Magazyn

18 kwietnia 2020 r.
16:13

Takiego akumulatora Lublin jeszcze nie miał! Znajdzie się w nim woda do ogrzewania mieszkań

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
Zasadniczym elementem instalacji akumulatora ciepła będzie potężny zbiornik na wodę sieciową o wysokości około 62 m oraz średnicy około 25 m. Rozmiary planowanego zbiornika łatwo sobie wyobrazić porównując go do istniejących obiektów elektrociepłowni: sięgnie niemal do połowy wysokości komina
Zasadniczym elementem instalacji akumulatora ciepła będzie potężny zbiornik na wodę sieciową o wysokości około 62 m oraz średnicy około 25 m. Rozmiary planowanego zbiornika łatwo sobie wyobrazić porównując go do istniejących obiektów elektrociepłowni: sięgnie niemal do połowy wysokości komina (fot. Maciej Kaczanowski)

Jeszcze w tym roku powinna się zacząć budowa ogromnego akumulatora w elektrociepłowni Lublin-Wrotków. Będzie tam magazynowana gorąca woda do ogrzewania budynków na terenie miasta. Dzięki temu nadwyżki energii wytwarzanej na Wrotkowie nie będą już bezproduktywnie ulatywać do atmosfery

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Zasadniczym elementem instalacji akumulatora ciepła będzie potężny zbiornik na wodę sieciową o wysokości około 62 m oraz średnicy około 25 m – przekazuje nam Agnieszka Dietrich, rzeczniczka spółki PGE Energia Ciepła, będącej właścicielem największej w Lublinie elektrociepłowni przy ul. Inżynierskiej. Rozmiary planowanego zbiornika łatwo sobie wyobrazić porównując go do istniejących obiektów elektrociepłowni. – Sięgnie niemal do połowy wysokości komina.

Po co taki zbiornik?

– Praca akumulatora będzie polegać na magazynowaniu wyprodukowanego ciepła, które następnie będzie mogło być wykorzystane w celu ogrzania mieszkańców Lublina – wyjaśnia spółka. Do akumulatora ma trafiać gorąca woda z bloku gazowo-parowego, wytwarzającego nie tylko 90 proc. ciepła produkowanego na Wrotkowie, ale także energię elektryczną.

– W okresie dużego zapotrzebowania na energię, czyli w ciągu dnia, blok pracuje z pełną mocą elektryczną. Przy zmniejszonym zapotrzebowaniu w okresach wiosny lub jesieni, lub niskim w ciągu lata odbiorze ciepła przez miejską sieć, część ciepła kierowana jest do atmosfery – tłumaczy właściciel elektrociepłowni. – To ciepło zostanie zmagazynowane w zbiorniku i wykorzystane w nocy oraz w soboty i niedziele, kiedy zapotrzebowanie na energię elektryczną jest zdecydowanie mniejsze i blok pracuje ze znacznie mniejszą mocą lub może zostać całkowicie wyłączony.

Magazynowanie nadwyżek ciepła, jak twierdzi spółka, będzie tym ważniejsze, im więcej prądu będzie powstawać z odnawialnych źródeł, zwłaszcza w elektrowniach wiatrowych.

– Szybki wzrost generacji energii elektrycznej produkowanej w farmach wiatrowych na lądzie, a za kilka lat także w wielokrotnie większych farmach morskich, wymusza czasowe ograniczenia mocy w konwencjonalnych źródłach wytwarzania – przekazuje nam rzeczniczka spółki. PGE EC szykuje się do tego, że będzie musiała zmniejszyć produkcję także na Wrotkowie, wytwarzając mniej prądu i mniej ciepła. – Będzie to kompensowane zmagazynowanym w akumulatorze ciepłem, które będzie wykorzystane do ogrzania miasta. Przełoży się to bezpośrednio na zmniejszenie zużycia paliwa, a tym samym znaczne zmniejszenie kosztów wytwarzania oraz ograniczenie emisji zanieczyszczeń do środowiska.

Właściciel elektrociepłowni, spółka PGE Energia Ciepła, kompletuje teraz dokumenty potrzebne do budowy akumulatora. Firma dostała już od Urzędu Miasta decyzję lokalizacyjną, ale tutaj pojawił się problem.

– Decyzja nie jest prawomocna – informuje Joanna Stryczewska z biura prasowego Ratusza. Okazuje się, że ciepłownicza inwestycja została zamrożona przez epidemię koronawirusa.

