Wolna tylko środa, czy aż pięć dni laby? – rodzice zastanawiają się, dlaczego poszczególne szkoły pracują w oparciu o różne harmonogramy
Moje dziecko ma w tym roku wolne tylko 1 listopada. Do szkoły ma iść zarówno we wtorek, jak i w czwartek – denerwuje się prosząca o anonimowość mama uczennicy Szkoły Podstawowej nr 16 w Lublinie. – To dla nas bardzo trudna sytuacja, bo „na groby” jedziemy aż pod niemiecką granicę i nie mamy możliwości zorganizowania takiego wyjazdu w ciągu jednego dnia. Córka opuści więc lekcje. Jest mi z tego powodu bardzo przykro, bo wiem, że w innych szkołach dzieci mają więcej wolnego.
Tak jest m.in. w Szkole Podstawowej nr 45, gdzie uczniowie wrócą do ławek dopiero w poniedziałek.
Z czego to wynika? Zgodnie z prawem oprócz dni ustawowo wolnych od pracy, takich jak np. Dzień Wszystkich Świętych czy Boże Narodzenie, uczniowie mogą liczyć na trzy dni wolnego od zajęć dydaktycznych w związku z rekolekcjami wielkopostnymi. Oprócz tego dyrektor szkoły ma do swojej dyspozycji dni wolne, którymi może dowolnie dysponować, ale tylko po zasięgnięciu opinii rady szkoły, rady rodziców i samorządu uczniowskiego. W szkołach podstawowych jest to 8 dni, w liceach ogólnokształcących i technikach – 10 dni, a w branżowych szkołach I i II stopnia, szkołach policealnych i placówkach kształcenia praktycznego – 6 dni.
Cisza i spokój
– Dlatego w poszczególnych szkołach przerwy w nauce mogą wyglądać inaczej – tłumaczy Anna Sochal, wicedyrektor „16”. – U nas rzeczywiście w listopadzie wolny jest tylko jeden dzień, ale wynika to ze specyfiki naszej szkoły. Uczą się u nas także gimnazjaliści, którzy w kwietniu będą zdawać egzamin. W szkole panować musi wtedy cisza i spokój. Nie może być innych uczniów – oni będą mieli wolne właśnie wtedy.
Do tego czasu uczniów czeka dużo nauki, bo kalendarz tym razem im nie sprzyja. W tym roku 11 listopada wypada w sobotę. Niewiele wolnego czeka uczniów w grudniu i styczniu. Przed świętami Bożego Narodzenia wolne rozpocznie się dopiero 23 grudnia i potrwa do 2 stycznia 2018 roku.
6 stycznia wypadać będzie w sobotę, tak więc długiego weekendu tym razem nie będzie. Na ferie zimowe uczniowie z woj. lubelskiego będą musieli poczekać do 29 stycznia (potrwają do 11 lutego 2018 r.). Przerwa wielkanocna potrwa od 29 marca do 3 kwietnia.
Później będzie już dużo lepiej. 1 maja 2018 roku to wtorek, a 3 maja to czwartek. Wszystko wskazuje więc na to, że dyrektorzy poszczególnych szkół skorzystają ze swojego prawa do ustalania dodatkowych dni wolnych od zajęć i uczniowie będą mieli wolne od 27 kwietnia do 7 maja.
Ponieważ Boże Ciało wypadnie w czwartek 31 maja, wolny będzie najprawdopodobniej także następujący po nim piątek.