Zbliża się początek roku szkolnego, a wraz z nim duże zmiany. Na duże zmiany powinni być przygotowani uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.
W liceum młodzież musi wybrać od dwóch do czterech przedmiotów, których będzie się uczyła na poziomie rozszerzonym od II klasy (lub już od drugiego półrocza I klasy). W technikum będą to dwa przedmioty. Nowością będą też bloki uzupełniające dla uczniów, którzy będą chcieli wybrać w przyszłości ścisłe lub humanistyczne kierunki studiów.
Humaniści, oprócz przedmiotów kierunkowych, będą mieli w klasach II i III jeden zbiorczy przedmiot uzupełniający – przyrodę (zamiast biologii, chemii, fizyki i geografii). Natomiast uczniowie wybierający się na studia ścisłe rozpoczną po pierwszej klasie naukę uzupełniającego przedmiotu historia i społeczeństwo (obejmującego historię, wiedzę o społeczeństwie, wiedzę o kulturze i filozofię).
Według założeń MEN, zajęcia te mają mieć charakter interdyscyplinarny. Humaniści będą poznawali świat przyrody z perspektywy kilku nauk jednocześnie. Przedmiot ten umożliwi wybór tematu i sposobu prowadzenia, może być realizowany przez nauczycieli różnych specjalności.
Wielu pedagogów ma wątpliwości co do nowego bloku uzupełniającego. Nauczanie np. geografii w cyklu czteroletnim (3 lata w gimnazjum i 1 rok w szkołach ponadgimnazjalnych) może powodować komplikacje. Powód? Gimnazja rzadko tworzą z liceami zespoły szkół, dlatego inni nauczyciele będą uczyć w gimnazjach, a inni egzekwować i wykorzystywać tę wiedzę w liceum.
Zmiany w podstawie programowej wymuszą również modyfikację matury. Na razie mówi się o modyfikacji egzaminu ustnego z języka polskiego, z którego ma zniknąć prezentacja. Zdarzało się bowiem, że uczniowie korzystali z gotowych lub opłacanych opracowań. Według nowych zasad, które wprowadzi MEN, uczniowie mieliby losować pytania z języka polskiego i po 15 minutach przygotowania odpowiadaliby na nie przed komisją.
Trwają też prace nad zmianą egzaminu pisemnego. Tak, aby sprawdzał on praktyczne umiejętności uczniów, a nie koncentrował się na trafianiu przez nich w tzw. klucz. Zmienić może się też lista przedmiotów maturalnych. Modyfikacje wejdą w życie w 2015 roku, bo to właśnie wtedy uczniowie, którzy zaczęli kształcenie na nowych zasadach, będą przystępowali do matury. MEN ma poinformować o nich najpóźniej do sierpnia 2013 roku.