– Zgodnie z przepisami w okresie stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID bieg terminów w postępowaniach administracyjnych nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu na ten okres – tłumaczy Stryczewska. – Do 1 kwietnia, czyli do dnia wejścia w życie ustawy, nie upłynął termin na wniesienie odwołania od naszej decyzji. Z tego powodu termin uległ zawieszeniu na okres stanu epidemii. Dopiero po jego odwołaniu będzie biegła dalsza część terminu na wniesienie odwołania.

– Po zakończeniu wszystkich postępowań administracyjnych, do końca 2020 roku planowane jest ogłoszenie przetargów na wybór wykonawców w trybie „zaprojektuj i wybuduj” – przekazuje rzeczniczka.

Równocześnie z akumulatorem budowane mają być dodatkowe kotły gazowe, które będą włączane podczas mrozów, gdy zapotrzebowanie na ciepło jest największe. Używane obecnie do tego „szczytowe” kotły węglowe nie będą mogły być używane po roku 2023, dlatego elektrociepłownia na Wrotkowie szykuje się do całkowitego przejścia na gaz, który już teraz jest jej głównym paliwem. Przypomnijmy: podstawowy blok gazowo-parowy pokrywa 55 proc. rocznego zapotrzebowania miasta na energię cieplną.

Jak długo potrwają wszystkie wspomniane budowy? – Zakończenie ich realizacji jest przewidziane do końca roku 2023 – odpowiada spółka.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Przed Wisłą Puławy najdalszy wyjazd w tym sezonie

Przed Wisłą Puławy najdalszy wyjazd w tym sezonie

Na inaugurację 26. kolejki Betclic II Ligi już w piątek Wisła zagra na wyjeździe ze Świtem Szczecin (godz. 17). Będzie to najdalszy wyjazd puławian w tym sezonie

Słynny budynek przy Radziszewskiego zmieni swoje przeznaczenie. Najpierw jednak duży remont

Słynny budynek przy Radziszewskiego zmieni swoje przeznaczenie. Najpierw jednak duży remont

Był tam Dom Aktora, był pub, a będą biura. Urząd Marszałkowski w Lublinie musi jednak znaleźć najpierw wykonawcę remontu budynku przy Radziszewskiego 2A.

„Pracownicy banku” najbliższe lata spędzą za kratami

„Pracownicy banku” najbliższe lata spędzą za kratami

Konsultant miał zabezpieczyć pieniądze 66-latki. Ostatecznie wszystkie oszczędności zniknęły, ale w sprawie policja zatrzymała trzech Ukraińców.

Baza wojskowa w Jasionce koło Rzeszowa

Amerykanie opuszczają Jasionkę. Czy trafią na lotnisko w Lublinie?

Władze Stanów Zjednoczonych podjęły decyzję o relokacji amerykańskich żołnierzy, którzy niemal od początku wojny na Ukrainie stacjonowali na lotnisku w Jasionce. Sprzęt i personel spod Rzeszowa ma trafić do innych miejsc w Polsce.

ChKS Chełm zaczyna play-offy. Dzisiaj pierwszy mecz z Vislą Proline Bydgoszcz

ChKS Chełm zaczyna play-offy. Dzisiaj pierwszy mecz z Vislą Proline Bydgoszcz

Dzisiaj startuje faza play-off w PLS 1. lidze siatkarzy. ChKS Chełm rozpocznie walkę o awans do PlusLigi od domowego starcia z BKS Vislą Proline Bydgoszcz. Zawody rozpoczną się o godz. 18.

Zigi Zana

Kupiec wylicytował najdroższego konia aukcji, ale nie wpłacił. Zigi Zana zostaje w Polsce

Miała być najwyższa cena ubiegłorocznej aukcji Pride of Poland, a wyszła klapa. Klacz Zigi Zana zostaje w stadninie w Michałowie, bo kupiec nie wpłacił 145 tys. euro.

Balon którym próbowano przemycić wyroby tytoniowe bez akcyzy

Przemyt na wysokościach. Balon meteorologiczny w służbie kontrabandy

Wydawać by się mogło, że widzieliśmy już wszystko – ale przemytnicy znów udowodnili, że granice wyobraźni są dla nich równie nieistotne jak te państwowe. Tym razem do próby przemytu nielegalnych papierosów przez polską granicę wykorzystano… balon meteorologiczny.

Zielone szaleństwo w Hali Targów już w ten weekend
KONKURS
12 kwietnia 2025, 8:00

Zielone szaleństwo w Hali Targów już w ten weekend

Miłośnicy roślin, szykujcie torby! Już w ten weekend Hala Targów Lublin zamieni się w zielony raj – do miasta wraca Festiwal Roślin. Setki doniczkowych okazów, atrakcyjne ceny i fachowe porady czekają na wszystkich, którzy chcą zazielenić swoje mieszkanie lub balkon.

