Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Gry

5 grudnia 2008 r.
18:27
Edytuj ten wpis

Historia elektronicznej gangsterki, czyli o serii GTA

0 0 A A

Jedna z najsłynniejszych gier w historii. Jedna z najlepiej sprzedających się gier w historii. Pierwsze Grand Theft Auto ukazało się 11 lat temu. Teraz na półkach sklepowych debiutuje PC-towa odsłona "czwórki”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
"Jedynka” została stworzona przez mało znaną firmę DMA Design. Grafika już wtedy była słaba, a poczynania bohatera, czyli kilku małych pikseli, obserwowaliśmy z góry. Samochody i budynki przypominały kwadraty. Jednakże tytuł zawierał coś, czego nie było nigdzie wcześniej: możliwość wcielenia się w pospolitego bandziora. Takiego bez skrupułów. To wystarczyło, by marka zaistniała w świadomości graczy.

Początki

Zaczynaliśmy jako chłopiec na posyłki. Po wykonaniu kolejnych zadań, zyskiwaliśmy respekt. Były to głównie zlecenia na innych bandziorów albo napady na bank. Dynamikę podkręcała jazda samochodami i dostępne narzędzia zniszczenia: od karabinów maszynowych po czołgi. GTA 2 zrobiono wedle metody "jeszcze więcej tego samego”: więcej samochodów i spluw.

Nowością był stopień reputacji wśród gangów, co oznaczało, że pracując dla kogoś, narażaliśmy się drugiej stronie. W "dwójce” pojawiły się stacje radiowe, których mogliśmy posłuchać w trakcie jazdy. W połączeniu z coraz większym światem gry i coraz większa swoboda rozgrywki, GTA stawała się coraz popularniejsza i ciekawsza.

Szok

I wtedy DMA Design przestało istnieć… przekształcając się w znane dziś na całym świecie Rockstar Games. O kolejnej części niewiele było słychać przed premierą. Autorzy bardzo skromnie udostępniali materiały.

Aż tu nagle na rynek trafiło coś, co na zawsze zmieniło branżę elektroniczną. GTA III było najskromniej mówiąc szokiem. Cała formuła gry uległa ewolucji. Zaczynając od strony technicznej: widok zza pleców bohatera.

Bardzo dobra i w pełni trójwymiarowa grafika. Do tego rozbudowany wątek fabularny, masa ciekawych pomysłów i jeszcze większa otwartość świata gry.

Dodatki

Dodatek Vice City pojawił się rok później. Akcja rozgrywała się w kolorowych latach 80., a nasza postać - Tommy Vervetti - była o wiele zabawniejsza niż poprzednicy. W grę wpakowano więcej humoru i szczyptę erotyzmu. Dodano takie bajery, jak wyskok z pędzącego samochodu, możliwość latania helikopterami czy kupowania posiadłości.

W San Andreas, kolejnym dodatku, zmian było jeszcze więcej: jazda na rowerach, malowanie graffiti czy walka wraz z gangami o terytorium. Najciekawsze było to, że nasza postać musiała też biegać albo ćwiczyć, by zbytnio nie przytyć. Wizyty na siłowni, strzelnicy czy w restauracjach odgrywały niepoślednią rolę. Żeby nie zasłabnąć, trzeba jeść, a by lepiej strzelać, trzeba… ćwiczyć strzelanie! Możliwa była także zmiana fryzury czy ubrań. Takie szczegóły dodawały klimatu i sprawiały, że gra była bliższa realiom prawdziwego świata.

Nowości

Nowa część GTA musiała sprostać oczekiwaniom milionów graczy. Musiała być lepsza od tytułów, które zawsze trafiały do zestawień typu "10 najlepszych gier w historii”. Na początek gra dostała nowy silnik graficzny "R.A.G.E.”, który zapewnia więcej tekstur i szczegółów w otoczeniu.

Całość wygląda mocno pastelowo, komiksowo i dobrze. Dopracowano też fabułę. Bohaterem jest niejaki Niko Bellic, imigrant ze wschodniej Europy, który w Stanach Zjednoczonych marzy o spełnieniu "amerykańskiego snu”. To bliskie wielu Polakom marzenie szybko okazuje się bardzo trudne do zrealizowania.

Mówiąc najprościej, nasz bohater musi się zając nie całkiem legalnymi działaniami. A tych nie zabraknie.

100 milionów $

Liberty City to największe miasto jakie stworzyli programiści z Rockstar. Co ważniejsze, miasto pełne przechodniów (którzy czytają gazety na przystankach, rzucają śmieci, palą, spacerują albo biegną z siatką po zakupy - świetnie to wygląda).

W przestępczej karierze Nikowi pomagają zaś takie rzeczy jak… telefon komórkowy. A teraz najlepsze: zasięg w poszczególnych częściach miasta jest różny; potrafi nawet całkowicie zniknąć. Tak jak pieniądze w bankomacie z którego Niko może korzystać.

