Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

28 stycznia 2023 r.
16:29

Francuzi z konwojem dla Ukrainy. Młodzież zrobiła piecyki dla żołnierzy na front

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc

Agregaty prądotwórcze, piecyki, panele fotowoltaiczne, mnóstwo leków, ale też ciepła odzież, koce, latarki, powerbanki, środki higieny osobistej, a nawet kilka worków z pluszakami dla dzieci. Taki transport dotarł w sobotę do Zamościa z Francji. W poniedziałek i wtorek ma ruszyć dalej, do Ukrainy, głównie na front.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Wyjechaliśmy w czwartek z Bordeaux, później dołączały busy w Lyonie i Grenoble. Dzisiaj jesteśmy w Zamościu. I tu nasza podróż się kończy – mówi Christian, jeden z Francuzów, którzy 12 wypełnionymi aż po dachy busami dotarli do Zamościa wioząc dary, które mają być przekazane walczącym Ukraińcom.

Dla niego była to pierwsza taka wyprawa pomocowa. Dla Francoisa Bomparda z Lyonu jedna z wielu. Po raz pierwszy pojawił się w Zamościu już w marcu. Wtedy wraz z grupą innych wolontariuszy dostarczał leki, ale też żywność i artykuły dla niemowląt. Bo pomocy wówczas potrzebowali uchodźcy trafiający do Polski. Wracając zabrał ze sobą do Francji grupę blisko 30 kobiet z dziećmi.

W ciągu blisko roku przyjeżdżał do Zamościa jeszcze kilkanaście razy. W maju dostarczył wraz ze swoimi współpracownikami m.in. karetkę medyczną i aparat rentgenowski, ale też np. wózki inwalidzkie i inny drobny sprzęt do ukraińskich szpitali. Kiedy wyjeżdżał, znowu zabrał uchodźczynie.

Fotowoltaika i piecyki 

– Teraz mamy bardzo dużo leków, ale także agregaty prądotwórcze, piecyki opalane drewnem i zestaw innstalacji fotowoltaicznej – wylicza Francois. Szacuje, że wartość transportu to nie mniej niż 15 tys. euro.

– Jest też kilkanaście butli gazowych, które francuska młodzież, w szkołach, podczas warsztatów przerabiała na piecyki. To genialny, prosty patent – mówi Bartosz Sierpniowski z Zamościa, który sam długo pracował jako wolontariusz w punkcie recepcyjnym w Zamościu, a od marca współdziałał z Francuzami. Zdradza, że to co przyjechało teraz zostanie podzielone między kilka miejscowości.

Prądu nie ma, syreny wyją

– Ale głównie trafi nie front, na pierwszą linię, bo tam takie rzeczy są najbardziej potrzebne – tłumaczy Ala Matwiczuk, ukraińska kardiolog, która do Polski z Równego uciekła już w marcu, od kwietnia mieszka w Zamościu, a od początku tego roku pracuje w miejscowym szpitalu „papieskim”. Wyraźnie wzruszona obserwowała, jak przebiegał rozładunek. – Utrzymuję stały kontakt z Tatianą Vorotscovą w Ukrainie, również lekarką, która szkolenia dla naszych żołnierzy prowadziła już od czasów Pomarańczowej Rewolucji, a teraz pomaga trafić z pomocą do miejsc, w których to wsparcie jest najbardziej potrzebne – tłumaczy lekarka.

Dodaje, że jest obecna za każdym razem, gdy podobne konwoje docierają do Zamościa. – A są na szczęście często. W Zamościu przyjmujemy takie transporty co najmniej dwa razy w miesiącu, m.in. od Norwegów i Litwinów –mówi Ala Matwiczuk.

Podczas sobotniego wyładunku w magazynie na ul. Kilińskiego była również Olesia. Razem z mężem przyjechała do Zamościa z Włodzimierza Wołyńskiego. Do swojego busa mieli załadować dary, które później planowali przekazać żołnierzom z garnizonu w ich rodzinnym mieście, którzy teraz walczą na pierwszej linii frontu. – Musimy im pomagać. U nas jest w miarę bezpiecznie. Prądu nie ma, syreny wyją, ale bomby nie spadają. My sobie radzimy, to im na wojnie jest potrzebna pomoc – mówi Ukrainka.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Po konferencjach politycy kurtuazyjnie wymienili uwagi w holu lubelskiego ratusza

Poseł Moskal składa zawiadomienie, prokuratura bada, a wiceprezydent Fulara chłodzi... nastroje

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie odmowy udostępnienia przez Urząd Miasta Lublin protokołu po kontroli CBA złożył poseł PiS, Michał Moskal. Władze miasta tłumaczą, że protokół jest dowodem w prowadzonym śledztwie i nie może być upubliczniony. A chodzi o domniemanie nieprawidłowości przy budowie dworca metropolitalnego w  Lublinie w kwocie 7,5 miliona złotych.

31-latek z Chełma poszukiwany 44 listami gończymi złapany w Holandii

31-latek z Chełma poszukiwany 44 listami gończymi złapany w Holandii

Odsiedział pół wyroku i nie wrócił z przepustki. Chełmianin był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania i 44 listami gończymi.

