Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

8 marca 2023 r.
20:19

Zamieszanie w Świdniku. Nagłe zmiany obwodów szkolnych, a nabór lada moment

Autor: Zdjęcie autora AGDY
(fot. Google)

W poniedziałek zaczyna się rekrutacja do podstawówek. Tymczasem kilka dni temu radni zmienili granice obwodów świdnickich placówek. Sprawa podzieliła samorządowców i mieszkańców, którzy krytykują całą operację.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zapewnienie optymalnej liczby uczniów w każdej szkole w powiązaniu z planami rozbudowy miasta, które będzie się rozbudowywało w południowej i wschodniej części. Takie są główne argumenty zmian jakie przegłosowali radni na ostatniej sesji. Władze miasta chcą odciążyć Szkoły Podstawowe nr 5 i 7, którym przybywa uczniów, co może wpłynąć na warunki nauczania. Po wynikach głosowania: 11 „za” i 9 „przeciw” widać, że pomysł na dodanie od września „Trójce” części obwodów „Siódemki”, „Piątki” i „Czwórki” nie był łatwy do wdrożenia.

Równie niechętna zmianom jest spora część mieszkańców.

Granica za blokiem

- Uważam, że dzieci z całego naszego osiedla powinny chodzić do „Siódemki”, tymczasem po zmianach sąsiedzi z bloku obok będą się uczyć w „Trójce”, bo za nami przebiega granica szkolnych rejonów. Teoretycznie mnie to nie dotyczy, bo moi synowie już do szkoły chodzą, ale rozumiem jak korektę odczują rodzice i opiekunowie pierwszaków. Ja swojego odprowadzałam i przyprowadzałam gdy zaczynał edukację, drugoklasisty już nie. Większość mieszkańców tak robiła i robi, bo uczniowie „Siódemki” poruszają się wyłącznie po osiedlowych alejkach. Syna, jego kolegów i koleżanki widać z okien. Tymczasem do „Trójki” może nie jest daleko, sama się w niej uczyłam, bo naszej szkoły wówczas jeszcze nie było, ale trzeba przejść przez ruchliwą ulicę Kosynierów. To oznacza, że nawet starsze dzieci będą wymagały opieki. Pewnie miasto postawi rano przeprowadzacza, ale dzieci między domami a szkołą chodzą kilka razy dziennie o różnych porach – mówi pani Magdalena, która mieszka na osiedlu Wschód.

Pzyznaje, że w szkole jej dzieci jest dużo uczniów spoza rejonu i nauka odbywa się na zmiany. To kwestia renomy „Siódemki”, którą rodzice nawet z pobliskich miejscowości wybierają z uwagi na wysoki poziom.M

ieszkanka rozwiązanie problemu widzi w uszczelnieniu rejonizacji, a nie w administracyjnej zmianie obszaru, z którego mają pochodzić uczniowie. Uważa, że lokalizacja szkoły i bezpieczeństwo uczniów jest bardzo ważne, sama gdyby miała bliżej mniej chwaloną placówkę, to właśnie do niej by posłała synów.

Dlaczego teraz

Rodzice dzieci, które właśnie wybierają się do szkoły podnoszą też sprawę terminu, w którym zapadła tak ważna dla nich decyzja. Uchwała wejdzie w życie po 14. dniach od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego i dotyczy zmian, które będą obowiązywały w nowym roku szkolnym. To, co się nie podoba mieszkańcom, to to, że radni głosowali 2 marca, tymczasem 13 marca zaczyna się rekrutacja.


O zmianie obwodów mówiło się w Świdniku od dawna. Decyzja została podjęta, bo o oświacie trzeba myśleć kompleksowo, z wyprzedzeniem patrząc na rozwój miasta, na rejony gdzie powstają nowe osiedla zamieszkane przez młodych ludzi z dziećmi. Oczywiście: może to budzić kontrowersje, ale nie wiem, czy gdyby rodzice o zmianie dowiedzieli się na przykład w styczniu coś by to zmieniło. Od lat nabór do świdnickich szkół jest stabilny. W tym roku szkolnym placówki przyjęły wszystkie chętne dzieci spoza obwodów. W naszej szkole w I klasach jest 75 uczniów, z czego 10 spoza terenu. W „zerówce” na 50 dzieci też mamy 10 – wylicza Leszek Kalicki, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 im. Tadeusza Kościuszki w Świdniku, który dodaje, że prowadzona systemem elektronicznym rekrutacja jest dostępna dla wszystkich dzieci.

