Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

20 marca 2024 r.
12:28

AKTUALIZACJA Gorąco u wojewody na rolniczym proteście

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 A A

Rolnicy protestowali przed Lubelskim Urzędem Wojewódzkim. Do rolników wyszedł wojewoda Krzysztof Komorski, na którego czekał stół z chlebem, skrzynki z jabłkami, sok z malin oraz smalec i kiełbasa. Konsumpcji nie było, ale wywiązał się zażarta dyskusja o zapaści w rolnictwie, postulatach protestujących, kampanii wyborczej, krzyżu i groźbach wobec wojewody.

Aktualizacja artykułu: 20 marca 2024 r. 15:21
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Po godzinie 15 otrzymaliśmy informację o zakończeniu protestu pod Lubelskim Urzędem Wojewódzkim.

- Dzisiaj (20 marca) zakończymy manifestację o godzini 16. Przekazaliśmy nasze stanowisko wojewodzie. Krzysztof Komorski obiecał stanąć po naszej stronie. Teraz przenosimy się na granicę. Będziemy zbierać podpisy za odwołanie tego rządu – powiedział Krzysztof Chmiel, organizator protestu.

 Dziś w całym regionie rozpoczęły się masowe protesty rolników. Blokady stanęły w 26 miejscach, paraliżując ruch na głównych drogach. Niektóre urzędy w Lublinie, w obawie przed kłopotami komunikacyjnymi, skierowały pracowników na pracę zdalną.

Kulminacja dzisiejszego protestu miała miejsce przed siedzibą Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego przy ulicy Spokojnej w Lublinie. Rolnicy dotarli tam w kolumnie liczącej dobrze ponad 200 osób, która po godzinie ósmej ruszyła z placu Zamkowego.

– Zaprosimy pana wojewodę do nas, na zewnątrz. Przygotowaliśmy stół, przy którym wygodnie i otwarcie porozmawiamy o problemach polskiego rolnictwa, z którymi dzisiaj przyszliśmy do urzędu. Rolnicy walczą o życie – przemawiał do zebranych Krzysztof Chmiel, organizator protestu, plantator malin z powiatu opolskiego. Wcześniej rolnicy odmówili modlitwę „Ojcze nasz” i odśpiewali hymn.

Do zebranych wyszedł gen. Dariusz Działo, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim. – Zapraszamy na rozmowy z panem wojewoda do urzędu. Prosimy o wybranie delegacji trzech osób – powiedział Dariusz Działo do protestujących. Rolnicy nie zgodzili się na taką formę rozmów. W końcu przystali, ale wynegocjowali delegację w 5-osobowym składzie.

Atmosfera podczas rozmów w budynku LUW była napięta. – 26 lutego było spotkanie rolników z panem. Wiceminister Michał Kołodziejczak, za pana pośrednictwem, dostał od nas, od rolników, konkretne prawne i logistyczne rozwiązania. Nie ma efektów. Co się stało z tymi postulatami – pytał się wojewody Krzysztof Chmiel. – Nam się już kończy czas. Jeśli władza myśli, że przeciągnie nas w czasie, to się myli. Dziś walczymy o życie – dodał Chmiel, który zaprosił wojewodę Krzysztofa Komorskiego na zewnątrz, aby przy przygotowanym stole szczerze i spokojnie porozmawiać o problemach rolników. Rolnicy mocno dopytywali się wojewody o sprawę usunięcia krzyża z sali kolumnowej.

– Jako reprezentant rządu wspieram was w żądaniach – powiedział wojewoda. Potem rozmowy zeszły na szczegóły, czyli kto i kiedy nie mógł się spotkać z Czesławem Siekierskim, ministrem rolnictwa, podczas spotkań na Lubelszczyźnie. – Wywiązałem się ze wszystkich zobowiązań, jakie wam obiecałem. Na ostatnim spotkaniu spisaliście listę postulatów. 27 lutego wszystkie te postulaty wysłałem do ministra Czesława Siekierskiego. Chodziło m.in. o rekompensaty w różnicach cen płodów rolnych, takich jak kukurydza, pszenica i inne zboża, owoce miękkie, zioła oraz produkty rolne pochodzenia zwierzęcego – dodał wojewoda.

Po zakończeniu rozmów wojewoda w budynku urzędu wyszedł do rolników. W międzyczasie dwóch rolnik starało się w sali kolumnowej powiesić krzyż. Doszło do małej przepychanki z gen. Dariuszem Działo, który poprosił ich o opuszczenie tej Sali kolumnowej.

Wojewoda Komorski wyszedł do rolników. Wywiązała się dyskusja, o tym, co można, a czego nie można, z dnia na dzień zmienić w polskim rolnictwie,. Rolnicy wybuczeli wojewodę, gdy ten przedstawił im listę towarów rolno-spożywczych zatrzymanych na granicy z Ukrainą.

Powróciła też sprawa krzyża. Wojewoda tłumaczył zebranym, że krzyż został przewieszony do innej sali,  a w urzędzie musi być jedno miejsce dla ludzi innego wyznania lub ateistów. Przy tej okazji wojewoda wspomniał, że po przeniesieniu krzyża otrzymywał pogróżki. Dziś ich autor tych pogróżek tłumaczy się w prokuraturze.

Krzysztof Komorski zarzucił protestującym, że ich zgromadzenie zamieniło się wiec wyborczy. Wskazał na obecność członków Konfederacji oraz Rafała Meklera, kandydata w wyborach samorządowych. Mekler ripostował, że uczestniczy w proteście z szacunku dla ludzi, z którymi przez 73 dni blokował granicę.

Rolnicy pozostaną przed urzędem do soboty. Krzysztof Komorski zobowiązał się, że po raz kolejny będzie monitować ministra rolnictwa w sprawie postulatów i rozważań przygotowanych przez lubelskich rolników. Potem wojewoda pojechał porozmawiać z rolnikami protestującymi na innych blokadach.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nieprzejezdne drogi, odcięte od świata miejscowości. Tak było w 1978 roku
foto
galeria

Nieprzejezdne drogi, odcięte od świata miejscowości. Tak było w 1978 roku

Wydarzenia, które się rozegrały z 29 na 30 grudnia 1978 r. miały dramatyczny przebieg. Nic nie zapowiadało zbliżającej się katastrofy. Prognozy pogody były optymistyczne, przewidywały lekką zimę. Jeszcze kilka dni wcześniej, na termometrach można było zobaczyć plus 5ºC. Jednak 29 grudnia (piątek) nastąpiło gwałtowne ochłodzenie. Zaczął wiać porywisty wiatr, a w weekend dołączyły obfite opady śniegu. Dziś przypominamy, jak wyglądały zimy.

Świąteczny obiad według naszych czytelników

Świąteczny obiad według naszych czytelników

Podpowiadamy, co warto przygotować na świąteczny obiad. Mamy dla Was propozycje od czytelników.

Najpiękniejsze polskie tanga i melodie w CSK
koncert
28 grudnia 2024, 19:00

Najpiękniejsze polskie tanga i melodie w CSK

Gala sylwestrowo - noworoczna w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie z udziałem niezwykłych muzyków – The Best of Polish Tango & Jazz ! Artyści zaprezentują najpiękniejsze polskie tanga i najpopularniejsze tematy filmowe z okresu międzywojnia.

Oszukany „na znajomą”

Oszukany „na znajomą”

Mieszkaniec Parczewa stracił 2000 zł chcąc pomóc znajomej w opłaceniu zamówienia. To kolejny poszkodowany przez cyberprzestępców.

Koniec kiepskiej passy, Azoty Puławy wygrały w Legionowie

Koniec kiepskiej passy, Azoty Puławy wygrały w Legionowie

W ostatnim meczu w tym roku Azoty Puławy pokonały Zepter KPR Legionowo 29:28. Była to pierwsza wygrana po serii pięciu porażek.

Egzotyczne party w El Cubano
foto
galeria

Egzotyczne party w El Cubano

"Dirty dancing" to nie film, to nazwa imprezy. Gorąca atmosfera na parkiecie, pobudzające wyobraźnię rytmy prosto z Kuby itp. To wszystko sprawia, że nie brakuje chętnych na zabawę do białego rana. Zobaczcie, jak się bawiono na jednej z ostatnich imprez tego roku w El Cubano. Tak się bawi Lublin!

Ogień z Betlejem, kolędy i opłatek. Puławianie spotkali się na placu Chopina
zdjęcia, wideo
galeria
film

Ogień z Betlejem, kolędy i opłatek. Puławianie spotkali się na placu Chopina

Za nami 16. miejska wigilia w Puławach. Na placu Fryderyka Chopina zgromadzeni połamali się opłatkiem, wysłuchali kolęd w wykonaniu m.in. dzieci z puławskich szkół i przedszkoli, a harcerze przekazali Betlejemskie Światło Pokoju.

Pomnik Ofiar Wołynia w Lublinie

Ambasador Ukrainy w Polsce o ekshumacji ofiar tragedii wołyńskiej: to droga dwukierunkowa

Kijów i Warszawa pracują nad renowacją ukraińskich miejsc pamięci w Polsce i prowadzą rozmowy w sprawie poszukiwania ukraińskich pochówków w Polsce - powiedział ambasador Ukrainy w Warszawie Wasyl Bodnar. To droga dwukierunkowa - dodał, nawiązując do zasady wzajemności w relacjach z Polską. Poszukiwania polskich grobów w Ukrainie i ekshumacje mogą zostać przeprowadzone w latach 2025-2026.

Doktor Misio jest moim osobistym terapeutą

Doktor Misio jest moim osobistym terapeutą

Przed koncertem w Lublinie rozmawiamy z Arkadiuszem Jakubikiem, aktorem, reżyserem, wokalistą, autorem tekstów i liderem Doktora Misio. Rozmawiamy o jego lękach, miłości do Polski i o popularności

Jan Hoerl wygrał jeden z dwóch konkursów w Engelbergu

Skoki narciarskie. Austriacy poza konkurencją podczas weekendu w Engelbergu

To był niezwykle udany weekend do Austriackich skoczków. W sobotę zwycięstwo w Pucharze Świata na skoczni w Engelbergu świętował Jan Hoerl, a w niedzielę najlepszy okazał się Daniel Tschofenig. Największą niespodzianką było odległe miejsce lidera Pucharu Świata – Piusa Paschke

W górach śnieg, u nas szaruga

W górach śnieg, u nas szaruga

Jeżeli w poniedziałek wybieracie w kierunku Małopolskl, np. na święta w góry, to przygotujcie się na intensywne opady śniegu, w górach przyrost pokrywy śnieżnej nawet do 20 cm - poinformował synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Jakub Gawron. Dodał, że opadom może towarzyszyć porywisty wiatr.

Polski Cukier AZS UMCS Lublin w efektowny sposób pokonał SKK Polonia Warszawa

Polski Cukier AZS UMCS Lublin w efektowny sposób pokonał SKK Polonia Warszawa

Przedświąteczny cel został zrealizowany w 100 procentach. Podopieczne Krzysztofa Szewczyka miały nie popsuć sobie atmosfery na święta Bożego Narodzenia i wykonały zadanie nawet z nawiązką. Bo aż tak gładkiego zwycięstwa chyba nie spodziewali się nawet najwięksi optymiści

Siatkarze Bogdanki LUK Lublin pokonali Trefla Gdańsk 3:0

Bogdanka LUK Lublin szybko załatwiła sprawę w Gdańsku

W spotkaniu 17. kolejki Bogdanka LUK Lublin pokonała Trefla Gdańsk 3:0. MVP wybrany został przyjmujący lublinian Wilfredo Leon.

Chciał szybko zarobić, a został „zrobiony na kryptowalutę”

Chciał szybko zarobić, a został „zrobiony na kryptowalutę”

80 tys. złotych stracił mieszkaniec powiatu lubartowskiego, bo chciał szybko i łatwo zarobić na kryptowalucie. W efekcie stracił pokaźną sumkę. Gdyby nie interwencja rodziny, to mogło być więcej.

Piesi poszkodowani, bo nie mieli odblasków

Piesi poszkodowani, bo nie mieli odblasków

Tylko w sobotę na terenie powiatu bialskiego doszło do dwóch wypadków na drogach z udziałem pieszych. Policja apeluje i przypomina, że noszenie odblasków może uratować życie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane

Komunikaty