Zdjęcia wysyłane przez organistę

Dwuznaczne propozycje i półnagie zdjęcia. Organista przesłuchany przez prokuratora

Śledczy przesłuchali już organistę z Łukowa, który nagle stracił pracę w jednej z parafii. Ma to związek z zawiadomieniem, które do prokuratury złożył ojciec nastolatka.

Smoleńsk. Piętnaście lat od katastrofy, która zmieniła Polskę
zdjęcia
galeria

Smoleńsk. Piętnaście lat od katastrofy, która zmieniła Polskę

Był 10 kwietnia 2010 roku, gdy o godz. 8:41 w rosyjskim Smoleńsku rozbił się polski samolot wojskowy Tu-154. Na jego pokładzie znajdowało się 96 osób, w tym ówczesny prezydent RP, Lech Kaczyński. Wszyscy zginęli. Dzisiaj mija dokładnie 15 lat od tamtej tragedii.

Odkryj stal 1.4542, znaną również jako 17-4PH, i jej interesujące właściwości

Odkryj stal 1.4542, znaną również jako 17-4PH, i jej interesujące właściwości

Stal 1.4542, znana również jako 17-4PH lub X5CrNiCuNb16-4, to materiał, który od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem w najbardziej wymagających gałęziach przemysłu. Łącząc wysoką wytrzymałość mechaniczną, doskonałą udarność oraz wyjątkową odporność na korozję, stal ta sprawdza się zarówno w warunkach kriogenicznych, jak i w środowisku morskim. Jej unikalne właściwości sprawiają, że jest niezastąpiona wszędzie tam, gdzie liczy się niezawodność i trwałość – od przemysłu lotniczego, przez chemiczny, aż po branżę papierniczą.

E-winieta na Węgry - prosto i wygodnie

E-winieta na Węgry - prosto i wygodnie

Wyjazd własnym samochodem, motocyklem, autem kempingowym lub innym pojazdem na Węgry to świetny pomysł. Nie należy tylko zapominać, że tamtejsze autostrady i drogi ekspresowe w większości są płatne, trzeba więc wykupić winietę. Najwygodniej jest to zrobić online, nabywając bardzo praktyczną e-winietę.

Górnik Łęczna zremisował z Kotwicą Kołobrzeg, ale dostanie za ten mecz trzy punkty?

Górnik Łęczna zremisował z Kotwicą Kołobrzeg, ale dostanie za ten mecz trzy punkty?

Mecz pomiędzy Górnikiem Łęczna, a Kotwicą Kołobrzeg zakończył się remisem, ale wszystko wskazuje na to, że zielono-czarni niebawem dodadzą do swojego dorobku za to spotkanie nie jeden, a trzy punkty. A to dlatego, że ekipa gości w trakcie meczu złamała regulamin rozgrywek

Odkryj fascynujący świat włosów z książkami Artura Kieracha – „Sekretne życie włosów” i „101 pytań o przeszczep włosów”

Odkryj fascynujący świat włosów z książkami Artura Kieracha – „Sekretne życie włosów” i „101 pytań o przeszczep włosów”

Włosy to nie tylko ozdoba, ale także ważny element naszej tożsamości i zdrowia – a nikt nie rozumie ich lepiej niż dr Artur Kierach, ceniony specjalista od transplantacji włosów. Jego dwie wyjątkowe książki, „Sekretne życie włosów” oraz „101 pytań o przeszczep włosów”, to prawdziwe kompendium wiedzy dla każdego, kto chce zadbać o swoje włosy, zrozumieć ich naturę lub rozważa zabieg przeszczepu. Te poradniki, dostępne w sprzedaży na drkierach.pl, łączą naukową wiedzę z praktycznymi wskazówkami, oferując czytelnikom zarówno fascynującą lekturę, jak i konkretne rozwiązania. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o włosy i czy transplantacja jest dla Ciebie, te książki są właśnie dla Ciebie!

Z tą kartą w Kazimierzu zapłacą mniej. Ratusz szykuje zniżki

Z tą kartą w Kazimierzu zapłacą mniej. Ratusz szykuje zniżki

Kazimierz Dolny uruchamia Kazimierską Kartę Mieszkańca. Obywatele, którzy mieszkają na terenie gminy mogą liczyć na zniżki, benefity i przywileje zarówno ze strony jednostek samorządowych jak i lokalnych przedsiębiorstw.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium