Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

22 marca 2018 r.
16:30

Kiedyś chwalili działania rządu w zakresie edukacji. Teraz krytykują

Zbyt ciężkie plecaki, za dużo prac domowych, zmianowość w szkołach – to tylko niektóre szkolne bolączki, które wytyka minister edukacji fundacja rodziny Elbanowskich. To pierwszy raz, kiedy osoby popierające reformę edukacji negatywnie mówią o zmianach, jakie zaszły w ostatnich miesiącach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Karolina i Tomasz Elbanowscy to założyciele Fundacji Rzecznik Praw Rodziców. Fundacja krytykowała poprzedni rząd PO-PSL przeciwstawiając się m.in. posyłaniu do szkół sześciolatków. Kiedy rząd PiS wycofał się z wprowadzonych przez poprzedników zmian, Elbanowscy temu przyklasnęli. Dwa lata temu ich fundacja została zaś partnerem społecznym resortu.

To wszystko sprawiło, że środowisko nauczycieli postrzegało ich jako największych sojuszników reform szkolnictwa. Tak było do czasu kiedy to państwo Elbanowscy przedstawili w MEN wnioski z przeprowadzonego przez siebie badania opinii społecznej.

– Konieczne jest odejście od noszenia przez dzieci 5-8 kg na plecach każdego dnia – wyliczają, dodając że zaproponowali w ministerstwie ustawienia w każdej szkole wagi. – Związane z tym jest także nadmierne obciążenie uczniów nauką w domu. Również w tym zakresie potrzebne jest jasne powiedzenie, że praca domowa jest powtórzeniem materiału z lekcji, a nie dodatkową lekcją do uzupełnienia przez dziecko wspólnie z rodzicami.

FRPR zwraca też uwagę na to, że mija się z celem rozpoczynanie lekcji od godz. 14. – Zwracamy uwagę na to, że cywilizowany świat nie zna pojęcia nauki zmianowej. Występuje ona w takich krajach jak Indie, Pakistan i niestety Polska – podkreślają Elbanowscy. Ale, jak zauważają, Anna Zalewska jest skłonna wpisać do przepisów naukę na jedną zmianę. Zmiany objąć mają także stołówki – resort zamierza wprowadzić 40-minutowe przerwy obiadowe. Rozważy też pomysł rezygnacji z cateringu w szkołach i zastąpienie go kuchniami.

Elbanowscy opowiadają się także za umożliwieniem rodzicom uczniów klas 2-4 cofnięcia dzieci do klasy programowo niższych, również w ciągu roku szkolnego oraz zagwarantowania prawnie obowiązku wpuszczania rodziców do szkół.

– Konsultacje społeczne na temat stanu polskiej szkoły prowadzić będziemy do końca roku. Apelujemy do wszystkich rodziców o wzięcie w nich udziału na stronie Szkoła20202.pl, gdzie znaleźć można ankiety – zachęca Karolina Elbanowska. – Naszym celem nie jest opowiadanie się za konkretną frakcją polityczną, a likwidowanie absurdów polskiej szkoły. Do poprawienia zostało przecież jeszcze wiele.

Z protestem spotkał się też ostatni pomysł ministerstwa edukacji narodowej – powierzania katechetom (osobom świeckim i duchownym) wychowawstw klas, co w tej chwili jest niedozwolone.

– Zwykle na religię nie uczęszczają wszyscy uczniowie. Nie wiem, jak w takiej sytuacji można byłoby złapać dobry kontakt z dzieckiem, które widzi się tylko raz w tygodniu na zajęciach wychowawczych, nie mówiąc już o jakiejkolwiek roli wychowawczej – uważa jednak jedna z osób pracująca w lubelskiej szkole jako katecheta. Prosi, żeby nie podawać nazwiska, ani nawet informacji wskazujących na płeć. – Poza tym katecheta trafia do konkretnej szkoły, gdy biskup powierza mu tzw. misję kanoniczną. W każdej chwili może ją jednak wycofać, co oznacza automatyczne zwolnienie. W przypadku nauczyciela religii nie jest to istotny problem, ale w przypadku wychowawcy – już tak.

Pozostałe informacje

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

Po konferencjach politycy kurtuazyjnie wymienili uwagi w holu lubelskiego ratusza

Poseł Moskal składa zawiadomienie, prokuratura bada, a wiceprezydent Fulara chłodzi nastroje

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie odmowy udostępnienia przez Urząd Miasta Lublin protokołu po kontroli CBA złożył poseł PiS, Michał Moskal. Władze miasta tłumaczą, że protokół jest dowodem w prowadzonym śledztwie i nie może być upubliczniony. A chodzi o domniemanie nieprawidłowości przy budowie dworca metropolitalnego w  Lublinie w kwocie 7,5 miliona złotych.