Majówka na przystanku. Lublin świętuje, a autobusy jadą inaczej
ZMIANA ORGANIZACJI RUCHU

Majówka na przystanku. Lublin świętuje, a autobusy jadą inaczej

W sobotę w Lublinie zaplanowano uroczystości związane z rocznicą uchwalenia konstytucji 3 maja. To też oznacza spore obkazdy komunikacji miejskiej.

Poseł Michał Krawczyk zaprasza na wyborcze wiece Rafała Trzaskowskiego
film

Sztabowcy Trzaskowskiego szykują grunt na wiece w Lublinie i Zamościu

Rafał Trzaskowski po raz kolejny przyjedzie na Lubelszczyznę. Zaplanowano dwa wiece 4 maja. O godzinie 14 kandydat KO na prezydenta spotka się z mieszkańcami Lublina na Placu Łokietka, a o godz. 17 na Rynku Wodnym w Zamościu.

Jacek Spisacki

Stworzył Pomnik Sybiraków i zaprojektował ołtarz papieski. Zmarł Jacek Spisacki

Był artystą i nauczycielem. W wieku 78 lat zmarł Jacek Spisacki. Zaprojektował charakterystyczny Pomnik Sybiraków w Białej Podlaskiej.

Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS w Lublinie – kompleksowa opieka nad słuchem, mową i drogami oddechowymi
galeria
film

Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS w Lublinie – kompleksowa opieka nad słuchem, mową i drogami oddechowymi

W Lublinie powstało Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS, nowoczesna placówka medyczna specjalizująca się w diagnostyce, leczeniu i rehabilitacji zaburzeń słuchu, mowy oraz problemów otorynolaryngologicznych.

Informacja Wójta Gminy Wólka

Informacja Wójta Gminy Wólka

Wypadli z motorówki i utknęli pod mostem na Wiśle

Wypadli z motorówki i utknęli pod mostem na Wiśle

Sezon dopiero ruszył, a na Wiśle w Puławach już doszło do niebezpiecznego zdarzenia. 52-latek i jego 44-letnia żona wypadli z łodzi motorowej. Mężczyzna był pijany.

ciężarówki

W Jaki Sposób Pozyskiwać Pojazdy Do Swojej Floty?

Czym jest flota samochodowa i kim jest fleet car manager? W jaki sposób finansować pojazdy do swojej floty i która opcja jest najbardziej opłacalna? Sprawdź!

płyta drogowa i dziewczyna

Rodzaje i Zastosowanie Płyt Drogowych

Płyty drogowe betonowe mają szerokie zastosowanie w przemyśle drogowym. Wykorzystywane są jako rozwiązanie przejściowe, dla drogi dojazdowej na placu budowy i podczas tworzenia podjazdów do budynków. Idealnie sprawdzają się jako szybka alternatywa naprawy asfaltu czy ustabilizowania błotnistego terenu.

Pokaz iluzji - doskonała iluzja dla młodszych i starszych

Pokaz iluzji - doskonała iluzja dla młodszych i starszych

Czy kiedykolwiek marzyłeś o odbyciu podróży w nieznane, gdzie granice rzeczywistości zlewają się z fantazją? Jeśli tak, to pokaz iluzji jest dla Ciebie doskonałym miejscem do zaspokojenia tych pragnień. To magiczne show, które przeniesie Cię w świat niepojętych sztuczek i misternie skonstruowanych iluzji. Pokaz iluzjonisty to nie tylko spektakularne widowisko, ale również fascynujące doświadczenie zarówno dla młodszych, jak i starszych.

Pikieta pod Stokrotką. Związkowcy mają dość
Zdjęcia / SONDA
galeria

Pikieta pod Stokrotką. Związkowcy mają dość

Związkowcy ze Stokrotki rozpoczęli pikietę w Lublinie. Walczą o "godność pracy". - Wyszliśmy na ulicę, bo zarząd nas nie słucha - mówi Alicja Symbor, przewodnicząca związku zawodowego w Stokrotce.

Czynności notarialne

Testament notarialny - najbezpieczniejsza forma testamentu?

Sporządzanie testamentu to jedna z czynności wykonywana w celu rozdysponowania majątku po śmierci. W polskim prawie dopuszczalne są różne formy testamentu. Między innymi za prawidłowo sporządzony testament uznaje się: testament ustny (w określonych przypadkach), pisemny i notarialny.

Na te pokazy czekają mieszkańcy. Fontanna multimedialna na Placu Litewskim otwiera sezon
galeria

Na te pokazy czekają mieszkańcy. Fontanna multimedialna na Placu Litewskim otwiera sezon

Po zimowej przerwie fontanna multimedialna wraca z nowymi pokazami. Ratusz podał już dokładny harmonogram.

Cztery medale dla Lublina podczas III Ogólnopolskiego Turnieju Speed-ball Lublin 2025
ZDJĘCIA
galeria

Cztery medale dla Lublina podczas III Ogólnopolskiego Turnieju Speed-ball Lublin 2025

W sobotę w Lublinie został rozegrany III Ogólnopolski Turniej Speed-ball Lublin 2025. Podczas zawodów sporo powodów do radości mieli zawodnicy z Lublina. Czwórka z nich mogła się pochwalić miejscami na podium.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium