Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

14 maja 2022 r.
13:23

Ostatnia chwila dla uczniów na decyzję. Ogólniak, technikum czy szkoła branżowa?

W tym roku po raz pierwszy młodzież w Lublinie będzie mogła wybrać w systemie rekrutacji również zawód technika dekarstwa.
W tym roku po raz pierwszy młodzież w Lublinie będzie mogła wybrać w systemie rekrutacji również zawód technika dekarstwa. (fot. Archiwum)

Już w najbliższy poniedziałek rozpoczyna się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Tylko w szkołach prowadzonych przez miasto przygotowano blisko 6,5 tys. miejsc.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ósmoklasiści na złożenie wniosku w szkole pierwszego wyboru (w sumie można wybrać trzy szkoły i dowolną liczbę oddziałów w każdej z nich) mają czas do 24 czerwca do godz. 15.00. Znacznie mniej czasu, bo tylko do 31 maja, na wybór mają uczniowie chętni na naukę w klasach międzynarodowych, dwujęzycznych, sportowych, mistrzostwa sportowego oraz przygotowania wojskowego.

A co, jeśli decyzja okaże się niewłaściwa, bo uczniom gorzej niż przypuszczali pójdzie egzamin ósmoklasisty (trzymamy kciuki żeby wypadł jak najlepiej! – red.)? Wtedy możliwa będzie zmiana preferencji. Niezbędne będzie tylko pamiętanie o terminie, w którym należy dopełnić wszystkich formalności (24 czerwca - 14 lipca do godz. 15.00). Listy osób zakwalifikowanych do przyjęcia w wybranych szkołach opublikowane zostaną 22 lipca. Siedem dni później poznamy listę osób przyjętych. Od 2 sierpnia do końca miesiąca trwać będzie rekrutacja uzupełniająca.

Egzaminy

Pamiętać jeszcze należy, że kandydaci do klasy międzynarodowej, klas dwujęzycznych i sportowych muszą przystąpić do sprawdzianu kompetencji językowych lub sprawdzianu sprawności fizycznej. Ich terminy znaleźć można na stronach poszczególnych placówek. Wybierając technikum lub szkołę branżową, obowiązkowe jest natomiast wykonanie badania przydatności do zawodu (bezpłatnie, na podstawie wzoru skierowania udostępnionego przez Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy – red.).

Dodać należy też, że rekrutacja prowadzona będzie zdalnie za pośrednictwem strony internetowej edu.lublin.eu w zakładce „aplikacje dla rodziców”.

30 proc. więcej

– Wybór nowej szkoły to jedna z ważniejszych decyzji w życiu – uważa Mariusz Banach, zastępca prezydenta Lublina i dodaje, że oferta szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez Lublin jest niezwykle bogata, bo daje zarówno możliwość ogólnego kształcenia m.in. z rozszerzeniami z przedmiotów humanistycznych, matematyczno-fizyczno-informatycznych, czy biologiczno-chemicznych, jak i szkolenia w ponad 60 zawodach.

Miejskie szkoły zamierzają utworzyć od września 2022 klasy pierwsze:

  • 115 w liceach ogólnokształcących,
  • 69 w technikach,
  • 18 w szkołach branżowych I stopnia.

Uczyć będzie mogło się w nich 6410 osób. Dodatkowo, na uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi czeka 214 miejsc w 24 oddziałach.

– W porównaniu do bieżącego roku szkolnego liczba oddziałów wzrośnie o ponad 30 proc. – informuje urząd miasta.

Licea

Tradycyjnie już najwięcej uczniów zainteresowanych będzie nauką w ogólniakach. To tendencja, która utrzymuje się od lat. W 2021 r. po pierwszym etapie rekrutacji do liceów ogólnokształcących zakwalifikowało się 2927 osób, do techników – 1581, do szkół branżowych I stopnia – 385. Podobnie było rok wcześniej. Wtedy było to odpowiednio: 2855, 1634 i 318.

– Złożę dokumenty do liceum – zapowiada Justyna, tegoroczna ósmoklasistka i przyznaje, że rodzice namawiali ją do nauki w technikum. – Przejrzałam ofertę, ale nie znalazłam nic, co by mnie jakoś bardzo zainteresowało i co bym chciała robić całe życie. Bo ja tak naprawdę jeszcze nie wiem, co chciałabym robić. Lubię grać w siatkówkę, ale na sportowca się nie nadaję. Nie mam też jakichś wyjątkowych zainteresowań czy ulubionego przedmiotu. Już bardziej wiem, czego nie lubię się uczyć: polskiego i historii. Dlatego będę celować w jakąś klasę z rozszerzeniem z matematyki i fizyki.

– Chcę iść na studia, dlatego wybiorę liceum. Niby maturę zdaje się i w technikum, ale nie chce mi się uczyć rok dłużej. Moi rodzice kończyli liceum i brat też, to normalne jest, że i ja chcę – mówi Michał, inny ósmoklasista. – Będę chyba celował w „Unię”, bo tam mam najwięcej znajomych. Jak się tam nie uda, to próbować będę też w „Biskupiaku” i w „Szóstce”. Tą ostatnią wybrałem dlatego, że mam najbliżej domu. I będę składał dokumenty do wszystkich klas. Przecież jak mi się nie spodoba w jednej, to pewnie będzie można się przenieść.

Technika i branżówki

Na stronie internetowej zawodowcy.lublin.eu znaleźć można pełny wykaz zawodów, które zdobywać będzie można w lubelskich szkołach. Na przykład Zespół Szkół Elektronicznych zaprosi przyszłych techników elektroników, teleinformatyków i techników szerokopasmowej komunikacji elektronicznej, a Technikum Budowlano-Geodezyjne poszuka chętnych do zostania technikiem budownictwa, robót wykończeniowych w budownictwie, budowy dróg, geodetów, informatyków oraz techników urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, renowacji elementów architektury i inżynierii sanitarnej. Z kolei Zespół Szkół Odzieżowo-Włókienniczych stawia na zainteresowanych nauką na kierunkach technik usług fryzjerskich, technik przemysłu mody, technik fotografii i multimediów oraz technik stylista.

W tym roku po raz pierwszy młodzież w Lublinie będzie mogła wybrać w systemie rekrutacji również zawód technika dekarstwa.

– Liczę, że zainteresowanie tym kierunkiem będzie bardzo duże – zapewnia Aleksander Błaszczak, dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych, gdzie uruchamiany jest nowy profil. – To zawód bardzo perspektywiczny, bo potrzeby są ogromne, a fachowców niewielu. Dlatego na naszych absolwentów na pewno będzie czekała praca i to z dużymi zarobkami. Przyznam, że wiem od osób, które ukończyły dekarstwo w ramach naszej szkoły branżowej, że niejednokrotnie zarabiają oni więcej niż ja sam, czyli dyrektor szkoły z 36-letnim stażem pracy.

Czym będzie się różnić zdobywanie zawodu technika dekarza od dekarza? Będzie on miał dodatkowe uprawnienia związane m.in. z przygotowywaniem kosztorysów, nanoszeniem zmian w trakcie realizacji mniejszych projektów, czy kontroli wykonywania robót.

– To bardzo potrzebny zawód, bo brak fachowców średniego szczebla – podkreśla Błaszczyk.

Chociaż niektórzy dyrektorzy zauważają odwrót zainteresowania nauką w technikach na rzecz szkół branżowych.