31-latek z Chełma poszukiwany 44 listami gończymi złapany w Holandii

31-latek z Chełma poszukiwany 44 listami gończymi złapany w Holandii

Odsiedział pół wyroku i nie wrócił z przepustki. Chełmianin był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania i 44 listami gończymi.

Majówka na przystanku. Lublin świętuje, a autobusy jadą inaczej
ZMIANA ORGANIZACJI RUCHU

Majówka na przystanku. Lublin świętuje, a autobusy jadą inaczej

W sobotę w Lublinie zaplanowano uroczystości związane z rocznicą uchwalenia konstytucji 3 maja. To też oznacza spore obkazdy komunikacji miejskiej.

Poseł Michał Krawczyk zaprasza na wyborcze wiece Rafała Trzaskowskiego
film

Sztabowcy Trzaskowskiego szykują grunt na wiece w Lublinie i Zamościu

Rafał Trzaskowski po raz kolejny przyjedzie na Lubelszczyznę. Zaplanowano dwa wiece 4 maja. O godzinie 14 kandydat KO na prezydenta spotka się z mieszkańcami Lublina na Placu Łokietka, a o godz. 17 na Rynku Wodnym w Zamościu.

Jacek Spisacki

Stworzył Pomnik Sybiraków i zaprojektował ołtarz papieski. Zmarł Jacek Spisacki

Był artystą i nauczycielem. W wieku 78 lat zmarł Jacek Spisacki. Zaprojektował charakterystyczny Pomnik Sybiraków w Białej Podlaskiej.

Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS w Lublinie – kompleksowa opieka nad słuchem, mową i drogami oddechowymi
galeria
film

Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS w Lublinie – kompleksowa opieka nad słuchem, mową i drogami oddechowymi

W Lublinie powstało Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS, nowoczesna placówka medyczna specjalizująca się w diagnostyce, leczeniu i rehabilitacji zaburzeń słuchu, mowy oraz problemów otorynolaryngologicznych.

Informacja Wójta Gminy Wólka

Informacja Wójta Gminy Wólka

Wypadli z motorówki i utknęli pod mostem na Wiśle

Wypadli z motorówki i utknęli pod mostem na Wiśle

Sezon dopiero ruszył, a na Wiśle w Puławach już doszło do niebezpiecznego zdarzenia. 52-latek i jego 44-letnia żona wypadli z łodzi motorowej. Mężczyzna był pijany.

ciężarówki

W Jaki Sposób Pozyskiwać Pojazdy Do Swojej Floty?

Czym jest flota samochodowa i kim jest fleet car manager? W jaki sposób finansować pojazdy do swojej floty i która opcja jest najbardziej opłacalna? Sprawdź!

płyta drogowa i dziewczyna

Rodzaje i Zastosowanie Płyt Drogowych

Płyty drogowe betonowe mają szerokie zastosowanie w przemyśle drogowym. Wykorzystywane są jako rozwiązanie przejściowe, dla drogi dojazdowej na placu budowy i podczas tworzenia podjazdów do budynków. Idealnie sprawdzają się jako szybka alternatywa naprawy asfaltu czy ustabilizowania błotnistego terenu.

Pokaz iluzji - doskonała iluzja dla młodszych i starszych

Pokaz iluzji - doskonała iluzja dla młodszych i starszych

Czy kiedykolwiek marzyłeś o odbyciu podróży w nieznane, gdzie granice rzeczywistości zlewają się z fantazją? Jeśli tak, to pokaz iluzji jest dla Ciebie doskonałym miejscem do zaspokojenia tych pragnień. To magiczne show, które przeniesie Cię w świat niepojętych sztuczek i misternie skonstruowanych iluzji. Pokaz iluzjonisty to nie tylko spektakularne widowisko, ale również fascynujące doświadczenie zarówno dla młodszych, jak i starszych.

Pikieta pod Stokrotką. Związkowcy mają dość
Zdjęcia / SONDA
galeria

Pikieta pod Stokrotką. Związkowcy mają dość

Związkowcy ze Stokrotki rozpoczęli pikietę w Lublinie. Walczą o "godność pracy". - Wyszliśmy na ulicę, bo zarząd nas nie słucha - mówi Alicja Symbor, przewodnicząca związku zawodowego w Stokrotce.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium