Uczniowie z Lublina i Olsztyna otrzymali Grand Prix Olimpiady Zwolnieni z Teorii – na najlepsze projekty społeczne w Polsce. Nagrody wręczył prezydent RP Bronisław Komorowski. Licealiści z Lublina zorganizowali cykl spotkań z osobami, które osiągnęły sukces.
Laureaci głównej nagrody – pięcioro uczniów dwóch lubelskich szkół – I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica i III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej przygotowali projekt "Droga do sukcesu”. Był to cykl siedmiu spotkań, podczas których uczniowie mogli spotkać się m.in. z prezydentem Lublina – Krzysztofem Żukiem czy liderem Budki Suflera Krzysztofem Cugowskim. Wśród zaproszonych gości byli też m.in. prawnik, architekt i sportowiec. Spotkania miały na celu pomoc młodym ludziom w wyborze swojej przyszłej ścieżki zawodowej.
– Nasz pomysł wziął się stąd, że młodzi ludzie muszą wcześnie podejmować decyzję co będą robić w przyszłości i często nie wiedzą co wybrać – mówi Paulina Barbucha, kierownik projektu "Droga do sukcesu”. – My chcieliśmy im to ułatwić, zapraszając na spotkania osoby, które mają ciekawy zawód. Drugą sprawą było to, że lublinianie i osoby z mniejszych miejscowości w siebie nie wierzą. Stąd nasz dobór gości – każdy z nich ma związek z Lublinem i odniósł sukces. Chcieliśmy podkreślić, że określenie "Polska B” to już przeszłość, a o tym czy odniesiemy sukces zawodowy decyduje nasz zapał, chęci i wiara we własne możliwości.
Pomysł uczniów z Lublina nagrodzono też w innych kategoriach m.in. za najlepszy projekt edukacyjny i wydarzenie publiczne w Polsce . Z kolei uczniowie z Olsztyna dostali główną nagrodę za turniej piłkarski, odbywający się pod hasłem "Ku chwale Wyklętych”. Ich pomysł uznano też za najlepszy projekt sportowy i w kategorii wydarzenie publiczne.
Na tym nie koniec sukcesów młodych ludzi z Lublina. Doceniono też projekt charytatywny "(Uśmiechy) dzieci dla dzieci”, który przygotowali uczniowie z I LO w Lublinie. "Podwójne złoto !! Mamy Złote Wilki za najlepszą zbiórkę charytatywną i najlepszy projekt charytatywny” – piszą na Facebooku autorzy tego projektu. "Jesteśmy bardzo podekscytowani, wciąż nie możemy w to do końca uwierzyć. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim za włożone serce i pomoc naszemu projektowi”.
Organizatorzy olimpiady docenili też inny projekt uczniów z Lublina "THINeKO”.