Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

1 listopada 2019 r.
21:26

Eko – patrol. W wychwytywaniu „trucicieli” pomaga dron

Autor: Zdjęcie autora aa
Dron w Świdniku
Dron w Świdniku (fot. mat.prasowe)

Kontrole Eko-patrolu z użyciem drona, pomoc mieszkańcom w uzyskaniu dofinansowania na odnawialne źródła energii i publikowanie w internecie wyników pomiaru jakości powietrza z dwóch stacji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Od blisko 2 lat strażnicy miejscy ustalają stopień zanieczyszczenia powietrza w mieście przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Radiowóz Straży Miejskiej jest wyposażony w tzw. mobilne laboratorium. W wychwytywaniu „trucicieli” pomaga także dron. Może pracować nawet w trudnych warunkach. Przy użyciu tego sprzętu strażnicy uzyskują szczegółowy wynik z konkretnego komina. Dostają informację nie tylko o stężeniu pyłów PM10 i PM2,5, ale też o stężeniu dwutlenku siarki, dwutlenku węgla i węglowodorach.

- Eko-patrol już w tym sezonie wyjeżdżał na ulice. Kontrole prowadziliśmy także przy pomocy drona - mówi Janusz Wójtowicz, komendant Straży Miejskiej w Świdniku. - O Eko-patrolu zrobiło się głośno. Zadziałał więc prewencyjnie - dodaje komendant. - Mieszkańcy zaczęli też bardziej interesować się tematem zanieczyszczenia powietrza.

W mieście działają dwie stacje pomiarowe. Jedna z nich jest na ul. Hryniewicza, druga na ul. Wojska Polskiego. Wyniki pomiarów jakości powietrza są na bieżąco publikowane na stronie internetowej Straży Miejskiej. Wyniki będą prezentowane także na wyświetlaczach w centrum Świdnika. - Jeden chcemy zamontować na Urzędzie Miasta, drugi w okolicy pl. Konstytucji 3 Maja - zapowiada Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika ds. inwestycji i rozwoju.

Miasto od kilku lat realizuje również projekt „Świdnik przyjazny środowisku”, w ramach którego mieszkańcy mogą ubiegać się o dofinansowanie do zakupu i montażu instalacji solarnych, pieców ciepła lub ogniw fotowoltaicznych. - Obecnie szykujemy trzecią edycje tego projektu - mówi Dmowski.

Świdniczanie mogą ubiegać się również o finansową pomoc z rządowego programu „Czyste powietrze”. - Ze względu na duże zainteresowanie tym programem postanowiliśmy ułatwić mieszkańcom składanie wniosków do tego programu. Obecnie, aby to zrobić trzeba pojechać do Lublina, do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Niedługo taki wniosek będzie można złożyć również w Świdniku, w Urzędzie Miasta - zapowiada Dmowski.

Władze miasta zastanawiają się też nad wprowadzeniem podobnego miejskiego programu. - Z myślą przede wszystkim o mieszkańcach domów jednorodzinnych chcielibyśmy zabezpieczyć pieniądze na ten cel w budżecie miasta, tak aby ok. 100 osób rocznie mogło skorzystać z dofinansowania - dodaje Dmowski.

W ramach rządowego programu przy okazji wymiany „kopciucha” można dostać dofinansowanie także na m.in. wymianę okien i drzwi, ocieplenie budynku czy ocieplenie podłogi i stropu.

Świdnik przyjazny środowisku

• I edycja

* montaż 264 instalacji solarnych na budynkach mieszkalnych

* budowa 40 punktów oświetlenia hybrydowego przy ul. Nadleśnej i okolicach (10 lamp postawiono w 2012 r., 30 lamp w 2015r.)

• II edycja (w realizacji, planowany termin zakończenia czerwiec 2020 r.)

* Projekt przewiduje montaż 219 instalacji fotowoltaicznych i 55 pomp ciepła a także 161 instalacji solarnych na budynkach mieszkalnych

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jarosław Niemiec - związkowiec podczas strajku głodowego

Jak będzie przyszłość górników z Bogdanki? Jutro zaczyna pracę specjalny zespół

Jutro, 17 lutego, zacznie pracę powołany w ubiegłym tygodniu Zespołu ds. transformacji regionów. Chodzi o przyszłość górników z Bogdanki, ale także energetyków z Połańca czy Kozienic. Tymczasem zarząd kopalni poinformował rekordowym odpisie w wysokości 1 miliarda 249 mln zł.

