Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Koncerty

20 stycznia 2020 r.
10:55

Grają na aborygeńskiej trąbie. W sobotę organizują się, by pomóc Australii

23 5 A A
25 stycznia 2020 14:00
Muzycy grający na didgeridoo podczas festiwalu tego instrumentu „Dźwięki z korzenia”, które odbywa się w Wojszynie (woj. lubelskie)
Muzycy grający na didgeridoo podczas festiwalu tego instrumentu „Dźwięki z korzenia”, które odbywa się w Wojszynie (woj. lubelskie) (fot. Stowarzyszenie DIDJERIDOO.PL)

Miłośnicy aborygeńskiej trąby didgeridoo chcą pomóc mieszkańcom Australii, którzy ucierpieli w pożarach. W sobotę (godz. 14) w Próba Cafe odbędzie się zbiórka pieniędzy, które zostaną przekazane Australijskiemu Czerwonemu Krzyżowi. Podczas wydarzenia nie zabraknie też etnicznych dźwięków

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Akcja „Pomagam Australii” odbywa się w czterech miastach w Polsce: Lublinie, Warszawie, Gdyni i Poznaniu. Została stworzona przez Stowarzyszenie DIDJERIDOO.PL, zrzeszające artystów, twórców oraz pasjonatów tej drewnianej trąby charakteryzującej się głębokim, wibrującym dźwiękiem.

– Didgeridoo to najstarszy dęty instrument świata. Wywodzi się właśnie z Australii. My stale przyglądamy się temu kontynentowi, nie jest nam obojętny. Mamy osoby w Stowarzyszeniu, które go odwiedzają. Dlatego chcemy pomóc płonącej Australii. Spłonęło już ponad 10 mln hektarów. To, dla porównania, ok. 30 proc. powierzchni Polski – mówi koordynator wydarzenia Maciej Lubaś.

W Próba Cafe będzie on prowadził warsztaty gry na swoim ukochanym instrumencie. Ma uczyć początkujących, jak wydobywać podstawowe dźwięki, czy też te naśladujące zwierzęta np. ptaka kookaburre czy psa dingo. Dla tych, którzy znają już podstawy gry na didgeridoo przewidziana jest nauka rytmów.

Zaraz po zdobyciu umiejętności muzycznych, jeszcze oczarowani wibracją dźwięków, będziemy mieli okazję wziąć udział w warsztatach z szydełkowania pt. „Torba dla torbacza”, które zwieńczy uszycie toreb, kieszonek, czy koszyków potrzebnych w pomocy zwierzętom poszkodowanym w pożarach buszu w Australii. Plan jest taki, aby wykonane przedmioty wysłać na ten odległy od nas o kilkanaście tysięcy kilometrów kontynent.

O godz. 18 odbędzie się wernisaż wystawy pt. „Kawa, kawa, kawa”, a godzinę później koncert Pawła Gajewskiego Handpan Fusion, gościnnie z Kamilem Wiśniewskim, grającego plemienne rytmy na instrumencie o nazwie handpan. Etnicznego klimatu nie zabraknie też podczas kolejnego występu – lubelskiego zespołu Ethnopolia. A po wszystkim swoje sety dj-skie zagrają: Grajek Krawiec, BeetleJuice aka Sok z Żuka i Rasta Sepomatik. 

– Wszyscy artyści włączyli się w akcję z potrzeby serca – nieodpłatnie. Jest duże zainteresowanie wydarzeniami, co bardzo nas cieszy. Odzywają się coraz to nowe osoby chcące pomóc przy inicjatywie, np. przesyłając materiały na warsztaty, czy włączając się organizacyjnie. Ponadto, w R-ce, lokalu, który sąsiaduje z Próbą Cafe, odbędzie się tego samego dnia punkowy gig, w ramach którego również przeprowadzona zostanie zbiórka na ten sam cel – dodaje Lubaś. 

Uzbierane fundusze zostaną przekazane Australijskiemu Czerwonemu Krzyżowi, którego pracownicy i wolontariusze działają na miejscu, udzielając pomocy i wsparcia m.in. w zapewnieniu żywności, wody czy artykułów higienicznych.

Lubaś nie ma wątpliwości co do tego, że pożary w Australii spowodowane są przez globalne ocieplenie, a co za tym idzie – działalność człowieka. Zwraca uwagę na niski poziom wiedzy co do tego problemu wśród Polaków.

– Minie jeszcze chwila, zanim do nas dotrze, jakie zmiany klimatyczne dzieją się na świecie. My żyjemy w Polsce. Sami powoli zaczynamy je odczuwać, dostrzegać to, że w naszym kraju nie ma zimy. Dzisiaj mamy ok. 9 st. C – komentuje. 

– Wszyscy śledzimy tragedię w Australii, rozważając także wpływ człowieka na coraz bardziej dotkliwe zmiany w środowisku, którego jesteśmy częścią. Uczestniczę w wydarzeniu “Pomagam Australii”, aby dołożyć swoją malutką cegiełkę do pomocy zwierzętom  i ludziom dotkniętym pożarami. Mam szczerą nadzieję, że zbiórka przyniesie efekt i zastymuluje dialog, choćby, wewnętrzny, dotyczący zachowania ludzi w przyrodzie, a także pokory wobec potężnych żywiołów – mówi Paweł Gajewski.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

"Odblaskowy spacer" w Zemborzycach
galeria

"Odblaskowy spacer" w Zemborzycach

Zemborzyce po raz kolejny udowodniły, że bezpieczeństwo pieszych jest dla ich mieszkańców sprawą priorytetową. W minioną niedzielę odbyła się trzecia edycja "Odblaskowego spaceru" – wydarzenia, które z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Organizatorzy, czyli Koło Gospodyń Wiejskich i Ochotnicza Straż Pożarna, podkreślają, że inicjatywa ma nie tylko integrować lokalną społeczność, ale przede wszystkim zwiększać świadomość na temat widoczności na drodze.

Polski Cukier AZS UMCS w Bydgoszczy zrobił swoje i pokonał czerwoną latarnię rozgrywek

Polski Cukier AZS UMCS w Bydgoszczy zrobił swoje i pokonał czerwoną latarnię rozgrywek

Polski Cukier AZS UMCS Lublin wygrał w Bydgoszczy 80:71. Znakomity mecz rozegrała Magdalena Szymkiewicz, która tym razem zapisała na swoim koncie 18 punktów.

Katarzyna Karwat z jednym ze swoich licznych podopiecznych
Magazyn
galeria

Ona po prostu kocha zwierzęta. Stworzyła kociarnię w domku po dziadkach

Mogłaby skupić się na sobie i wieść spokojne życie. Wydawać pieniądze na własne zachcianki, a czas spędzać ze znajomymi. Ale woli poświęcić się zwierzakom. Materialnie nic z tego nie ma. Ale radość z pomocy "bezdomniakom" jest bezcenna

Z piekła do nieba. PZL Leonardo Avia Świdnik odwróciła losy meczu z Mickiewiczem Kluczbork

Z piekła do nieba. PZL Leonardo Avia Świdnik odwróciła losy meczu z Mickiewiczem Kluczbork

Wielkie emocje w Świdniku, gdzie tamtejsza PZL Leonardo Avia przegrywała 0:2 z Mickiewiczem Kluczbork, ale potem przeszła istną metamorfozę i wygrała to spotkanie.

