Choinka z pustych półtoralitrowych plastikowych butelek stanęła w Bibliotece Uniwersyteckiej w Olsztynie. W ten sposób bibliotekarze, którzy od wielu lat ustawiają niezwykłe choinki, zwracają uwagę na ideę zero waste i apelują o dbałość o środowisko – podała uczelnia.
Niezwykła choinka stoi pod kopułą na I piętrze Biblioteki Uniwersyteckiej w Olsztynie. Konstrukcja składa się z ponad 620 półtoralitrowych butelek, mierzy ponad 2 metry i waży około 26 kg. Właśnie tyle plastiku, według danych z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, statystyczny Polak zużywa w ciągu dwóch miesięcy. Ustawieniem takiej choinki bibliotekarze olsztyńskiego uniwersytetu chcieli wesprzeć ideę zero waste i zaapelować o dbałość o środowisko.
W środku każdej z butelek ustawionej w choinkowej konstrukcji umieszczono karty publikacji, które wycofano z użytku w dawnych bibliotekach Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
– Zwoje umieszczone w butelkach zawierają teksty w różnych językach i dotyczą różnych dziedzin nauki. Choinkę dopełniają uniwersyteckie barwy umieszczone za pomocą szaro-zielono-niebieskich korków. Sztuczny i zużyty materiał przypominać ma o tym, jak ważna jest troska o naszą planetę – napisała uczelnia.
Nietypowe choinki w bibliotece Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego są ustawiane od 10 lat – po raz pierwszy w grudniu 2011 roku ustawiono choinkę z książek. W kolejnych latach budowano je z szuflad katalogów, starych kart katalogowych, zużytych płyt CD, dyskietek. Każda z nich wzbudzała ogromne zainteresowanie w kraju i za granicą, niektóre były inspiracją do układania nietypowych choinek przez kolejne instytucje i biblioteki.
Choinka zbudowana z kart katalogowych została uznana przez Europejskie Forum Fotograficzne za jedną z siedmiu najpiękniejszych choinek świata. Wypatrzył ją brytyjski dziennik „The Guardian” i umieścił zdjęcie w jednym z grudniowych wydań.