Każdy był na nim chociaż raz. Na pewno ma tam pochowanego jakiegoś krewnego, przodka lub znajomego, ale mało kto wie, jaka jest jego historia. Właśnie, jego czy ich? Cmentarz na Lipowej skrywa wiele tajemnic i perełek architektonicznych.
Nekropolia ulokowana w centrum miasta, jest najstarszym cmentarzem we wschodniej Polsce. Utarło się stwierdzenie „cmentarz przy Lipowej”. Jednak jest to kompleks nekropolii. W jej skład wchodzą:
- Cmentarz rzymsko-katolicki (najstarsza część)
- Cmentarz ewangelicko-augsburski
- Cmentarz prawosławny,
- Cmentarz wojskowo-komunalny
Pierwsze wzmianki o tym miejscu pochodzą z końca XVIII wieku. Nazwa wywodzi się stąd, że nekropolia była ogrodzona i obsadzona lipami. Wielokrotnie zmieniała swoje rozmiary rozrastając się wraz z zakupem sąsiadujących z nią gruntów.
Na cmentarzu znajdziemy 3 kaplice:
- pw. Wszystkich Świętych w części rzymskokatolickiej,
- pw. Niewiast Niosących Wonności w części prawosławnej
- kaplica na cmentarzu wojskowo-komunalnym.
Cmentarz na Lipowej od 1985 roku wpisany jest do rejestru zabytków. Przechadzając się alejkami tej najstarszej lubelskiej nekropolii natrafimy na nagrobki z majestatycznie wyrzeźbionymi popiersiami, rzeźbami i płaskorzeźbami. Na cmentarzu możemy podziwiać dzieła wybitnych artystów sztuki sakralnej – nagrobki wyszły spod dłut Leona Migalskiego, Franciszka Deca, Antoniego Kurzawy, czy Bolesława Jeziorańskiego.
Wybierz się na spacer po "lipkach" nie ruszając się z domu. W przygotowanej przez nas galerii umieściliśmy zdjęcia grobów znanych lublinian. Wchodząc w każde zdjęcie poznasz ich historię i wkład w rozwój miasta.