Tysiące uczniów staje przed wyborem szkoły, w której będą kontynuować naukę po zakończeniu nauki w podstawówce. Kto nie złożył dokumentów musi się pospieszyć, bo pierwszy etap rekrutacji kończy się już w przyszły piątek.
Na początek ważne daty. Ósmoklasiści na złożenie wniosku w szkole pierwszego wyboru (w sumie można wybrać trzy szkoły i dowolną liczbę oddziałów w każdej z nich) mają czas do 24 czerwca do godz. 15.00.
Między 24 czerwca a 14 lipca (godz. 15.00) możliwe będzie zmiana preferencji. Listy osób zakwalifikowanych do przyjęcia w wybranych szkołach opublikowane zostaną 22 lipca. Siedem dni później poznamy listę osób przyjętych. Od 2 sierpnia do końca miesiąca trwać będzie rekrutacja uzupełniająca.
Rekrutacja prowadzona jest zdalnie za pośrednictwem strony internetowej edu.lublin.eu w zakładce „aplikacje dla rodziców”.
Trudny wybór
Uczniowie do wyboru mają trzy propozycje:
- 4-letnie Liceum Ogólnokształcące, po którym muszą kontynuować naukę na studiach lub w szkole policealnej;
- 5-letnie Technikum z opcją późniejszego podjęcia studiów, nauki w szkole policealnej ale i podjęcia pracy zawodowej;
- 3-letnią Branżową Szkołę I stopnia, po której można pracować ale i uczyć się w Branżowej Szkoła II stopnia lub w drugiej klasie Liceum Ogólnokształcącego dla dorosłych. Wybierając ścieżkę nauki możliwe jest zdalnie matury i pójście na studia.
– Wybór szkoły ponadpodstawowej to jedna z trudniejszych decyzji w życiu młodego człowieka. Ważne jest, aby przy podejmowaniu decyzji uwzględnić możliwości, zainteresowania, predyspozycje oraz przeanalizować kryteria wyboru poszczególnych typów szkół – podkreśla Iwona Lipiec, doradca zawodowy w Zespole Szkół nr 5 im. Jana Pawła II w Lublinie oraz konsultant ds. doradztwa zawodowego w Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli.
Iwona Lipiec radzi, by osoby wybierające naukę w liceach zastanowiły się nad wyborem profilu klasy ze względu na swoje zainteresowania oraz plany związane z dalszą edukacją.
Jeśli wiedzą już na jakie studia będą próbowały się dostać powinny sobie odpowiedzieć na pytanie ,,Czy wybrane przedmioty rozszerzone uwzględniane są podczas rekrutacji na wybrane kierunki?”
– Młody człowiek przed wyborem technikum powinien poznać czynności zawodowe w wybranym zawodzie, specyfikę pracy, informacje na temat kwalifikacji w zawodzie oraz perspektywy na rynku pracy – podkreśla Iwona Lipiec. – W przypadku wyboru szkoły branżowej ważna jest analiza oferty edukacyjnej wybranych szkół pod kątem wybranego zawodu, poznanie czynności zawodowych w wybranym zawodzie oraz sprawdzenie możliwości zatrudnienia w danym zawodzie.
Liczba zawodów, które można zdobywać w szkołach województwa lubelskiego rośnie z każdym rokiem. W szkołach branżowych jest ich już blisko 40, a w technikach prawie 70. W ostatnich latach najpopularniejszymi zawodami wybieranymi w szkołach branżowych był mechanik samochodowy, kucharz, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, fryzjer i cukiernik. W technikach największym zainteresowaniem cieszyło się natomiast kształcenie przyszłych techników informatyki, techników żywienia i usług gastronomicznych, techników pojazdów samochodowych, techników hotelarstwa oraz techników ekonomistów.