Tysiąc zł miesięcznie mogą dostawać studenci lubelskich uczelni za to, że zdecydują się studiować na kierunkach zamawianych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Resort właśnie ogłosił listę studiów strategicznych.
- Zależy nam na tym, aby uczelnie otwierały i realizowały kierunki studiów o kluczowym znaczeniu dla polskiej gospodarki, a także, by uatrakcyjniały ofertę edukacyjną kierunków zamawianych - powiedziała we wtorek na specjalnej konferencji prasowej szefowa resortu Barbara Kudrycka.
Jak poinformowała, w ramach konkursu wsparciem objęte zostaną projekty, które uwzględnią m.in. tworzenie programów stypendialnych dla studentów tzw. kierunków zamawianych. Miesięczne stypendium miałoby wynosić 1000 złotych, ale tylko dla studentów studiów stacjonarnych.
Według minister nauki uczelnia, która stworzy od następnego roku akademickiego jeden z tzw. zamawianych kierunków, otrzyma dofinansowanie na stypendia dla studentów, które obejmą połowę osób studiujących ten kierunek.
Z kolei uczelnia, która już realizuje jeden z kierunków zamawianych, ale spowoduje, że zechce na nim studiować o 10 proc. więcej studentów niż w roku 2007/2008, również będzie mogła objąć programem stypendialnym 50 proc. studentów tego kierunku.
Politechnika Lubelska w ub. roku do identycznego konkursu zgłosiła dwa kierunki - inżynierię środowiska i elektrotechnikę.
- Oba okazały się dużym sukcesem - podkreśla Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznik PL. - M.in. dzięki temu naukowcy z wydziałów prowadzących te kierunki zyskali możliwość prowadzenia badań naukowych z partnerami z całej Europy.
- Poza tym te kierunki przyciągają kandydatów na studia. Bo ci liczą, że bez problemów znajdą po ich skończeniu pracę - dodaje Czajkowska-Deneka.
Efekt? W tym roku uczelnia zamierza zgłosić do ministerialnego konkursu osiem kierunków. Wśród nich jest m.in. mechatronika, która zostanie uruchomiona od roku akademickiego 2009/2010.
Z kolei UMCS planuje zgłoszenie matematyki, biotechnologii i ochrony środowiska. A Uniwersytet Przyrodniczy: inżynierii środowiska, biotechnologii i ochrony środowiska.
Konkurs jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Termin składania wniosków upływa 31 marca, a rozstrzygnięcie konkursów zaplanowane jest na czerwiec.
Te kierunki dofinansuje ministerstwo
* automatyka i robotyka,
* biotechnologia,
* budownictwo,
* chemia,
* energetyka,
* fizyka,
* informatyka,
* inżynieria materiałowa,
* inżynieria środowiskowa,
* matematyka,
* mechanika i budowa maszyn,
* mechatronika,
* ochrona środowiska
* wzornictwo
Na te kierunki nasze uczelnie chcą pieniądze
* Politechnika Lubelska: budownictwo, fizyka techniczna, informatyka, inżynieria materiałowa, matematyka, inżynieria środowiska, mechanika i budowa maszyn, mechatronika
* UMCS: matematyka, biotechnologia i ochrona środowiska
* Uniwersytet Przyrodniczy: inżynieria środowiska, biotechnologia, ochrona środowiska