Podróżowanie jest dziś niemożliwe, ale zostanie w domu nie musi oznaczać zamknięcia się na świat. W internecie czeka mnóstwo darmowych filmów zaspokajających ciekawość, pokazujących piękno, ale też problemy naszej planety.
Platformy z dokumentami, choć nie tylko:
Arte to europejska telewizja kulturalna online, dostępna w 6 językach, w tym po polsku. Ponad połowę produkcji stanowią dokumenty, ale obejrzymy tu też filmy, programy informacyjne czy występy artystyczne.
Polecam sięgnąć po 10-minutowe odcinki w magazynie „Na rewersie mapy”, które w przystępny sposób tłumaczą złożony świat geopolityki czy analizę „Trump i Putin, wrogowie czy przyjaciele?”, o wzlotach i upadkach stosunków rosyjsko-amerykańskich. Program „Polska: portrety zaangażowanej młodzieży” pozwala dowiedzieć się co młodzi mieszkańcy naszego kraju myślą na temat społeczeństwa, polityki, religii i klimatu, a produkcja „Urlop w Czarnobylu” przedstawia jak wygląda turystyka w strefie wykluczenia.
Na topie jest też reportaż o pustym mieście i imponującym aparacie bezpieczeństwa ze stolicy Chin pt. „Koronawirus: dziennik z kwarantanny w Pekinie”.
Alterkino to (jak nazywają je twórcy) „kino ludzi myślących”, czyli platforma, gdzie znajdziemy filmy związane z alterglobalizacją, antyfaszyzmem, ekologią, kulturą czy ruchami wolnościowymi. Obejrzymy tu m.in. film opowiadający o współczesnym kryzysie demokracji w Brazylii „Krawędź demokracji” czy dokument o działalności chińskich aktywistów walczących o ochronę pracowników „Współwinny. Historia chińskiego dysydenta”.
Filmy z dużego ekranu we własnym pokoju
Kino Pałacowe w Poznaniu opublikowało na YouTube nagrodzony Złotym Zamkiem na 23. OFF CINEMA (w kategorii krótkiego metrażu) film „A HAPPY MARRIAGE” w reż. Antonio Zagala. Można go obejrzeć z polskimi i angielskimi napisami.
Watch Docs (jedna z dwóch największych na świecie imprez filmowych poświęconych prawom człowieka, prezentujących filmy dokumentalne) udostępnia obrazy prezentowane podczas minionych edycji festiwalu wszystkim osobom i instytucjom w Polsce chętnym zorganizować publiczny lub prywatny, nieodpłatny pokaz, połączony z debatą lub rozmową. Dokumenty mogą posłużyć jako pomoc w e-lekcjach. Po seansie i rozmowie na temat filmu wymagane jest tylko, aby napisać parę słów o tym jak podobał się film oraz jakie kwestie były podejmowane w rozmowach. Aby zorganizować pokaz, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy.
Do 29 marca trwa Przegląd filmów Fundacji Młodego Kina. Codziennie o 21.00 wyświetlany jest poprzez portal Facebook jeden lub kilka z filmów krótkometrażowych lub jeden pełnometrażowy. Dziś o 21.00 obejrzymy film dokumentalny "Rytm Dunajca", którego twórcy przejechali i przepłynęli wzdłuż tej rzeki 249 kilometrów, spotykając ekologów, wędkarzy, flisaków, artystów czy energetyków.
Historia i przyroda
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie stworzyło „Filmotekę” (http://artmuseum.pl/pl/filmoteka), gdzie udostępniają filmy tworzone przez polskich artystów w XX i na początku XXI w.
Tylko dziś (22.03) bezpłatnie obejrzymy najchętniej oglądany w polskich kinach w 2016 roku film dokumentalny "Królestwo", do którego zdjęcia powstawały m.in. w Puszczy Białowieskiej. To opowieść o przyrodzie, tej najdzikszej i nietkniętej jeszcze ludzką ręką.
Dzięki platformie VOD, obejrzymy również inne darmowe filmy.
Co ciekawego na YouTube?
Studio Filmowe TOR pokazuje najlepsze polskie filmy po rekonstrukcji cyfrowej. W jakości HD obejrzeć można m.in. „Rejs”, „Krótki film o miłości”, „Ucieczkę z kina „Wolność”” czy „Misia”.
Studio Miniatur Filmowych udostępnia m.in. bajki „Dziwne Przygody Koziołka Matołka” czy „Pomysłowy Dobromir”, a Szkoła Wajdy oferuje nam różne filmy dokumentalne, fabularne czy wykłady.
Dzięki Studio Film For You obejrzymy klasyczne zagraniczne filmy z polskim lektorem. Znajdziemy tu m.in. kino akcji, sensacyjne czy familijne.
Kanał Studia Filmowego KRONIKA „Polska Kronika Filmowa" (PKF) to zbiór dzieł polskiego dokumentu. Filmy przeniosą nas w początek lat 90-tych, czas rodzącej się polskiej demokracji. Studio udostępnia także materiał faktograficzny dla osób zainteresowanych współczesną historią naszego kraju.
Namibijscy twórcy filmu „Baxu i giganci" postanowili udostępnić go na YouTube. Ta proekologiczna opowieść o miłości i szacunku do natury, polecana jest szczególnie do obejrzenia z dziećmi. Film dostępny jest też z polskimi napisami.