– Taką tendencję widzimy od kilku lat. Wszystko dlatego, że nauka w technikum trwa pięć lat, a w szkole branżowej tylko 3 lata – mówi Karol Mróz, wicedyrektor Zespołu Szkół Samochodowych im. Stanisława Syroczyńskiego. – Dlatego wielu młodych ludzi rezygnuje z dłuższej nauki, która da szansę na osiągnięcie bardzo dobrze płatnej pracy nie tylko w branży motoryzacyjnej, ale także ubezpieczeniowej czy przy szeroko rozumianej produkcji. Nie jest zainteresowana zdawaniem matury, która otwiera im drogę do studiów. Zamiast tego wybierają ścieżkę szybkiego zdobycia zawodu i możliwość szybszego rozpoczęcia pracy zawodowej.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Walentynki z Namysłowiakami. "To właśnie miłość"
14 lutego 2025, 19:00

Walentynki z Namysłowiakami. "To właśnie miłość"

Wokaliści Sylwia Przetak i Michał Grobelny wystąpią wraz z Orkiestrą Symfoniczną im. Karola Namysłowskiego w Zamościu podczas walentynkowego koncertu "To właśnie miłość".

Fryderyk Janaszek (Górnik Łęczna): Granie w czarnym trykocie mi służy

Fryderyk Janaszek (Górnik Łęczna): Granie w czarnym trykocie mi służy

Drugi mecz kontrolny w tym tygodniu, a czwarty w czasie zimowych przygotowań i druga wygrana Górnika Łęczna. W piątek w centrum treningowym Cracovii zielono-czarni pokonali drugoligowca ze Słowacji - FC ViON Zlate Moravce. Jak spotkanie podsumował trener Pavol Stano i zawodnicy?

Partyzanckie muzeum prawie gotowe. Ale kasy na ekspozycję nie ma
galeria

Partyzanckie muzeum prawie gotowe. Ale kasy na ekspozycję nie ma

Wykonawca aneksował umowę i budowa Muzeum Partyzantów Polskich w Osuchach nieco się przeciągnęła. Ale to w sumie ma niewielki wpływ na otwarcie placówki, bo nadal nie wiadomo czy będą pieniądze na jej wyposażenie.

Prof. Zbigniew Pater i prof. Paweł Komada tytuły doktorów honoris causa odbiorą w poniedziałek
NAUKA I WSPÓŁPRACA

Tytuły ukraińskiej uczelni dla naszych naukowców. Po raz pierwszy w historii

Tego jeszcze w historii nie było. Wydarzy się w poniedziałek. Po raz pierwszy naukowcy z Polski otrzymają tytuły doktorów honoris causa Łuckiego Narodowego Uniwersytetu Technicznego. Mowa naukowcach z lubelskiej uczelni.

Icemania szykuje się na ferie. Będą promocje

Icemania szykuje się na ferie. Będą promocje

Ferie zimowe w Lubelskiem już za dwa tygodnie. Mamy dobre wiadomości dla tych, którzy w tym czasie chcieliby pojeździć na łyżwach. MOSiR Lublin zaplanowało specjalne zniżki na bilety wstępu.

W otwarciu wypożyczalni w Krasnymstawie uczestniczyli burmistrz Daniel Miciuła, jego zastępczyni Monika Sawa, dyr. Mariusz Antoniuk oraz przedstawiciele lubelskiego ROPS

Sprzęt do rehabilitacji za darmo. Ale nie dla wszystkich

Poniatowskiego 8b – pod tym adresem w Krasnymstawie od ponad tygodnia działa wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego. Jest jedną z 12 w województwie, które powstały dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej. Kto może z niej korzystać?

Górnik Łęczna pokonał w sparingu drugoligowca ze Słowacji [zobacz bramki]

Górnik Łęczna pokonał w sparingu drugoligowca ze Słowacji [zobacz bramki]

W piątek Górnik Łęczna rozegrał kolejny mecz kontrolny. Tym razem drużyna Pavola Stano zmierzyła się ze słowackim drugoligowcem FC ViOn Zlate Moravce. Chociaż zielono-czarni błyskawicznie stracili gola, to ostatecznie pokonali rywali 3:2.

