Egzamin ósmoklasisty rozpocznie się 16 czerwca i potrwa do 18 czerwca.
We wtorek uczniowie pisać będą dwugodzinny sprawdzian z języka polskiego. Dzień później w ciągu 100 minut będą musieli uporać się z zadaniami z matematyki, a w środę z językiem obcym nowożytnym. Na ten ostatni będą mieli tylko 90 minut. Nie dotyczy to uczniów z dysfunkcjami np. z dysleksją, którzy do dyspozycji będą mieli więcej czasu.
Swoją wiedzę sprawdzi ponad 347 700 uczniów. Największa grupa ósmoklasistów (95,7 proc.) zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego. Drugim najczęściej wybieranym językiem jest język niemiecki. Do egzaminu z tego języka przystąpi 3,8 proc. uczniów VIII klasy szkoły podstawowej. Do egzaminu z pozostałych języków obcych (francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego i włoskiego) przystąpi łącznie 0,5 proc. ósmoklasistów.
Wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną ogłoszone 31 lipca. Tego samego dnia uczniowie otrzymają zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty.
Czy jest jeszcze czas na ostatnie przygotowania?
- Jest jeszcze czas na powtarzanie i utrwalanie materiału. Warto korzystać ze sprawdzonych źródeł wiedzy, np. repetytoriów, testów egzaminacyjnych z ubiegłych lat. Dobrze sprawdzają się opracowane przez specjalistów narzędzia cyfrowe, np. quizy, fiszki, które pozwalają na nowo spojrzeć na materiał. Powtarzanie wciąż tych samych treści z własnych notatek i podręczników może być nużące, warto sięgnąć po takie formy nauki, które trochę pobudzą umysł – mówi Joanna Szulc, ekspertka serwisu Szkoła średnia bez tajemnic wydawnictwa Nowa Era.
- Ostatnie przygotowania to czas na budowanie poczucia kompetencji – sprawdzanie tego, co już zostało opanowane i uzupełnienie ostatnich luk. Już teraz nie uda się zrobić wszystkiego na 100 proc. Dlatego trzeba skupić się na tym, co przyniesie najwięcej efektu, co przyniesie najwięcej punktów. Przygotowując się do egzaminów nie można zapominać o odpoczynku. Najlepiej by był to aktywny wypoczynek: spacer, rower. To, czego dziecko nauczy się w ciągu dnia, musi zostać zapisane w pamięci, a mózg nowe wiadomości zapisuje podczas snu. Dlatego konieczna jest jego odpowiednia ilość - dodaje Anna Tulczyńska, psycholog i psychoterapeutka, ekspertka akcji i serwisu Terazmatura.pl.