Przyjechali do Szkoły Podstawowej nr 16 w Lublinie żeby poznać Polskę i rówieśników wychowanych w innej kulturze. Mowa o młodzieży z Turcji, Włoch, Rumunii i Grecji.
Wymiana uczniów to fragment realizowanego w „16” projektu Erasmus+ Storytelling. Nastolatki z pięciu szkół odwiedzały już swoich rówieśników w Turcji oraz we Włoszech. Teraz pora na Polskę. Projekt będzie trwał do września 2020 roku.
– Główny cel projektu Storytelling to motywowanie uczniów do poznawania dziedzictwa kulturowego, w tym tradycji kulinarnych, oraz budzenie zainteresowania historią i wzmocnienie więzi międzypokoleniowej – opowiada Jolanta Gajda, nauczyciel języka angielskiego w SP nr 16. – Wierzymy, że wolne od stereotypów środowisko szkolne, otwarte na inność, a jednocześnie pielęgnujące historyczne tradycje, może prowadzić do sukcesów naukowych uczniów i ich harmonijnego rozwoju.
Podczas spotkań w różnych krajach młodzież poznaje zwyczaje swoich rówieśników. Wcześniej było już m.in. robienie mozzarelli, zajęcia komputerowe, zdobienie ceramiki czy wycieczki krajoznawcze.
– Postaramy się, aby nasi goście też się u nas nie nudzili – dodaje Gajda. – Przez najbliższy tydzień zwiedzą zabytki Lublina, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce i Roztocze. Nauczą się poloneza, poznają walory lokalnych potraw i będą uczestniczyć w zajęciach na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
– Przede wszystkim mamy nadzieję, że wizyta w Polsce zostanie w ich pamięci na bardzo długo oraz że wiązać będą się z nią znajomości, a może nawet i przyjaźnie – dodaje Ewa Barszcz, dyrektor SP nr 16.
Taką nadzieję mają także uczniowie szkoły im. Fryderyka Chopina.
– Takie programy są bardzo potrzebne, bo dają możliwość poznania całego świata – uważa Marceli, uczeń klasy ósmej. – Brałam już udział w takiej wymianie, to bardzo dobry pomysł, bo pozwala na podszkolenie się w języku obcym – dodaje Antonina, jego koleżanka z klasy. – Takie znajomości trwają długo. Cały czas utrzymujemy kontakt dzięki komunikatorom internetowym.