Prywatne szkoły wyższe z Lublina kusząc swoich potencjalnych studentów poszerzają swoją ofertę o nowe specjalności. Rekrutacja potrwa nieco dłużej niż w przypadku publicznych, nawet do końca września.
4 maja nabór rozpoczęła Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji. W tegorocznej ofercie znalazło się aż piętnaście nowych specjalności. Mają one być odpowiedzią na aktualne potrzeby rynku pracy.
Analiza i wskaźniki
– Tworząc nowe programy studiów, kierujemy się zasadą partnerstwa, uważną obserwacją rynku oraz kreowaniem trendów – mówi Teresa Bogacka, kanclerz WSEI. I podkreśla, że sytuację rynkową mocno zmieniła pandemia koronawirusa. – Dlatego jako uczelnia kształcąca przyszłych specjalistów z różnych branż musimy szczególnie analizować i dostosowywać ofertę edukacyjną do różnych wskaźników popytu na pracowników, oraz wymagań dotyczących konkretnych umiejętności od przyszłych kandydatów. Jako jedni z pierwszych w województwie lubelskim skupiliśmy się na tworzeniu programów studiów z udziałem pracodawców, a to najlepszy sposób na szybkie reagowanie na zmiany na rynku pracy. Dzięki temu studenci kończący naukę nie mają problemu ze znalezieniem zatrudnienia – dodaje pani kanclerz powołując się na dane, z których wynika, że aż 95-97 proc. absolwentów znajduje zatrudnienie tuż po zdobyciu dyplomu.
Nowe kierunki
Uczelnia z ul. Mełgiewskiej proponuje 12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Wśród nowych specjalności są:
- e-administracja (na administracji)
- rynek pracy i polityka społeczna (na ekonomii)
- analiza danych, big data i data science w finansach oraz zarządzanie podatkami (na finansach i rachunkowości)
- logistyka i zarządzanie łańcuchem dostaw oraz logistyka w e-commerce (na logistyce
- profilaktyka społeczna i resocjalizacja (na pedagogice)
- inżynieria oprogramowania i technologie mobilne (na informatyce)
- technologie sieciowe i cyberbezpieczeństwo (na informatyce)
- mechanika i eksploatacja maszyn (na mechatronice).
Cztery nowe specjalizacje przygotowała Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji. Są nimi:
- media firmowe i komunikacja biznesowa (na dziennikarstwie)
- animator życia społecznego (na kierunku praca socjalna)
- logistyka i zarządzanie łańcuchem dostaw (na zarządzaniu, we współpracy z kierunkiem transport)
- zarządzanie procesami migracyjnymi (na stosunkach międzynarodowych).
Wymienione nowości dotyczą studiów licencjackich.
Kosmetologia i pielęgniarstwo
– Wysokość czesnego zależy od kierunku i trybu studiów. Dodatkowo oferujemy różne promocje, a w przypadku rekrutacji na studia wyższe do końca lipca obowiązuje 15 proc. zniżki na pierwszy rok studiów – informuje uczelnia z ul. Bursaki.
Siedem kierunków studiów proponuje Wyższa Szkoła Społeczno-Przyrodnicza im. W. Pola. Wśród nich są między innymi kosmetologia, cieszące się dużą popularnością wśród kandydatów z zagranicy pielęgniarstwo czy wychowanie fizyczne jako jedyny taki kierunek w Lublinie. O ewentualnych nowościach uczelnia z ul. Choiny ma poinformować w najbliższym czasie.