
Jak możemy przeczytać w tegorocznym raporcie „Dziewczyny na politechnikach”, przygotowanym przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy”, w roku akademickim 2019/2020 na uczelniach publicznych uczyło się prawie 838 tys. studentów.
W skali kraju
Wśród kobiet największą popularnością cieszą się uczelnie pedagogiczne i medyczne. Na pierwszych z nich panie stanowią prawie 80 proc. wszystkich studentów.
W przypadku uczelni technicznych ten odsetek wynosi znacznie mniej – 35 proc. Mniej popularne wśród pań są jedynie szkoły wojskowe.
Tu warto podkreślić, że w skali kraju kobiety wybierające naukę na politechnikach częściej decydują się na studia niezwiązane z techniką i technologią. Na kierunkach takich jak elektrotechnika, automatyka i informatyka przemysłowa czy mechatronika pojazdów ponad 90 proc. studentów stanowią mężczyźni.
Są jednak przykłady na to, że kobiety wybierające uczelnie techniczne potrafią realizować się zawodowo w typowo „męskich” kierunkach. Jednym z nich jest dr inż. Paulina Jamińska-Gadomska z Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej. Adiunktka w Katedrze Mechaniki Budowli została właśnie laureatką 48. edycji konkursu o Nagrodę Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii za rozprawę doktorską zatytułowaną „Analiza oddziaływania wiatru na układ budynek-rusztowanie”.
Rozprawa została obroniona z wyróżnieniem.
Badania terenowe
– Praca ma bardzo dużą wartość naukową, wykorzystano w niej nowoczesne narzędzia badawcze, wyniki są przydatne w praktyce, a biorąc pod uwagę duże koszty wypadków związanych z wykorzystaniem rusztowań na budowach, ma także duże znaczenie ekonomiczne – podkreśla prof. Tomasz Lipecki z Politechniki Lubelskiej, promotor doktoratu.
– Najpierw przeprowadziłam badania terenowe pomiaru prędkości i kierunku wiatru przy użyciu czujników ultradźwiękowych. Badania w skali naturalnej zrobiłam na kilkudziesięciu rusztowaniach fasadowych wzniesionych w różnych rejonach Polski. Potem wykonałam symulacje obliczeniowe – opowiada dr inż. Paulina Jamińska-Gadomska. – Dotyczyły one takich czynników jak zmiany oddziaływania wiatru na konstrukcję rusztowania w zależności od kąta napływu wiatru, odsunięcia rusztowania od budynku, stopnia odzwierciedlenia detali budynku, wielkości obciążenia na słupki rusztowania oraz zmiany opływu wywołanej obecnością rusztowania przy budynku.
Artykuły i monografie
Badania pokazały, że siły pochodzące od rzeczywistego obciążenia wiatrem znacznie różnią się kierunkiem, zwrotem i wartością od sił zalecanych w normach. Niedoszacowanie może prowadzić do przekroczenia nośności w elementach rusztowania, a w konsekwencji do katastrofy budowlanej.
Awarie rusztowań spowodowane działaniem wiatru, będą rzadziej występowały, jeżeli montażyści i inżynierowie budowlani będą świadomi konsekwencji stosowania lub niestosowania konkretnych rozwiązań, na przykład w zakresie kotwienia.
– Autorka w wyniku swojej pracy zaproponowała istotne zalecenia dotyczące modelowania i kotwienia rusztowań ramowych, które w bezpośredni sposób mogą wpłynąć na bezpieczeństwo pracy takich konstrukcji i bezpieczeństwo ludzi na rusztowaniach. Okazało się m.in., że decydujący wpływ na obciążenie wiatrem rusztowania ma opływ budynku wynikający z jego kształtu – podkreśla prof. Tomasz Lipecki.
Dr inż. Paulina Jamińska-Gadomska pracuje w Katedrze Mechaniki Budowli na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej. Stopień doktora nauk technicznych w dyscyplinie budownictwo otrzymała w 2019 roku.
Jej praca naukowa związana jest z badaniami w skali naturalnej oraz analiz numerycznych wpływu wiatru na konstrukcje budowlane (np. rusztowania), analiz nośności rusztowań i dynamiki obiektów budowlanych. Jest autorką 21 artykułów (10 związanych z tematyką rusztowań) oraz 9 fragmentów monografii.