Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

11 października 2018 r.
9:14

Jak uczyć się języków obcych? Mówić, słuchać i systematycznie się uczyć

Eksperci podpowiadają jak uczyć się języków obcych, żeby efekty były jak najlepsze.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Żeby szybko opanować język obcy i móc się w nim swobodnie komunikować, trzeba w nim również myśleć. Jedną z największych barier w nauce języków obcych jest myślenie w kategoriach polskich konstrukcji językowych i przekładanie ich na język obcy – mówi Leszek Mazur, który prowadzi szkołę językową Efekt w Lublinie. – Dlatego tak przydatna jest metoda bezpośrednia w nauce języków obcych polegająca przede wszystkim na posługiwaniem się językiem w praktyce, dynamicznej konwersacji, szybkiemu reagowaniu na to, co mówi nasz rozmówca. Kładziemy przede wszystkim nacisk na to, co słuchacz chce powiedzieć, a nie w jaki sposób.

– Chodzi o to, żeby pokonać blokadę w mówieniu, prowadzić rozmowę nie zrażając się błędami, które są w nauce czymś naturalnym i które zawsze można poprawić – dodaje Tomasz Olszewski, dyrektor Szkoły Języków Obcych Profi-Lingua w Lublinie. – Jeśli uczymy się języka, powinniśmy też sami sięgać do dodatkowych źródeł, które nam w tym pomogą, np. zagranicznych mediów czy stron internetowych do nauki słówek. Korzystajmy z każdej możliwości kontaktu z językiem obcym. Nawet na ulicy warto przysłuchać się rozmowom obcokrajowców i sprawdzić ile już rozumiemy. A jeżeli jest szansa na interakcję: nie bójmy się z niej skorzystać. Zawsze to dodatkowy trening.

– U nas uczniowie już od pierwszej lekcji na poziomie podstawowym są dosłownie „bombardowani” językiem. Dzięki wielokrotnemu powtarzaniu i osłuchaniu się z nim potrafią potem automatycznie zastosować konkretną frazę bez zbędnej analizy językowej – tłumaczy Mazur. – Nie znaczy to jednak, że nie zwracamy uwagi na gramatykę. Owszem jest ona ważna, ale pamiętajmy, że chodzi o naukę języka, a nie naukę o języku. Niestety: nadal problemem w nauce języków obcych jest sposób, w jaki gramatyka jest wykładana. Wielu to przeraża, bo niepotrzebnie przypisuje się jej funkcję dominującą. Co z tego, że słuchacz „wykuje” materiał i nie będzie miał problemu z pytaniami gramatycznymi w teście, jeśli kompletnie nie będzie potrafił tych konstrukcji zastosować w praktyce? – zaznacza Mazur. – Jeśli się natomiast wystarczająco dużo osłuchamy z konkretnym językiem i będziemy go regularnie używać efekty zaobserwujemy bardzo szybko.

– Bardzo ważne w nauce języka obcego jest pozytywne nastawianie, to już jest połowa sukcesu. Niezbędna jest też systematyczność. Żeby nauka przynosiła efekty powinniśmy poświęcić przynajmniej pół godziny dziennie na ugruntowanie materiału, który przerabialiśmy na zajęciach – podkreśla Olszewski. – Lektor nie nauczy się za kursanta. Jego zdaniem jest pomoc, ukierunkowanie i dostarczenie pewnych narzędzi do nauki. Kursant sam musi jednak opanować np. leksykę niezbędną w komunikacji.

A jaki kurs jest lepszy: indywidualny czy w grupie? – To zależy od indywidualnych preferencji kursanta. Zaletą kursu indywidualnego jest fakt, że lektor poświęca czas i uwagę tylko jednej osobie. Z kolei w grupie mamy możliwość weryfikacji swojej wiedzy w odniesieniu do pozostałych osób. Jeśli nasz poziom jest niższy to motywuje nas to do poprawy, jeśli jesteśmy dobrzy chcemy utrzymać swoją pozycję w grupie – zauważa Olszewski. – Takiej możliwości nie daje natomiast samodzielna nauka. Brakuje interakcji z lektorem, który w każdej chwili może poprawić kursanta, zadbać o odpowiednią wymowę i wytłumaczyć niejasności gramatyczne.

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium