Walki gladiatorów, państwo krzyżackie, genealogia Jagiellonów, powstanie Chmielnickiego, strajk szkolny we Wrześni - m.in. takich tematów dotyczyły zadania w teście z historii i wiedzy o społeczeństwie podczas środowego egzaminu gimnazjalnego 2014.
Uczniowie zaczęli pisać równo o godzinie 9. Na rozwiązanie zadań z historii i wiedzy o społeczeństwie mieli łącznie 60 minut. O 11 zmierzyli się z testem sprawdzającym ich wiedzę z języka polskiego. Trwał 90 minut.
- Najbardziej zaskoczył mnie test z historii i wiedzy o społeczeństwie. Był... bardzo prosty - przyznaje Jakub Jaroszyński, uczeń Gimnazjum nr 9 w Lublinie. - Jestem dobrej myśli, bo przez ostatnie miesiące ostro zakuwałem. Kilka ostatnich dni to był relaks przy książce "Ojciec Chrzestny” Mario Puzo. Polecam każdemu na stres - dodaje Jakub.
Jeszcze przed egzaminem klasa Jakuba typowała, że do napisania będzie rozprawka. Trafili. Zadaniem uczniów w całej Polsce było napisanie tekstu "Czy ciekawość ułatwia czy utrudnia życie". Musieli również odpowiedzieć na pytania związane z fragmentem reportażu Ryszarda Kapuścińskiego "Heban", tekstem prof. Jana Miodka oraz artykułu z gazety.
- Na kilka dni przed egzaminem przejrzałam kilka razy listę lektur. Nie stresowałam się, ale gdy przeczytałam temat rozprawki to pojawiły się pierwsze nerwy. Na szczęście spodziewałam się czegoś trudniejszego. Dużym ułatwieniem było to, że w rozprawce mogliśmy podać przykłady z całej literatury a nie tylko lektur. W domu dużo czytam, więc uśmiechnęłam się do siebie - mówi Michalina Gałęzowska.
- Nie przygotowywałam się specjalnie do egzaminu. Przez te trzy lata szkoły zostało nam dużo w głowie. Muszę przyznać, że egzamin był znacznie łatwiejszy niż te próbne - wtrąca Ola. - Nie zaskoczyła nas ani historia ani język polski - dodaje jej koleżanka Anna. - Cieszę się, że część humanistyczną mam już za sobą. O wiele lepiej czuję się właśnie w naukach ścisłych. Wiążę swoją przyszłość z matematyką. Chce być architektem, jak rodzice - przyznaje Anna. Dziewczyny nie boją się egzaminu z języka obcego. Uczą się w klasie z językiem francuskim.
Dziś uczniowie napiszą część matematyczno-przyrodniczą, a w piątek język obcy. Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum. Jeśli uczeń z powodu choroby lub ważnych wypadków losowych nie może przystąpić do egzaminu w środę, czwartek i piątek, to będzie go pisać w drugim terminie - 2, 3 i 5 czerwca. Wyniki uczniowie poznają w czerwcu. Ich zakodowane prace sprawdzą egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych.
Jakub Jaroszyński opowiada o pytaniach na egzaminie
Egzamin gimnazjalny 2014. Polski, historia, WOS - ODPOWIEDZI
Czekamy na Wasze sugestie odpowiedzi do zadań z części humanistycznej egzaminu gimnazjalnego 2014. Możecie je dodawać w komentarzach. Arkusze zadań oraz odpowiedzi można znaleźć także na naszej stronie:
Egzamin Gimnazjalny 2014: historia, wos ODPOWIEDZI ARKUSZE.