ChKS Chełm nadal nie znalazł pogromcy w Tauron 1. Lidze Siatkarzy

ChKS Chełm nadal nie znalazł pogromcy w Tauron 1. Lidze Siatkarzy

Lider z Chełma z dziewiątą wygraną z rzędu. Tym razem nie dał szans Lechii Tomaszów Mazowiecki

Prezes Josik zapewnił, że "wyczyścił" firmę i teraz PGK wychodzi na prostą

Prezes czyści PGK. Odwołał dyrektorów. Będzie na podwyżki

Było kiepsko, już jest lepiej, a będzie całkiem dobrze – tak w skrócie można podsumować przekaz z konferencji prezesa PGK Zamość. Franciszek Josik mówił o wprowadzonych oszczędnościach, realizowanych i planowanych inwestycjach oraz wytykał nieprawidłowości z czasów poprzedników

Padwa Zamość odniosła ważne zwycięstwo we własnej hali

Ważna wygrana KPR Padwy Zamość, porażka AZS AWF Biała Podlaska

Zespół Zbigniewa Markuszewskiego pokonał we własnej hali Pogoń Szczecin i awansował na drugie miejsce w tabeli. Punktów w tej kolejce nie wywalczyli za to akademicy z Białej Podlaskiej.

Walka w Radawcu była bardzo zacięta
ZDJĘCIA
galeria

Hetman Gołąb zakończył rundę jesienną w wielkim stylu. Sokołowi Konopnica zrobili Portugalię

Hetman Gołąb zakończył rundę jesienną w wielkim stylu. Podopieczni Dawida Paczki są w gronie ekip, które wiosną będą walczyć o awans do IV ligi

Poczuj weekend
foto
galeria

Poczuj weekend

Kolejna wyjątkowa noc w Helium Club. Uczestnicy imprezy mówią, że był ogień. A wy jak uważacie?

Start Lublin nie przestraszył się faworyta i pokonał w Szczecinie wicemistrza Polski

Start Lublin nie przestraszył się faworyta i pokonał w Szczecinie wicemistrza Polski

Start Lublin po pasjonującym spotkaniu ograł Kinga Szczecin 82:81. Obie ekipy walczyły o zwycięstwo do ostatnich sekund niedzielnego spotkania.

Mali wojownicy mają swoje święto
galeria

Mali wojownicy mają swoje święto

Te dzieci nie mają łatwego startu w życiu. Często w pierwszych chwilach po urodzeniu muszą być poddane intensywnej terapii, a wiele z nich toczy walkę o życie. Mowa o wcześniakach, które obchodzą właśnie swoje święto. Z tej okazji, w lubelskim szpitalu zorganizowano wyjątkowe wydarzenie.

Z dyskoteki do domu ciągnikiem. Poważne zarzuty dla 20-latka
galeria

Z dyskoteki do domu ciągnikiem. Poważne zarzuty dla 20-latka

Tak się zmęczył tańcząc na imprezie w wiejskim klubie, że postanowił wrócić do domu... ciągnikiem. Tyle że cudzym. A na dodatek po drodze go spalił. Ta historia będzie miała dla 20-latka poważne konsekwencje.

Krytyczny poziom zapasów krwi. Będzie okazja, by wzmocnić magazyny RCKiK

Krytyczny poziom zapasów krwi. Będzie okazja, by wzmocnić magazyny RCKiK

Te apele są powtarzane co tydzień, ale sytuacja nie zmienia się na lepsze. Obecnie w banku Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie wciąż bardzo brakuje trzech grup krwi

Straty sięgają co najmniej 600 tys. zł. W akcji gaśniczej brały udział OSP Milanów, OSP Koczergi, OSP Jasionka, OSP Laski, PSP Parczew i Policja
galeria

Hotelowa wiata poszła z dymem. Straty są potężne

Możliwe, że w ostatecznym rozrachunku straty będą jeszcze większe. Wstępnie oszacowano je na 600 tys. zł.

Waldemar Robak

Dyrektor szkoły muzycznej stracił stanowisko. Sąd miażdży decyzję Ministerstwa Kultury

W marcu Ministerstwo Kultury odwołało ze stanowiska Waldemara Robaka, wieloletniego dyrektora szkoły muzycznej. On odwołał się jednak do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uchylił decyzję resortu. Ale placówką kieruje już ktoś inny

Kalendarz
listopad 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30