Dobre warunki i wyniki

Pytany jakie przewiduje za- interesowanie swoją placówką, której obwód został zwiększony w stronę Adampola, Wschodu i Brzezin tłumaczy, że wszystko zależy od decyzji rodziców. Warunki w szkole ocenia jako bardzo dobre, bo „Kościuszko” zajmuje dwa budynki, rozdzielając dzieci i młodszych uczniów od młodzieży z klas V-VIII.

- Planujemy trzy oddziały, ale jeśli będzie zainteresowanie otworzymy czwarty, mamy możliwości. Naszą ofertę przygotowujemy w oparciu o oczekiwania rodziców dzieci. Zajęcia z matematyki z elementami programowania, niemiecki jako drugi język obcy czy taniec wskazali podczas rozmów i wypełniania ankiet – mówi dyrektor, który uważa, że wszystkie świdnickie podstawówki mają wysoki poziom. A jego uczniowie zdają egzamin ósmoklasisty powyżej średniej wojewódzkiej i krajowej.

Władze Świdnika zapewniają, że po analizach demograficznych, zdecydowały się na najlepsze z możliwych rozwiązań. Tłumaczą, że podjęcie uchwały nie wymagało konsultacji z mieszkańcami, co internauci podnoszą w komentarzach. Projekt był konsultowany z dyrektorami szkół.

W kontrowersyjnej sprawie do Urzędu Miasta nie wpłynęły żadne pisma, protesty ani uwagi. Urzędnicy nie mają też informacji, aby wpływały do szkół.

– Chcę podkreślić bardzo mocno, że w procesie rekrutacji będziemy się starać przyjmować dzieci do tych szkół, które rodzice wybiorą, ale nie możemy pozwolić, by jakieś dzieci z danego rejonu nie miało miejsca w przyporządkowanej szkole – wyjaśnia Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika, dodając, że nie ma mowy na przykład o rozdzielaniu rodzeństwa i każdego zaniepokojonego rodzica zaprasza do urzędu miasta, by wyjaśnić wszystkie wątpliwości.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jarosław Milcz na jesieni w meczu z Huraganem zdobył dwa gole, a w niedzielę zaaplikował rywalom trzy

Huragan przegrywał z Lublinianką 0:3, ale dostał pomoc z góry i wywalczył punkt

Od 3:0 do 3:3. Lublinianka miała już solidną zaliczkę w Międzyrzecu Podlaskim, ale dopisała do swojego konta tylko punkt. A to oznacza, że strata do lidera z Kraśnika wzrosła do sześciu „oczek”.

Ciało mężczyzny wyłowiono z rzeki Bug. Czy to cudzoziemiec z Afryki?

Ciało mężczyzny wyłowiono z rzeki Bug. Czy to cudzoziemiec z Afryki?

Patrol Straży Granicznej natrafił na zwłoki w rzece Bug. Najprawdopodobniej to jeden z migrantów utonął kilka tygodni temu przy próbie nielegalnego przedostania się przez granicę z Białorusi do Polski.

 Nagrodzili najpiękniejsze palmy i pisanki
galeria

Nagrodzili najpiękniejsze palmy i pisanki

W niedzielę 6 kwietnia w foyer Sali Operowej CSK odbył się finał VI Wojewódzkiego Konkursu na Palmę i Pisankę Wielkanocną. Ideą tego wydarzenia było popularyzowanie zanikającego zwyczaju własnoręcznego tworzenia palm i pisanek wielkanocnych.

Dominik Kubera wygrywa Memoriał Alfreda Smoczyka w Lesznie

Dominik Kubera wygrywa Memoriał Alfreda Smoczyka w Lesznie

W niedzielę w Lesznie odbył się Memoriał Alfreda Smoczyka, w którym najlepszy okazał się Dominik Kubera dokładając kolejny sukces do sobotniego zwycięstwa w mistrzostwach Polski Par Klubowych

Mandat na 2000 zł każdego "boli"

52 wiosny na karku i zero rozsądku

Mandat karny w wysokości 2 000 złotych oraz 14 punktów to finał kontroli drogowej 52-latka z Siedlec. Kierowca mitsubishi pędził krajową dwójką 154 km/h przekraczając dozwoloną prędkość o 64 km/h. Mężczyzna tłumaczył się pośpiechem.

Zatrzymany Gruzin w drodze do aresztu

Lubelscy „łowcy głów” namierzyli go w Zakopanem

Lubelscy „łowcy głów” i poszukiwacze z IV komisariatu w Lublinie zatrzymali 55-letniego obywatela Gruzji, który poszukiwany był m.in. listem gończym. Mężczyzna łącznie do odbycia ma karę prawie roku pozbawienia wolności. Poszukiwany był za jazdę w stanie nietrzeźwości i przywłaszczenie samochodu marki volkswagen transporter. Wpadł w Zakopanem.

Mieszkańcy nie mogą doczekać się wdychania solanki

Mieszkańcy nie mogą doczekać się wdychania solanki

Mieszkańcy nie mogą doczekać się otwarcia sezonu w tężni solankowej. Instalacja stanęła w maju ubiegłego roku nad Krzną, ale póki co jest obklejona taśmą.

Mecz Śląsk – Motor. Poczuj gorącą atmosferę na trybunach
galeria

Mecz Śląsk – Motor. Poczuj gorącą atmosferę na trybunach

Wprawdzie emocje po wczorajszym meczu we Wrocławiu już opadły, ale wciąż kibice czują gorącą atmosferę z trybun. Zobaczmy, jak obie drużyny były dopingowane.

Efekt sobotniego sprzątania
Józefów nad Wisłą

To jest ekologia! Mimo chłodu posprzątali brzegi Wyżnicy

Mimo przenikliwego chłodu nikt nie spóźnił się wczoraj na zbiórkę nad rzeczka Wyżnicą przepływającą przez gminę Józefów nad Wisłą. W sobotni poranek dzieci, młodzież i dorośli w ramach „Operacji Czysta Rzeka” posprzątali brzegi tej rzeczki.

Tak się bawi Lublin w Helium Club
foto
galeria

Tak się bawi Lublin w Helium Club

Jeśli nie było Was na imprezie "Back to the Past" w klubie Heliume, to… cóż, żałujcie, że przegapiliście prawdziwe szaleństwo. Na szczęście mamy dla Was fotogalerię, która udowodni, że taniec, błysk fleszy i dobra zabawa to w Helium Club absolutna norma. Zobaczcie, kto rządził na parkiecie i jak się bawił Lublin.

Nowa tężnia przy Szkole Podstawowej nr 11 im. H. Sienkiewicza w Puławach na osiedlu Niwa czeka na pierwsze uruchomienie. To jeden ze zwycięskich projektów budżetu obywatelskiego

Starsza tężnia już działa, na nową zaczekają dłużej

W tym roku po raz pierwszy uruchomiona zostanie nowa tężnia solankowa na osiedlu Niwa w Puławach. To efekt budżetu obywatelskiego, w którym inwestycję tę poparło 837 osób. Starsza tężnia, ta przy ul. Polnej wznowiła pracę 1 kwietnia.

Tajemnicza historia kradzieży ikony z bialskiego muzeum

Tajemnicza historia kradzieży ikony z bialskiego muzeum

Tajemnicza historia kradzieży ikony z Muzeum Południowego Podlasia. Najpierw ktoś ją ukradł w 2016 roku. A w 2021 roku anonimowy nadawca odesłał ją do bialskiej placówki.

Julia Szeremeta ma za sobą dobry występ w Brazylii

Julia Szeremeta zajęła drugie miejsce w turnieju Pucharu Świata w brazylijskim Foz de Igacu

Dla pieściarki Paco Lublin to był bardzo wymagający tydzień, ponieważ w Brazylii stoczyła trzy walki. Dwie z nich odbyły się w odstępie 24 godzin, co na pewno było dla wicemistrzyni olimpijskiej sporym wyzwaniem. Warto jednak podkreślić, że w każdym z pojedynków zaprezentowała równą i wysoką formę.

Trener Motoru Mateusz Stolarski szanuje punkt zdobyty we Wrocławiu, ale nie był do końca zadowolony z wyniku

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Szacunek dla kibiców, po to się pracuje, żeby grać takie mecze

Motor w sobotni wieczór zremisował we Wrocławiu ze Śląskiem 1:1. Obie drużyny po końcowym gwizdku odczuwały niedosyt. Co na konferencji prasowej mówili trenerzy?

Zima wróciła

Zima kontratakuje. Drogi mogą być śliskie

Polska jest pod wpływem klina wyżu z centrami nad Morzem Norweskim i Morzem Północnym, jedynie początkowo krańce południowo-wschodnie pozostaną jeszcze w zasięgu frontu związanego z niżem znad Ukrainy. Z północy napływa zimne powietrze arktyczne.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium