Stu uczniów już we wrześniu będzie mogło rozpocząć naukę w Alternatywnym Liceum i Technikum przy Centrum Edukacji Montessori. Zaczął się nabór.
Cztery lata temu Niepubliczna Szkoła Podstawowa Montessori. Później przedszkole ,,Dzieci wszechświata” i żłobek ,,Dzieci Wszechświata”, Teraz dołącza do nich liceum i technikum (rekrutacja prowadzona jest do klas I, II, III i IV). Wszystkie placówki z wyłączeniem oddziału terapeutycznego szkoły podstawowej działają przy ul. Diamentowej 2. Oddział terapeutyczny szkoły podstawowej przy ul. Nadbystrzyckiej 162.
– Priorytetem dla nas są dobre relacje, przyjazna rodzinna atmosfera, wzajemna pomoc i zaufanie – mówi Iwona Łukasiewicz, twórczyni Centrum Edukacji Montessori w Lublinie. – Poprzez alternatywną edukację młodzi ludzie mają szansę uświadomienia sobie, że najważniejsze nie są programy nauczania ani oceny. Ważne jest to, czego pragną, czego poszukują, co chcą rozwijać. Dlatego u nas nauczą się rozpoznać swoje mocne strony, by na nich budować i rozwijać własny potencjał.
Łaukasiewicz podkreśla, że szkoła umożliwia uczenie się poprzez praktyczne zgłębianie wiedzy, realizację projektów edukacyjnych, rozwijanie myślenia problemowego. Jednocześnie każdy uczeń realizuje zindywidualizowany plan rozwoju stawiający oprócz zdobywania wiedzy na budowanie i pielęgnowanie relacji międzyludzkich w oparciu o szacunek, prawdę, wolność, miłość, dobro, odpowiedzialność, akceptację i niezależność.
– W Alternatywnym Liceum umożliwiamy realizację dowolnie wybranych rozszerzeń i dajemy możliwość kształcenia się we wskazanych przez ucznia kierunkach – zapewniają założyciele szkoły. – W Alternatywnym Technikum zdobywać będzie można zawód technika obsługi turystycznej, technika architektury krajobrazu i asystenta kierownika produkcji telewizyjnej i filmowej. Priorytetem są nowe technologie, informatyka, komunikacja w sieci, znajomość współczesnych programów i systemów komputerowych, w tym artystycznych (grafika komputerowa, obróbka dźwięku, tworzenie filmów), programowanie i znajomość działania sztucznej inteligencji. Równie ważne są kompetencje miękkie: współpraca, współdziałanie, otwartość na innych, umiejętność dostosowywania się do zmian, umiejętności interpersonalne i komunikacyjne i zdolności organizacyjne.
Czesne w liceum to 700 zł miesięcznie, a w technikum – 800 zł. Szkoła przyznaje stypendia socjalne i naukowe. Więcej szczegółów na www.edukacjamontessori.eu oraz tel. 790780293 lub 790780276.