Miasto Chełm, jako jedno z czterech samorządów, zostało zaproszone do współpracy w ramach projektu mającego na celu wzmacnianie kontaktu między samorządami, a mieszkańcami.
29 sierpnia Chełm przystąpił do projektu „Aktywny dialog, systematyczna ewaluacja, lepsza partycypacja”, który zakłada szereg inicjatyw wspierających rozwój dialogu obywateli z przedstawicielami władzy miasta.
- Naszym głównym założeniem jest aktywizacja mieszkańców oraz zapewnienie, że ich głos będzie słyszalny. Chcemy, aby obywatele obdarzali urzędników większym zaufaniem, wiedząc, że są obsługiwani w sposób rzetelny i konkretny- wyjaśnia Anna Sobczuk, rzecznik praw mieszkańców Urzędu Miasta Chełm.
W ramach projektu przewidziano szkolenia dla minimum 24 osób - zarówno 12 pracowników urzędów, jak i członków Młodzieżowej Rady Miasta. Warsztaty te mają na celu skuteczniejsze przeprowadzanie konsultacji z mieszkańcami, aby mieli oni realny wpływ na ważne decyzje dotyczące miasta, a nie tylko teoretyczny.
Uczestnictwo w projekcie zobowiązuje do przeprowadzenia procesu partycypacyjnego w mieście w okresie od stycznia do 30 września przyszłego roku. Zrealizowane działania projektowe zostaną podsumowane w dokumencie, który zostanie opublikowany i zaprezentowany podczas konferencji końcowej.
Projekt potrwa do 30 czerwca 2026 roku, a jego realizację potwierdzono podpisaniem umowy o partnerstwie przez Jakuba Banaszka, prezydenta miasta Chełm, oraz Joannę Mędrzecką-Stefańską, prezes Fundacji Think Tank Miasto, w towarzystwie Anny Wieczorek, wiceprezesa fundacji.
Projekt jest finansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.