Na absolwentów szkół ponadgimnazjalnych czekać będzie we wrześniu blisko siedem tysięcy miejsc w szkołach prowadzonych przez miasto. Najwięcej chętnych będzie mogło się – tradycyjnie już - uczyć w ogólniakach, ale najbogatszą ofertę przygotowały technika i szkoły branżowe. Tegoroczna nowość to nauka w zawodzie technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej.
W roku szkolnym 2018/2019 naukę w 105 oddziałach 21 liceów ogólnokształcących rozpocząć będzie mogło 3295 uczniów. W 67 oddziałach 15 techników znajdzie się miejsce dla 2144 uczniów. Będą oni mogli kształcić się w 37 zawodach.
W ubiegłym roku uczniowie najchętniej wybierali zawody takie jak: technik informatyk, technik elektronik, technik pojazdów samochodowych, technik teleinformatyk, technik ekonomista, technik hotelarstwa.
W tym roku, oprócz nich będą mogli się kształcić m.in. w kierunku technik ekonomista, technik technologii chemicznej, technik analityk, technik mechatronik, czy technik architektury krajobrazu.
– Po raz pierwszy w ofercie edukacyjnej lubelskich techników pojawił się zawód technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej – informują pracownicy lubelskiego wydziału oświaty.
Szkoły zawodowe, zmienione przez reformę edukacji w szkoły branżowe I stopnia (miasto prowadzi ich aż dziesięć) przygotowały w 18 oddziałach w sumie 576 miejsc. Oferują one kształcenie w 21 zawodach, w tym m.in.: fotograf, magazynier-logistyk, dekarz, mechanik-monter maszyn i urządzeń, operator obrabiarek skrawających, mechanik automatyki przemysłowej i urządzeń precyzyjnych oraz wędliniarz.
W roku ubiegłym największą popularnością cieszyły się zawody: mechanik pojazdów samochodowych oraz monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie.
Oprócz tego na chętnych czeka 408 miejsc w 12 oddziałach 3 szkół policealnych dla dorosłych oraz 238 miejsc w 7 oddziałach 2 liceów ogólnokształcących dla dorosłych.
Dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi przygotowano 144 miejsca w 10 oddziałach 2 branżowych szkół specjalnych I stopnia (chętni mogą uczyć się w dziewięciu zawodach – fryzjer, stolarz, introligator, tapicer, mechanik pojazdów samochodowych, ogrodnik, kucharz, piekarz i cukiernik);
10 miejsc w 1 oddziale liceum ogólnokształcącego specjalnego; 40 miejsc w 5 oddziałach szkoły przysposabiającej do pracy; 12 miejsc w 2 oddziałach szkoły policealnej specjalnej; 24 miejsca w 3 oddziałach 2 techników specjalnych. Te ostatnie oferują kształcenie w trzech zawodach: technik masażysta, technik turystyki wiejskiej oraz technik informatyk.