Jeszcze miesiąc mają na podjęcie decyzji o wyborze kierunku studiów tegoroczni maturzyści. W ofercie lubelskich uczelni na nowy rok akademicki nie brakuje nowości.
Rekrutacja ruszyła już pełną parą. Najwcześniej – 1 kwietnia – rozpoczął ją Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej. Jako ostatnia – 17 maja – wystartowała Politechnika Lubelska.
Przedstawiciele szkół wyższych z Lublina zgodnie przyznają, że kandydatów sukcesywnie przybywa, ale największy boom dopiero przed nami. Najczęściej podawanym terminem jest 5 lipca, kiedy zostaną ogłoszone wyniki tegorocznych egzaminów maturalnych. Zapewne wtedy większość maturzystów przypuści szturm na uczelniane systemy rekrutacyjne.
Co nowego na uczelniach
Ci niezdecydowani czasu na decyzję nie będą mieli zbyt wiele.
Katolicki Uniwersytet Lubelski pierwszy nabór kończy 8 lipca, a dzień później planują to UMCS i Politechnika Lubelska. Do 11 lipca na kandydatów czeka Uniwersytet Przyrodniczy. Jeden dzień dłużej na rejestrację będą mieli chętni do studiowania na Uniwersytecie Medycznym.
Jak co roku, w ofercie lubelskich uczelni nie brakuje nowych kierunków studiów. KUL coraz mocniej stawia na kierunki związane z medycyną. Po sukcesie uruchomionego w ubiegłym roku pielęgniarstwa, 1 października mają ruszyć studia pierwszego stopnia z położnictwa. Jest też nowość z zupełnie innej dziedziny.
To kryminologia, będąca propozycją dla osób, które chciałyby podjąć pracę zawodową w służbach mundurowych, organach wymiaru sprawiedliwości, usługach detektywistycznych lub prowadzić samodzielną działalność, na przykład w zakresie szkoleń i treningów z kryminologii, w tym cyberbezpieczeństwa.
Do wyboru są dwie specjalizacje: analityka kryminalistyczna oraz prewencja zachowań przestępczych. Pierwsza ukierunkowana jest na kompetencje potrzebne do prowadzenia specjalistycznych badań i analiz w trakcie dochodzenia i próby wyjaśnienia popełnionego przestępstwa, a także umiejętności z zakresu zwalczania cyberprzestępczości, profilowania kryminalistycznego, taktyk i technik detektywistycznych, balistyki.
Druga przygotowuje do diagnozowania sytuacji kryminogennych, pomocy ofiarom przestępstw oraz przeciwdziałania patologiom społecznym. Absolwenci uzyskają także praktyczne umiejętności z zakresu mediacji i komunikacji w sprawach karnych, a także analizy cyfrowych śladów, wykorzystania sztucznej inteligencji w kryminalistyce oraz przeciwdziałania uzależnieniom płynących z nowych technologii.
Języki i techniki
UMCS w tym roku oferuje sześć nowości. Jedną z nich jest geografia wojskowa i zarządzanie kryzysowe. To kierunek unikatowy,
pierwszy o takim charakterze w kraju i drugi w Europie.
Kolejna z nowych propozycji to italianistyka na Wydziale Humanistycznym. Studenci tego kierunku od podstaw będą mogli nauczyć się dwóch języków obcych: włoskiego i francuskiego. UMCS w tym roku po raz pierwszy oferuje także: pedagogikę resocjalizacyjną, nauczanie fizyki i informatyki, biobezpieczeństwo oraz techniki kryminalistyczne.
Regularnie nowe kierunki, które okazują się rekrutacyjnymi hitami, oferuje Uniwersytet Przyrodniczy.
W tegorocznej rekrutacji proponuje między innymi ekologię miasta. Jest to kierunek łączący wiedzę z planowania i projektowania urbanistycznego, biologii organizmów zamieszkujących obszary miejskie, problemy społeczne w miastach, różnorodność usług ekosystemowych, inteligentny wzrost, progresywne planowanie, proekologiczną ochronę przed szkodliwymi organizmami w przestrzeni otwartej i zamkniętej, racjonalne gospodarowanie wodą i odpadami oraz projektowanie. Pozostałe tegoroczne nowości, jakie szykuje UP to analityka środowiskowa i przemysłowa oraz technologia biosurowców.