Sprawcy brutalnych napaści zostali zatrzymani, a sąd ich aresztował

Tłukli łańcuchem, przypalali papierosami. Już nikogo więcej nie napadną

Jest ich trzech. Każdemu grozi do 15 lat więzienia. Wszyscy zostali tymczasowo aresztowani na 3 miesiące. To sprawcy brutalnych napaści, do jakich doszło ostatnio w powiecie opolskim.

Główna siedziba Książnicy Zamojskiej mieści się na ul. kamiennej 20. Biblioteka ma też kilka swoich filii w mieście

Miliony dla biblioteki. Zdalne wypożyczenia i zwroty

"Cyfryzacja na najwyższym poziomie wkracza do Zamościa, co stanowi milowy krok w kierunku budowania społeczeństwa informacyjnego i zwiększenia kompetencji cyfrowych lokalnej społeczności" - zakomunikował w prezydent Rafał Zwolak, informując o podpisaniu umowy na kilkumilionowy projekt dla biblioteki.

Piotr Rzetelski, wicestarosta puławski z PSL-u (z lewej) i Mariusz Wicik, szef puławskiego PiS-u, zawiązali porozumienie, które pozwoliło ich ugrupowaniom przejąć władzę w puławskiej radzie miasta. W powiecie PSL również rządzi, ale z Koalicją Obywatelską i Polską 2050

Polityczne zmiany w Puławach. Czy sięgną powiatu?

W czwartek Prawo i Sprawiedliwość do spółki z Polskim Stronnictwem Ludowym przejęło władzę w Radzie Miasta Puławy. Czy ta nowa koalicja idąca w poprzek ogólnopolskiego podziału politycznego dotrze także do powiatu? Zapytaliśmy o to puławskich polityków.

Zarzuty dla adwokata. Oszukał kościelne instytucje na duże pieniądze

Zarzuty dla adwokata. Oszukał kościelne instytucje na duże pieniądze

Prokuratura Regionalna w Lublinie przedstawiła 55-letniemu adwokatowi z Wrocławia zarzuty oszustwa instytucji kościelnych na ponad 1,2 mln zł. Według ustaleń powoływał się też na wpływy w prokuraturze, obiecując pomoc w uchyleniu aresztu prywatnemu klientowi. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Lubelscy politycy PiS apelują: Poprzyjcie Karola Nawrockiego

Lubelscy politycy PiS apelują: Poprzyjcie Karola Nawrockiego

Politycy Prawa i Sprawiedliwości z Lubelszczyzny zorganizowali konferencję prasową, aby wyrazić poparcie dla kandydata na prezydenta Karola Nawrockiego. Apelowali do mieszkańców regionu o zbieranie podpisów i wsparcie finansowe kampanii, podkreślając, że wybory 18 maja to szansa na powrót do „normalności” i obronę wartości takich jak Bóg, honor i ojczyzna.

Wjechał prosto w dziewczynkę na przejściu
FILM Z MONITORINGU
film

Wjechał prosto w dziewczynkę na przejściu

To mogło się skończyć tragicznie. Jadący nissanem mężczyzna wjechał prosto w przechodzącą przez ulicę nastolatkę.

Stacja narciarska w Chrzanowie była zamknięta od poniedziałku. Jutro ma ponownie ruszyć

Weekend na nartach? Wiemy, gdzie można pojeździć

Stok w Kazimierzu Dolnym działa, odkąd ruszył tutaj sezon. Po przerwie spowodowanej wzrostem temperatur w weekend otwarte zostaną równe dwie inne stacje narciarskie w regionie.

Zatrudnił się w firmie odzieżowej, by ją okraść z czapek i szalików

Zatrudnił się w firmie odzieżowej, by ją okraść z czapek i szalików

Czapki, szaliki, w sumie 700 sztuk odzieży zimowej. To wszystko przywłaszczył sobie pracownik od swojego pracodawcy. Później, jego koledzy tym handlowali.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium