Będę mogła wreszcie pisać maile do wnuczki w Londynie! - chwali się pani Basia.
Na lubelskich kursach Akademii e-Seniora, w zakresie obsługi komputera i Internetu, przeszkolonych zostało 90 osób. Zajęcia odbywały się w pracowni internetowej w Dzielnicowym Domu Kultury SM "Czechów”. Tym razem kurs wzbogacono o nowe elementy: podręcznik, stronę www i kluby e-Seniora. Była też debata poświęcona włączeniu seniorów do społeczeństwa informacyjnego.
- Upowszechnianie Internetu to nie tylko poszerzanie jego dostępności. Przekazujemy zainteresowanym też umiejętności, które pozwolą na korzystanie z dobrodziejstw globalnej sieci - mówi Monika Rutkowska z UPC Polska.
Seniorzy zatem nauczyli się m.in. wyszukiwania informacji na stronach www, wysyłania e-maili, elektronicznego porozumiewania się. Są na pan brat z takimi pojęciami, jak: czat, forum, grupa dyskusyjna, multimedia. Mają swoją stronę internetową - www.akademiaeseniora.pl. Mogą również zalogować się na forum, wymienić opinie i komentarze, zadać pytanie ekspertowi.
W klubach e-Seniora absolwenci kursów mogą nadal nieodpłatnie korzystać z komputera i Internetu w wyznaczonych dniach. Oferta skierowana jest do wszystkich, którzy nie mają własnego komputera z dostępem do sieci, a chcieliby skorzystać z wiedzy zdobytej na kursie.
Szkolenia prowadzono w 12 pracowniach w największych miastach Polski.
Stąd pomysł na stworzenie koalicji firm i organizacji wspierających osoby starsze w tym zakresie.
Uczestniczący w debacie psycholog Jacek Jakubowski wyjaśnia: Program jest nie tylko działaniem na rzecz osób wykluczanych. To szansa dla nas wszystkich na międzypokoleniowy dialog, potrzebny dla zachowania kultury. Dzięki włączeniu seniorów w obieg informacyjny, w możliwość rozmowy w nowym stylu, mamy szansę na korzystanie z ich mądrości. A oni na oswojenie tego nowego, pozornie groźnego, świata współczesnej cywilizacji.
Akademia jest częścią projektu "W jednej społeczności”, który walczy z wykluczeniem technologicznym i stwarza nowe możliwości lokalnym społecznościom.
Jak to robią inni
Stowarzyszenie Akademia Pełni Życia z Krakowa (www.apz.krk.pl) prowadzi kursy komputerowe dla osób starszych. Chętnych jest znacznie więcej niż miejsc. Aby rozładować kolejkę chętnych na kursy, przygotowano grupę starszych osób do roli instruktorów komputerowych. Po szkoleniu starsi instruktorzy prowadzą zajęcia dla swoich rówieśników, m.in. w klubach seniora, na uniwersytetach trzeciego wieku czy w domach kultury - gotowi są służyć pomocą w tych wszystkich publicznych miejscach, gdzie konieczne jest korzystanie z komputera (np. biblioteki, urzędy).
Pomysł wykorzystania starszych instruktorów komputerowych świetnie sprawdził się już w Stanach Zjednoczonych.
W Londynie
Burmistrz zachęca firmy, które mają co najmniej 30 niepotrzebnych, ale sprawnych komputerów o określonych parametrach, do przekazania ich firmie recyklingowej Maxitech. Ta czyści i konserwuje komputery, a następnie przekazuje organizacjom seniorskim i bezpośrednio osobom starszym. W prace nad odnawianiem sprzętu zaangażowani są seniorzy oraz bezrobotni, którzy przechodzą w ten sposób szkolenie. Co miesiąc do osób starszych trafia w ten sposób
100 komputerów.
W Niemczech
W internetową kawiarnię zamieniono autobus, który jeździł po całym kraju. Organizowano w nim pokazowe lekcje obsługi komputera i prezentowano możliwości Internetu. Przyjeżdżał na zamówienie władz lokalnych, organizacji czy grup inicjatywnych, pozostawał w jednym miejscu przez tydzień. Aż 70 proc. seniorów, którzy odwiedzili internetową kawiarnię, chciało się dalej uczyć korzystania z nowych technologii.