Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

9 października 2020 r.
16:48

Sanepid: Decyzję o zdalnej lub hybrydowej pracy szkoły zawsze podejmuje dyrektor

Autor: Zdjęcie autora ask
3 0 A A
(fot. zdjęcie ilustracyjne/MK)

W piątek w województwie lubelskim zdalnie pracuje 36 szkół i przedszkoli, a całkowicie ze stacjonarnego nauczania zrezygnowały 22 placówki. Kto decyduje kiedy szkoły są zamykane? Kiedy uczniowie i rodzice trafiają na kwarantannę?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • Kto decyduje o tym, czy szkoła pracować będzie w trybie hybrydowym lub zdalnym?

Anna Romaniuk, z WSSE w Lublinie: Decyzję zawsze podejmuje dyrektor szkoły, ale robi to po uzyskaniu zgody organu prowadzącego oraz na podstawie pozytywnej opinii wydanej przez właściwego miejscowo Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Dyrektor może także zawiesić zajęcia.

  • Kiedy placówka w całości przechodzi na nauczanie zdalne, a kiedy dotyczy to tylko jednego oddziału, czy grupy uczniów?

Uzależnione jest to od lokalnej sytuacji epidemiologicznej m.in. liczby osób zakażonych, zapadalności, dynamiki wzrostu, ale także możliwości organizacyjnych i architektonicznych konkretnej szkoły. Pod uwagę brana jest też sprawa dojazdu do danej szkoły.

  • Kto ma w tej kwestii decydujące zdanie? Czy to dyrektor zwraca się do Inspekcji Sanitarnej z konkretną propozycją i mówi np. chcę żeby klasa 1c przez pięć najbliższych dni pracowała z domu, czy taka propozycja wychodzi od PSSE?

Dyrektor szkoły kieruje wniosek do Inspekcji Sanitarnej o wydanie opinii w sprawie zawieszenia zajęć w związku z potwierdzonym badaniem laboratoryjnym przypadkiem (przypadkami) zakażenia ucznia lub pracownika szkoły, a także biorąc pod uwagę sytuację epidemiologiczną na terenie, gdzie zlokalizowana jest szkoła. Także dyrektor określa jakiej klasy, klas, czy całej szkoły ma dotyczyć zmiana, ze wskazaniem formy kształcenia, opisując przy tym podjęte działania, jak też rozwiązania organizacyjne.

  • Kto określa, jak długo szkoła, czy konkretna klasa ma pracować zdalnie? Rozumiem, że tu decydująca jest opinia Inspekcji Sanitarnej.

Nie. To dyrektor wskazuje czas na jaki zmienia formę kształcenia. Należy podkreślić, że występuje ścisła współpraca między Inspekcją Sanitarną, organami prowadzącymi a dyrektorami szkół. Jak wspomniałam prowadzone jest dochodzenie epidemiologiczne i ocena ryzyka. Czas zmiany kształcenia jest liczony przy uwzględnieniu zapisów rozporządzenia Ministra Zdrowia dotyczącego obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego. Obecnie kwarantanna trwa 10 dni i jest liczona od następnego dnia, w którym nastąpiła styczność z osobą zakażoną.

  • Za nami pierwszy miesiąc nauki. Skąd w tym czasie najczęściej pochodziły informacje o wykryciu zakażenia wśród uczniów, ich rodziców i nauczycieli.

Bardzo różnie. Były informacje od rodziców, czy nawet osobiście od pełnoletnich uczniów, dyrektorów placówek oświatowych oraz Inspekcji Sanitarnej. Bez względu na to skąd pochodzi informacja następne kroki są zawsze takie same. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny weryfikuje informacje, ocenia ryzyko, przeprowadza dochodzenie epidemiologiczne, w tym ustala listę kontaktów z osobą zakażoną, które w zależności od stwierdzonego poziomu narażenia, zostają skierowane na kwarantannę lub są obejmowane nadzorem epidemiologicznym. Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie.

  • Kto trafia na kwarantannę?

Obowiązek kwarantanny dotyczy osób, które miały bliski kontakt z osobą zakażoną SARS-CoV-2 oraz osób mieszkających z osobą objętą obowiązkiem kwarantanny, czy izolacji. W przypadku szkół kwarantanną obejmowane są osoby z kontaktu: uczniowie, osoby z grona pedagogicznego lub inny personel, domownicy osoby zakażonej, a także domownicy osoby z bezpośredniego kontaktu z przypadkiem potwierdzonym.W przypadku kontaktu, który nie spełnia kryteriów stosowanych do nałożenia kwarantanny, osoby mogą być objęte nadzorem epidemiologicznym, obserwują swój stan zdrowia a w przypadku wystąpienia niepokojących objawów, zgłaszają się do lekarza POZ.

  • Jak dużo ognisk koronawirusa wykrywanie w szkołach i przedszkolach? Czy na podstawie tych danych można stwierdzić, czy bezpieczna jest nauka zdalna, czy też uczniowie powinni uczyć się tylko w domach tak jak to było wiosną?

Nasze bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od przestrzegania obowiązujących ograniczeń, nakazów i zakazów, w związku z wystąpieniem stanu epidemii w naszym kraju. Przyjęte rozwiązania, np. kształcenie hybrydowe, czy nauka zdalna, mają na celu zminimalizowanie zachorowań na COVID-19 w placówkach oświatowych.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Ukrył się przed policją... w pokrowcu na ubrania

Ukrył się przed policją... w pokrowcu na ubrania

42-latek z Zamościa wybrał pomysłową, lecz nietrafioną kryjówkę przed policjantami. Poszukiwany do odbycia kary więzenia ukrył się pod stertą odzieży w pokrowcu na ubrania.

Śmiertelny wypadek na drodze. Policja poszukuje świadków

Śmiertelny wypadek na drodze. Policja poszukuje świadków

Chełmscy policjanci poszukują świadków tragicznego wypadku do którego doszło w październiku na drodze krajowej nr 12.

Bramkarz Górnika Łęczna kontuzjowany

Bramkarz Górnika Łęczna kontuzjowany

Górnik Łęczna od wtorku zaczyna przygotowania do kolejnego meczu w Betclic I Lidze. W niedzielę zielono-czarni zagrają na wyjeździe z Wisłą Płock i będą musieli poradzić sobie bez swojego bramkarza

Zamojski Dom Kultury mieście się przy ul. Partyzantów 13
15 listopada 2024, 18:00

Sześć dekad domu kultury. Jubileuszowa gala wkrótce

Najpierw był powiatowym, później wojewódzkim, a od jakiegoś czasu już miejskim. Ale cały czas działa pod tym samym adresem i w swojej siedzibie zorganizuje galę z okazji jubileuszu. Zamojski Dom Kultury świętuje swoje 60-lecie.

29-latek zadźgał partnera swojej matki
WIDEO
film

29-latek zadźgał partnera swojej matki

Nawet dożywocie może grozić 29-latkowi, który oskarżony jest o zabójstwo 42-letniego partnera swojej matki. Mężczyzna przyznał się do dokonania zbrodni.

ilustracyjne zdjęcie
biała podlaska

Białorusin przez 5 lat szpiegował lotnisko. Pomagał mu Polak

Przez pięć lat Nikolay M. śledził lotnisko w Białej Podlaskiej. Prokuratura oskarża go szpiegostwo na rzecz białoruskiego wywiadu. Pomagał mu w tym Polak.

Osoby bezdomne najczęściej ukrywają się w pustostanach. Policja w okresie jesienno-zimowym prowadzi patrole prewencyjne sprawdzając czy koczują tam osoby potrzebujące pomocy

Pierwszy przypadek wychłodzenia na Lubelszczyźnie. Zwracajmy uwagę na bezdomnych

Policjanci z Opola Lubelskiego wyjaśniają okoliczności śmierci 49-letniej mieszkanki Karczmisk. Prawdopodobną przyczyną śmierci było wychłodzenie. To pierwszy przypadek w tym sezonie na Lubelszczyźnie.

Inwestycje drogowe na Ponikwodzie! Drogi, chodniki i węzeł przesiadkowy.
WTOREK NA DZIELNI
film

Inwestycje drogowe na Ponikwodzie! Drogi, chodniki i węzeł przesiadkowy.

Gdzie powstanie droga, a gdzie chodnik czy oświetlenie – o inwestycjach w poszczególnych dzielnicach Lublina w nowym programie "Wtorek na dzielni" pytamy dyr. Grzegorza Malca, szefa Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Lublinie.

Przedstawicielki Cementu-Gryfa Chełm stawały na podium zawodów w Krakowie

Dobre występy przedstawicieli Cementu-Gryfa Chełm podczas zawodów w Krakowie i Zgierzu

W Krakowie rozegrany został Międzynarodowy Turnieju im. Władysława Bajorka. Zawody odbyły się w trzech grupach wiekowych, wśród dzieci, młodzików i kadetów. Wzięli w nich udział zawodnicy z Polski, Węgier, Ukrainy, Czech, Armenii, Danii, Chorwacji, Jordanii i Słowacji.

Klaudia Kudełko
古典音樂

Z Zamościa do Pekinu z nieznanym utworem Chopina

Pekin, Szanghaj, Xiamen, Chengdu, Chongqing i Shenzhen – w tych miastach zagra Klaudia Kudełko, pianistka z Zamościa, zdobywczyni nagrody specjalnej Outstanding Performance Prize za najlepszy występ na żywo w Carnegie Hall w Nowym Jorku. Co zagra? Nieznany dotąd utwór Chopina.

Jubileuszowa edycja Targów Energetycznych ENERGETICS w Lublinie
galeria

Jubileuszowa edycja Targów Energetycznych ENERGETICS w Lublinie

Premierowe produkty, usługi i rozwiązania dla energetyki, szkolenia produktowe, panele dyskusyjne, seminaria oraz specjalistyczny program konferencyjny – tak zapowiada się jedno z najważniejszych wydarzeń dedykowane branży energetycznej – 15 edycja Targów Energetycznych ENERGETICS, które odbędą się w dniach 19 – 21 listopada 2024 roku. (Targi Lublin S.A., ul. Dworcowa 11).

Lubelskie CBŚP zlikwidowali linię produkcyjną narkotyków
ZDJECIA i WIDEO
galeria
film

Lubelskie CBŚP zlikwidowali linię produkcyjną narkotyków

Blisko tonę narkotyków o łącznej wartości 43 mln złotych zlikwidowali policjanci Centralnego Biura Śledczego z Lublina. Decyzją Sądu zamieszani w sprawę zostali tymczasowo aresztowani.

Dlaczego warto zmienić opony na zimowe?

Dlaczego warto zmienić opony na zimowe?

Zbliżająca się zima to doskonały moment, aby zastanowić się nad zmianą opon na zimowe. Wiele osób zastanawia się, czy to konieczne. Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak, szczególnie jeśli zależy nam na bezpieczeństwie jazdy zimą. Opony zimowe są zaprojektowane tak, aby zapewnić lepszą przyczepność na śliskiej nawierzchni, co jest kluczowe podczas jazdy po oblodzonych czy zaśnieżonych drogach.

Hojność coraz większa. Rekordowa kwesta na cmentarzu
galeria

Hojność coraz większa. Rekordowa kwesta na cmentarzu

O blisko 3 tys. zł więcej niż rok temu trafiło do puszek kwestarzy podczas zorganizowanej w weekend w Zwierzyńcu zbiórki pieniędzy na ratowanie zabytkowych nagrobków.

Szymon Ładniak będzie miał okazję na występ w Grand Prix Makau

Szymon Ładniak wystartuje w prestiżowym wyścigu Grand Prix Makau

Szymon Ładniak idzie śladami Roberta Kubicy. Lublinian w listopadzie będzie miał okazję wystąpić w prestiżowym Grand Prix Makau.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!