W poniedziałek rozpocznie się maraton maturalny. Egzaminy będą prowadzone aż do 24 czerwca. W tym roku wszystko jest inaczej
Matury rozpoczynają się zwykle na początku maja. W tym roku ze względu na epidemię koronawirusa opóźniono je o ponad miesiąc. Żeby zdającym zapewnić bezpieczeństwo, wprowadzono wyjątkowe zasady.
Uczniowie będą siedzieć w ławkach oddalonych od siebie o co najmniej 1,5 metra i korzystać wyłącznie z własnych przyborów piśmienniczych. Zmieniono też zasady wchodzenia i wychodzenia do szkół i na sale, żeby uczniowie się nie grupowali. Dla dyrektorów szkół stanowiło to duże wyzwanie logistyczne. By mu sprostać, uczniowie IX Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika maturę zdawać będą nie tylko w swojej szkole, ale także w pobliskiej Szkole Podstawowej nr 57. Żeby stworzyć większą niż zwykle liczbę komisji, konieczne też było posiłkowanie się nauczycielami z zewnątrz.
– U nas sytuacja jest szczególnie skomplikowana, bo w jednym budynku będą się odbywały egzaminy maturalne nie tylko dla naszych uczniów, ale także uczniów remontowanej szkoły im. Vetterów – mówi Małgorzata Markowska, dyrektor VII Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej. – Opracowaliśmy całą procedurę. Są wyznaczone miejsca, gdzie uczniowie będą oczekiwać na wpuszczenie do szkoły. Są wyznaczone wejścia, oddzielnie dla uczniów obu szkół. Wymierzyliśmy już sale i miejsca na ławki, żeby zachować odpowiednie odległości. W tym roku będziemy wykorzystywać więcej sal niż zwykle. Do sal będziemy wpuszczać dużo wcześniej, bo młodzież nie może się tłoczyć przy wejściu – dodaje.
Maturzyści w pierwszej kolejności zmierzą się z językiem polskim na poziomie podstawowym oraz rozszerzonym. W kolejnych dniach odbędą się egzaminy z matematyki i języka angielskiego. Każdego dnia pisemne egzaminy maturalne odbędą się o godzinie 9 i 14.
Matury trwać będą do 29 czerwca. Będą to jednak egzaminy wyłącznie pisemne, bo ci uczniowie którzy nie będą musieli na etapie rekrutacji na studia wykazać się wynikiem z egzaminu ustnego, zostają z niego – w związku z epidemią – zwolnieni.
Sesja dodatkowa dla osób, które z przyczyn losowych nie będą mogły napisać egzaminów w pierwszym terminie, trwać będzie od 8 do 14 lipca. Obie grupy poznają wyniki do 11 sierpnia. Sesja poprawkowa została wyznaczona na 8 września (wyniki do 30 września).
Angielski, geografia i inne
Najczęściej wybieranymi przez tegorocznych maturzystów egzaminami z przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym są: język angielski (59,9 proc. zdających – absolwentów 2020 r.), geografia (26,6 proc.), matematyka (24,2 proc.), język polski (22,3 proc.), biologia (17,2 proc.), chemia (9,4 proc.), fizyka (8 proc.), historia (7,5 proc.), wiedza o społeczeństwie (6,1 proc.), informatyka – 9 151 osób (3,4 proc.), język niemiecki – 6 376 osób (2,2 proc.).