Informatyka ma uratować przyszłość filii Akademii Bialskiej w Radzyniu Podlaskim. Polska Komisja Akredytacyjna dała właśnie uczelni zielone światło na uruchomienie tego kierunku.
Studia stacjonarne trwają siedem semestrów i kończą się uzyskaniem tytułu inżyniera. – W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu technologii informacyjno–komunikacyjnych, Polska Komisja Akredytacyjna wyraziła zgodę na taki kierunek– ogłosiła właśnie uczelnia z Białej Podlaskiej. Rekrutacja cały czas jest otwarta.
I od jej powodzenia zależy w ogóle przyszłość uruchomionej w ubiegłym roku filii. W listopadzie na ratownictwo medyczne i pielęgniarstwo przyjęto tu 56 studentów, ale po kilku miesiącach zostało ich tylko 30. Większość z nich nie mogła pogodzić nauki z pracą zawodową, chociaż wcześniej akademicy zapewniali, że będzie to możliwe.
– Problem polega na tym, że zapewniano nas o możliwościach pogodzenia studiów z pracą zawodową. A już pierwszego dnia, gdy dostaliśmy plan, to wszystko legło w gruzach, bo zajęcia były rozpisane od godziny 8 do 18 – mówiła nam w kwietniu mieszkanka Radzynia Podlaskiego, która pracuje w szpitalu. – Gdyby inaczej zaplanowano plan, na przykład na godziny bardziej wieczorowe i weekendy, wtedy mogłybyśmy z tego skorzystać–stwierdziła wówczas nasza rozmówczyni.
Wtedy narodził się pomysł dodatkowej oferty studiów właśnie z informatyki. Akademia Bialska złożyła wniosek do Ministerstwa Edukacji i Nauki już kilka miesięcy temu. „Uczelnia zapewnia doskonałe warunki nauki, wykwalifikowaną kadrę akademicką oraz zaplecze techniczne” – czytamy w ulotce zachęcającej młodych do podjęcia studiów w Radzyniu.
Filia zajmuje pomieszczania w Zespole Szkół Ponadpodstawowych. Samorząd powiatu zajął się odpowiednim przygotowaniem zaplecza dla studentów.
Akademia kształci ponad 2 tys. młodych osób na 29 kierunkach. – Rekrutacja na naszej uczelni trwa i zakończy się dopiero pod koniec września, zarówno w Białej Podlaskiej jak i w filii w Radzyniu Podlaskim– zaznacza Jowita Grochowiec, dyrektor gabinetu rektora. – Największym zainteresowaniem cieszą się kierunki takie jak: pielęgniarstwo, informatyka, bezpieczeństwo narodowe, filologia angielska, finanse i rachunkowość– wymienia Grochowiec.