Na 5 hektarach na terenie Oczyszczalni Ścieków „Hajdów” powstaje farma fotowoltaiczna, jedna z największych, jeśli nie największa w całym województwie lubelskim. Elektrownia zasilająca w energię słoneczną oczyszczalnię zacznie działać na przełomie czerwca i lipca.
Projekt realizowany przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie przewiduje instalację złożoną z 6552 paneli monokrystalicznych.
– Rocznie przewidziana jest produkcja energii elektrycznej na poziomie 2000 MWh, co – dla zobrazowania skali przedsięwzięcia – pozwoliłoby zaspokoić potrzeby ok. 1000 miejskich gospodarstw domowych – mówi Sławomir Matyaszczyk, prezes MPWiK w Lublinie.
Inwestycję wartą ok. 8 mln zł finansuje MPWiK. Spółka szacuje. że zwrot kosztów nastąpi najpóźniej w ciągu 5-6 lat - przy obecnych cenach energii (przy rosnących cenach za energię ten zwrot nastąpi wcześniej).
Budowa elektrowni fotowoltaicznej jest kolejnym etapem realizacji strategii MPWiK zakładającej maksymalne wykorzystanie energii własnej. Już od 2000 roku firma wykorzystuje biogaz, pozyskiwany z fermentacji osadów ściekowych, do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Obecnie z biogazu oczyszczalnia uzyskuje rocznie energię elektryczną na poziomie ok. 10000 MWh. Po uruchomieniu elektrowni fotowoltaicznej energia ze źródeł własnych zaspokoi ok. 70 proc. ogólnego zapotrzebowania oczyszczalni na energię elektryczną.
Jak działa elektrownia fotowoltaiczna?
Przemiana energii słonecznej w elektryczną zachodząca w panelu polega na tym, że fotony (cząstki światła) promieniowania słonecznego padające na płytkę krzemową (z których wykonane są panele fotowoltaiczne), wybijają elektrony z ich pozycji na płytce i zmuszają je tym samym do ruchu. Ukierunkowany ruch elektronów w płytce krzemowej to wytworzona ekologiczna energia elektryczna.