Padwa Zamość wygrała w Legnicy 35:34

Padwa Zamość wygrała w Legnicy, AZS AWF gorszy od Stali Mielec

Nasze drużyny po wielu tygodniach przerwy w końcu wróciły do walki o punkty. KPR Padwa Zamość pokonała Siódemkę Miedź Huras Legnica. AZS AWF Biała Podlaska nie dał za to rady Handball Stali Mielec.

Domicjan Grabowski to puławianin, artysta, twórca grafik nawiązujących symboli miejskich, autor map oraz krytyk estetyki przestrzeni publicznej

"Żeby Puławy były bardziej puławskie"

Twórca najbardziej znanej, autorskiej mapy powiatu puławskiego nie spoczywa na laurach. O jego nowych projektach, miejskiej przestrzeni, architekturze, puławskich muralach, grafice oraz powodach wyrzucenia go z jednej z grup na facebooku rozmawiamy z młodym artystą, Domicjanem Grabowskim.

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Nawet do minus 15 stopni może miejscami spaść temperatura powietrza na Lubelszczyźnie w ciągu najbliższej doby. Ostrzeżenia przed mrozem dla ośmiu powiatów wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zarząd województwa lubelskiego jeszcze w lutym ma zamiar ogłosić konkurs na dyrektora kazimierskiego muzeum. Od lata zeszłego roku pełniącą obowiązki dyrektora tej placówki pozostaje była starosta puławska, Danuta Smaga.

Fiesta Latina
foto
galeria

Fiesta Latina

Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach
zdrowie

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach

Będą lepiej diagnozować, szybciej interweniować i skuteczniej leczyć urazy czaszkowo-mózgowe. Na Uniwersytecie Medycznym trwa szkolenie „Neuro - Trauma Days”.

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Dzisiaj przed godz. 11 na obwodnicy Lubartowa, drodze krajowej nr 19, zderzyły się dwa samochody. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w ruchu potrwają kilka godzin.

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych
ZDJĘCIA
galeria

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych

To nie jest typowy bal karnawałowy, ale cieszy się dużym zainteresowaniem. Już po raz 29. katolicy bawili się na Balu Młodych.

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby
galeria

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby

Amfetamina, mefedron, marihuana i niemal 1400 tabletek MDMA - łącznie ponad 1,5 kilograma narkotyków policjanci znaleźli u mieszkańców powiatu radzyńskiego. Zatrzymane osoby mają od 18 do 25 lat. Najbliższe miesiące spędzą za kratkami.

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

W miniony weekend Puchar Świata gościł w japońskim Sapporo, a na skoczni królował reprezentant gospodarzy – Ryoyu Kobayashi

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie
zdjęcia
galeria

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie

W sobotę, 15 lutego, na studniówce bawiły się ostatnie klasy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida przy ul. Muzycznej w Lublinie. W odróżnieniu od większości szkół średnich, które swoje bale najczęściej organizują w hotelach i salach weselnych, "Plastyk" postawił na tradycję.

Urodzinowy weekend
foto
galeria

Urodzinowy weekend

Naprawdę trudno w to uwierzyć, ale Helium Club jest z nami już 10 lat. Jeden z najpopularniejszych klubów w Lublinie obchodził swoje urodziny. Impreza odbyła się w myśl zasady albo grubo albo wcale. Faktycznie tak było, co można zobaczyć w naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki
historia, zdjęcia
galeria

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki

W czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej Lublin był jednym z liczących się ośrodków przemysłowych w ówczesnej Polsce. W mieście powstały nowe zakłady przemysłowe i fabryki: Fabryka Samochodów Ciężarowych, Zakłady Metalurgiczne „Ursus”, Lubelskie Fabryki Wag czy Lubelska Fabryka Maszyn Rolniczych.

Piłkarze Motoru w dwóch wiosennych kolejkach zapisali na swoim koncie tylko punkt. Ostatnio przegrali w Kielcach 0:1

Motor kontra Jagiellonia. Beniaminek sprawdzi formę mistrza

Po meczach z rywalami znajdującymi się w strefie spadkowej czas na zupełnie inne spotkanie. W niedzielę o godz. 17.30 Motor Lublin zmierzy się na wyjeździe z mistrzem Polski – Jagiellonią Białystok. Transmisja tradycyjnie na Canal+ Sport 3.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium