Technik robotyk, technik dekarstwa, podolog i technik stylista to nowe zawody, w których będzie można kształcić się już od września.
Cztery nowe zawody dodał do klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego resort edukacji i nauki. To odpowiedź na zapotrzebowanie zgłaszane przez pracodawców. O wprowadzenie zawodu technik dekarstwa wystąpiło Polskie Stowarzyszenie Dekarzy, wskazując na brak pracowników w tej branży na poziomie kierowniczym.
O potrzebie szkolenia w zawodzie technik robotyk mówiła organizacja pracodawców „Konfederacja Lewiatan”.
– Od września zaczynamy nauczanie w tym nowym zawodzie. W tej chwili nie ma praktycznie branży, w której robotyka nie byłaby stosowana – mówi Anna Wawruch-Lis, dyrektorka Zespołu Szkół Transportowo-Komunikacyjnych im. Tadeusza Kościuszki w Lublinie. – Wystarczy spojrzeć na to, co dzieje się w lubelskich przedsiębiorstwach, gdzie większość linii produkcyjnych jest już zrobotyzowana. Przed nami nowa rewolucja przemysłowa.
Od września jest też szansa na rozpoczęcie nauki w zawodzie technik stylista.
– Jesteśmy już po konsultacjach z radą pedagogiczną i po złożeniu zgody na naukę w tym kierunku przez Radę Wojewódzkiego Rynku Pracy. Wszystko wskazuje na to, że będziemy mogli ruszyć z nauką tego zawodu w nowym roku szkolnym – mówi Halina Rybczyńska, dyrektor Zespołu Szkół Odzieżowo-Włókienniczych im. Władysława Reymonta w Lublinie.
Dotychczas szkoła pozwalała na zdobycie zawodu technika przemysłu mody. Zainteresowanie było spore, bo do szkoły zgłaszało się coraz więcej pracodawców zainteresowanych zatrudnieniem absolwentów. – Liczę na to, że w przypadku stylisty zainteresowanie obu stron może być jeszcze większe. Oprócz umiejętności krawieckich, absolwenci nabędą też bardzo szerokie kompetencje związane z kreowaniem wizerunku danej osoby – dodaje pani dyrektor.
Wciąż nie wiadomo natomiast, czy od września będzie można uczyć się zawodu podologa. Dotychczas wykształcenie to można było zdobyć wyłącznie na studiach podyplomowych. Teraz będzie to możliwe także w dwuletniej szkole policealnej.
– Jesteśmy na bardzo wstępnym etapie ustaleń i konkretów jeszcze nie mamy, chociaż jesteśmy potencjalnie zainteresowani prowadzeniem takiej nauki – słyszymy w Szkole Policealnej Pracowników Służb Społecznych w Lublinie.
– We wrześniu na pewno nie ruszymy z tym kierunkiem. Zrobimy to być może w przyszłym roku – mówi Anna Felińska, dyrektor Medycznego Studium Zawodowego w Lublinie.