Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

18 kwietnia 2020 r.
16:13

Takiego akumulatora Lublin jeszcze nie miał! Znajdzie się w nim woda do ogrzewania mieszkań

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
17 1 A A
Zasadniczym elementem instalacji akumulatora ciepła będzie potężny zbiornik na wodę sieciową o wysokości około 62 m oraz średnicy około 25 m. Rozmiary planowanego zbiornika łatwo sobie wyobrazić porównując go do istniejących obiektów elektrociepłowni: sięgnie niemal do połowy wysokości komina
Zasadniczym elementem instalacji akumulatora ciepła będzie potężny zbiornik na wodę sieciową o wysokości około 62 m oraz średnicy około 25 m. Rozmiary planowanego zbiornika łatwo sobie wyobrazić porównując go do istniejących obiektów elektrociepłowni: sięgnie niemal do połowy wysokości komina (fot. Maciej Kaczanowski)

Jeszcze w tym roku powinna się zacząć budowa ogromnego akumulatora w elektrociepłowni Lublin-Wrotków. Będzie tam magazynowana gorąca woda do ogrzewania budynków na terenie miasta. Dzięki temu nadwyżki energii wytwarzanej na Wrotkowie nie będą już bezproduktywnie ulatywać do atmosfery

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Zasadniczym elementem instalacji akumulatora ciepła będzie potężny zbiornik na wodę sieciową o wysokości około 62 m oraz średnicy około 25 m – przekazuje nam Agnieszka Dietrich, rzeczniczka spółki PGE Energia Ciepła, będącej właścicielem największej w Lublinie elektrociepłowni przy ul. Inżynierskiej. Rozmiary planowanego zbiornika łatwo sobie wyobrazić porównując go do istniejących obiektów elektrociepłowni. – Sięgnie niemal do połowy wysokości komina.

Po co taki zbiornik?

– Praca akumulatora będzie polegać na magazynowaniu wyprodukowanego ciepła, które następnie będzie mogło być wykorzystane w celu ogrzania mieszkańców Lublina – wyjaśnia spółka. Do akumulatora ma trafiać gorąca woda z bloku gazowo-parowego, wytwarzającego nie tylko 90 proc. ciepła produkowanego na Wrotkowie, ale także energię elektryczną.

– W okresie dużego zapotrzebowania na energię, czyli w ciągu dnia, blok pracuje z pełną mocą elektryczną. Przy zmniejszonym zapotrzebowaniu w okresach wiosny lub jesieni, lub niskim w ciągu lata odbiorze ciepła przez miejską sieć, część ciepła kierowana jest do atmosfery – tłumaczy właściciel elektrociepłowni. – To ciepło zostanie zmagazynowane w zbiorniku i wykorzystane w nocy oraz w soboty i niedziele, kiedy zapotrzebowanie na energię elektryczną jest zdecydowanie mniejsze i blok pracuje ze znacznie mniejszą mocą lub może zostać całkowicie wyłączony.

Magazynowanie nadwyżek ciepła, jak twierdzi spółka, będzie tym ważniejsze, im więcej prądu będzie powstawać z odnawialnych źródeł, zwłaszcza w elektrowniach wiatrowych.

– Szybki wzrost generacji energii elektrycznej produkowanej w farmach wiatrowych na lądzie, a za kilka lat także w wielokrotnie większych farmach morskich, wymusza czasowe ograniczenia mocy w konwencjonalnych źródłach wytwarzania – przekazuje nam rzeczniczka spółki. PGE EC szykuje się do tego, że będzie musiała zmniejszyć produkcję także na Wrotkowie, wytwarzając mniej prądu i mniej ciepła. – Będzie to kompensowane zmagazynowanym w akumulatorze ciepłem, które będzie wykorzystane do ogrzania miasta. Przełoży się to bezpośrednio na zmniejszenie zużycia paliwa, a tym samym znaczne zmniejszenie kosztów wytwarzania oraz ograniczenie emisji zanieczyszczeń do środowiska.

Właściciel elektrociepłowni, spółka PGE Energia Ciepła, kompletuje teraz dokumenty potrzebne do budowy akumulatora. Firma dostała już od Urzędu Miasta decyzję lokalizacyjną, ale tutaj pojawił się problem.

– Decyzja nie jest prawomocna – informuje Joanna Stryczewska z biura prasowego Ratusza. Okazuje się, że ciepłownicza inwestycja została zamrożona przez epidemię koronawirusa.

– Zgodnie z przepisami w okresie stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID bieg terminów w postępowaniach administracyjnych nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu na ten okres – tłumaczy Stryczewska. – Do 1 kwietnia, czyli do dnia wejścia w życie ustawy, nie upłynął termin na wniesienie odwołania od naszej decyzji. Z tego powodu termin uległ zawieszeniu na okres stanu epidemii. Dopiero po jego odwołaniu będzie biegła dalsza część terminu na wniesienie odwołania.

– Po zakończeniu wszystkich postępowań administracyjnych, do końca 2020 roku planowane jest ogłoszenie przetargów na wybór wykonawców w trybie „zaprojektuj i wybuduj” – przekazuje rzeczniczka.

Równocześnie z akumulatorem budowane mają być dodatkowe kotły gazowe, które będą włączane podczas mrozów, gdy zapotrzebowanie na ciepło jest największe. Używane obecnie do tego „szczytowe” kotły węglowe nie będą mogły być używane po roku 2023, dlatego elektrociepłownia na Wrotkowie szykuje się do całkowitego przejścia na gaz, który już teraz jest jej głównym paliwem. Przypomnijmy: podstawowy blok gazowo-parowy pokrywa 55 proc. rocznego zapotrzebowania miasta na energię cieplną.

Jak długo potrwają wszystkie wspomniane budowy? – Zakończenie ich realizacji jest przewidziane do końca roku 2023 – odpowiada spółka.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Pomoc ważniejsza niż bramki. Studenci zagrali dla podopiecznych Krajowego Towarzystwa Autyzmu
Zdjęcia
galeria

Pomoc ważniejsza niż bramki. Studenci zagrali dla podopiecznych Krajowego Towarzystwa Autyzmu

Za nami I Turniej Charytatywny o Puchar Dziekana Wydziału Matematyki i Informatyki Technicznej Politechniki Lubelskiej. W zmaganiach, w których dział wzięli studenci lubelskich uczelni: PL, Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Przyrodniczego nie chodziło o laury i zwycięstwo, ale pomoc potrzebującym, podopiecznym lubelskiego oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu.

W maju w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie realizowany był m.in. projekt „Mamy Kreatywne Mamy”. W ramach projektu odbyły się zajęcia coachingowe, które przyniosły sporą dawkę wzruszeń i refleksji, a także spotkanie z Jolantą Dywańską, podczas którego poruszone zostały zagadnienia związane z pracą zawodową.

Biblioteka z Włodawy walczy o tytuł najlepszej w kraju. Na pewno na niego zasługuje

Jeszcze tylko przez niespełna dwa tygodnie potrwa ogólnopolski konkurs na najlepszą bibliotekę w kraju, organizowany przez portal granice.pl. Spore szanse na zwycięstwo ma Miejska Biblioteka Publiczna z Włodawy.

35-latek z Kraśnika znowu wpadł z narkotykami
Wideo

35-latek z Kraśnika znowu wpadł z narkotykami

Niemal kilogram substancji odurzających: amfetaminę, marihuanę, mefedron i tabletki ecstasy znaleźli policjanci w mieszkaniu i piwnicy 35-latka z Kraśnika. Mężczyzna został zatrzymany i trafił do aresztu. Grozi mu kara do 10 lat więzienia, a w warunkach recydywy może zostać zwiększona o połowę.

Dziś w nocy warto spojrzeć w niebo. Co zobaczymy tuż przed i po północy?

Dziś w nocy warto spojrzeć w niebo. Co zobaczymy tuż przed i po północy?

Szykuje nam się sobotnia noc z kosmicznym atrakcjami nad Polską. Dziś na niebie zobaczymy kolejny kosmiczny pociąg, wystrzelony przez amerykańskiego miliardera!

QS World University Rankings 2025. Politechnika Lubelska w światowej czołówce!

QS World University Rankings 2025. Politechnika Lubelska w światowej czołówce!

Politechnika Lubelska to jedyna uczelnia z Lubelskiego, która znalazła się w najnowszym rankingu QS World University Rankings 2025, jednym z czterech najważniejszych globalnych rankingów uczelnianych. W tegorocznym zestawieniu PL uplasowała się w grupie 1201-1400 najlepszych uczelni na świecie. W skali kraju zajęła 20. miejsce.

Okolice Kraśnika to kilometry atrakcyjnych i nieodkrytych szlaków rowerowych
Dużo zdjęć
galeria

Szykują raj dla cyklistów. Już dziś odkryj rowerem Kraśnik i okolice

Już niebawem Kraśnik może być mekka dla rowerzystów. A to za sprawą projektu „Rowerowe Roztocze”, który ma zrealizować Roztoczański Związek Powiatowo-Gminny. Nowe drogi pieszo-rowerowe mają połączyć Kraśnik ze Zwierzyńcem, sercem Roztocza.

Pokrzywdzona nigdy wcześniej nie wykonywała tego typu transakcji.

Chciała zainwestować w kryptowaluty – padła ofiarą "mężczyzny z zasadami"

Najpierw ją zauroczył, a później wykorzystał niewiedzę. W ten sposób kobieta straciła 430 tys. zł.

W ten weekend głośno o polityce się nie rozmawia. Trwa cisza wyborcza

W ten weekend głośno o polityce się nie rozmawia. Trwa cisza wyborcza

Od północy w całym kraju trwa się cisza wyborcza. Za jej naruszenie grożą surowe kary

To już 8. edycja konkursu organizowana przez Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lublinie.
galeria

Młodość w trzeźwości daje możliwości

O tym, że alkohol szkodzi, wiedzą już najmłodsi. Swoje spostrzeżenia przelali na papier.

Czekali prawie rok i już za chwilę będą ćwiczyć na nowych boiskach

Czekali prawie rok i już za chwilę będą ćwiczyć na nowych boiskach

Już wkrótce uczniowie ze szkoły przy ul. Rzeckiego będą ćwiczyć na dworze. Zakończyła się przebudowa zewnętrznych boisk i bieżni.

Zdaniem gminy – wykonanie tej drogi było istotne zarówno z punktu widzenia infrastruktury drogowej jak i bezpieczeństwa mieszkańców

Betonozowe pobojowisko, czy potrzebna inwestycja? Spór o drogę w Starym Uścimowie

Na trasie parku krajobrazowego zostały wycięte 200-letnie drzewa, a w ich miejsce wylany asfalt. – To nieodwracalna decyzja dla przyszłych pokoleń – twierdzą mieszkańcy.

Straty szacowane są na 900 zł.
Biała Podlaska

Nie miał jak wrócić do domu, więc… wybił szybę wiaty przystankowej

Gdy okazało się, że wszystkie autobusy odjechały, 32-latka poniosły emocje. Teraz grozi mu więzienie.

Gala Kultury za nami. Nagrody i pieniądze rozdane
Zdjęcia
galeria

Gala Kultury za nami. Nagrody i pieniądze rozdane

Poznaliśmy laureatów Nagród Miasta Lublin w dziedzinie kultury za rok 2023. Podczas Gali Kultury, która odbyła się w piątkowy wieczór w Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka wyróżnienia przyznano w czterech kategoriach.

Weekendowe szaleństwa w Berecie
foto

Weekendowe szaleństwa w Berecie

Weekend to czas, w którym zaczyna się prawdziwa zabawa! Zapraszamy Was do obejrzenia fotogalerii z weekendowych szaleństw w Beretowym stylu! Zobaczcie, co się działo na parkiecie. Tak się bawi Lublin!

Tegoroczny „Bieg po uśmiech” odbywa się w wyjątkowym dla Stowarzyszenia czasie
Nasz Patronat

Kraśnik. 28. „Bieg po uśmiech” SOS Wiosek Dziecięcych

To już tradycja – zawodowcy i amatorzy już dzisiaj połączą swoje siły we wspólnym „Biegu po uśmiech”. Na terenie programu SOS Wioski Dziecięce w Kraśniku dzisiaj wielkie święto dobroczynności połączone z dobrą zabawą i rywalizacją sportową.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium