Sprawdziliśmy, naukę w jakich zawodach i na jakich kierunkach oferują lubelskie szkoły średnie. To ważne dla uczniów klas ósmych szkół podstawowych, którzy od 17 maja będą mogli składać wnioski do wybranych placówek.
Na stronie internetowej Lubelskiego Kuratorium Oświaty w zakładce „Informator o szkołach ponadpodstawowych województwa lubelskiego na rok szkolny 2021/2022”, znaleźć można już listę szkół gotowych na przyjęcie dzisiejszych ósmoklasistów. Oferta jest bardzo bogata i warto się nad nią dokładnie zastanowić.
Z mikrofonem czy w mundurze?
Tradycyjnie już najwięcej wolnych miejsc czeka w liceach ogólnokształcących. To najczęściej wybierany przez uczniów typ szkół. Decydując się na konkretny wybór warto przede wszystkim zwrócić uwagę nie tylko na jej położenie i wyniki edukacyjne osiągane przez uczniów poprzednich roczników, ale przede wszystkim na profil klasy, którą wybierzemy. A wybór jest ogromny bo do czynienia mamy nie tylko z klasami o profilu humanistycznym, czy biologiczno-chemicznym ale także nakierunkowanymi na konkretną pracę. Są więc klasy medyczne, prawnicze, czy dziennikarskie.
Coraz większym zainteresowaniem cieszą się klasy mundurowe. Klasy mundurowe w ramach innowacji pedagogicznych, Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych lub Oddziałów Przygotowania Wojskowego prowadzi już 31 szkół w naszym województwie. Tylko w Lublinie jest to: • Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Zbigniewa Herberta – XIV Liceum Ogólnokształcące • XXVII Liceum Ogólnokształcące im. Zesłańców Sybiru w Zespole Szkół nr 10 • XVIII Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 • VIII Liceum Ogólnokształcące im. Zofii Nałkowskiej w Lublinie. Pełną listę tych szkół znaleźć można na stronie LKO.
Z nożyczkami czy przy komputerze?
Wielu chętnych przyciągnął na pewno także technika. I w ich przypadku oferta jest niezwykle bogata. W Lublinie kształcić można się m.in. w kierunku technik informatyk, technik usług fryzjerskich, technik hotelarstwa, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik geodeta, technik programista, technik organizacji turystyki, technika urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technika programisty, techników fotografii i multimediów, techników weterynarii oraz technik transportu kolejowego oraz technik robotyk.
Jeszcze więcej zawodów oferują Branżowe szkoły I stopnia. Czekają one m.in. na przyszłych monterów zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, murarzy-tynkarzy, elektryków, stolarzy, monterów sieci i instalacji sanitarnych, dekarzy, elektromechaników pojazdów samochodowych, elektryków, fryzjerów, kucharzy czy lakierników samochodowych.
W przyszłym roku szkolnym do listy nowych zawodów, których mogą uczyć się absolwenci podstawówek dołączają technik robotyk, technik dekarstwa, podolog i technik stylista. To odpowiedź na zapotrzebowanie zgłaszane przez pracodawców.