Właściwie trudno znaleźć większe wady tej gry (poza problemami ze stabilnością gry na PC, ale już lada dzień można się spodziewać odpowiedniego patcha). Nic dziwnego, że gra, której produkcja kosztowała 100 milionów dolarów, już dawno się zwróciła.

Pozostałe informacje

Siedziba rejonu w Radzyniu

Czy powtórzy się historia sprzed dekady? Pracownicy rejonu PGE zaniepokojeni

Czy historia z 2012 roku się powtórzy i PGE Dystrybucja zamknie placówkę w Radzyniu Podlaskim? Takie obawy mają pracownicy, którzy zwrócili się o pomoc do posłanki Małgorzaty Gromadzkiej (PO).

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM
koncert
29 listopada 2024, 18:00

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM

Projekt Volodia zrodził się z fascynacji twórczością Włodzimierza Wysockiego. Sprawcą powołania tego projektu jest Janusz Kasprowicz muzyk, aranżer, twórca i dyrektor artystyczny pierwszego w Polsce cyklicznego festiwalu poświęconego twórczości Wysockiego „Wołodia pod Szczelińcem”. Pieśni Wysockiego będzie można wysłuchać w piątkowy wieczór w Domu Kultury LSM.

W tym momencie nie ma możliwości zdobycia dofinansowania na budowę mieszkań komunalnych, więc miasto przekażę działkę Towarzystwu Budownictwa Społecznego, które ma szanse uzyskać preferencyjny kredyt i postawić blok z 48 mieszkaniami społecznymi

Rada jest na tak. TBS dostaje działkę i gotowy projekt

Nie mieszkania komunalne, jak pierwotnie zakładano, ale społeczne, należące do TBS powstaną najprawdopodobniej przy ul. Sikorskiego. Rada Miasta Zamość dała w poniedziałek zgodę na to, by miejskiej spółce przekazać działkę oraz przygotowaną wcześniej pełną dokumentację.

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree
koncert
29 listopada 2024, 19:31

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree

Zenek Kupatasa na każdym koncercie idzie ostro w pogo. Już w piątek wystąpi w Kultowej Klubokawiarni. Piątkowy wieczór zapowiada się nad wyraz energetycznie ponieważ publiczność Kultowej Klubokawiarni rozrusza lubelski zespół Dr Gree.

Zdjęcie z II Forum Kultury Studenckiej
MAGAZYN

Od buntu po nowoczesność. Jak zmieniała się kultura studencka?

Rozkwit kultury studenckiej przypada na ok. 50 lat temu. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło i nie chodzi tylko o młodzież, ale również o rozwiązania systemowe.

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Chlorowanie wodociągu czerpiącego wodę z ujęcia w Gołębiu w gminie Puławy przyniosło skutek. Ilość groźnych dla zdrowia bakterii spadła do bezpiecznego poziomu. Sanepid warunkowo pozwolił na korzystanie z wody. Ale przed spożyciem warto ją przegotować.

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji
Nasza interwencja
galeria

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji

Wracamy do tematu pękających ścian i ugięć stropu w bloku przy ul. Wędrownej w Lublinie. Mieszkaniec bezskutecznie próbuje wyegzekwować od dewelopera naprawę, a Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego miasta Lublin zapowiada kontrolę.

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba

Gośćmi programu (Nie)Wyparzona Gęba byli członkowie zespołu Łydka Grubasa: Bartosz „Hipis” Krusznicki, Artur „Carlos” Wszeborowski oraz Dominik „Długi” Skwarczyński. Zapytaliśmy ich o początki zespołu, o to czy sądzili że Rapapara stanie się hitem, o współpracę z Kwiatem Jabłoni oraz o ciekawostki backstagowe.

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę
Zamość
galeria

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę

Już nie major Piotr Grabczak, ale kpt. Robert Ząbek jest zastępcą dyrektora Zakładu Karnego w Zamościu. To kolejna kadrowa zmiana w służbie więziennej, jaka zaszła w ostatnim czasie. A wszystko to po ucieczce groźnego przestępcy.

Grudniowy Jarmark Świąteczny w Zamościu ma już 10-letnią tradycję. Podczas wydarzenia odbywają się występy artystyczne, ale również handel. W minionych latach na straganach można było kupować najróżniejsze przedmioty, również rękodzieło

Świąteczny jarmark już wkrótce. Więcej rękodzieła, mniej „chińszczyzny”

Nie tylko handlowcy, których stać na opłatę za stoisko, ale być może również lokalni artyści i rękodzielnicy będą mieli dla siebie miejsce na grudniowym Jarmarku Świątecznym w Zamościu. Prezydent rozważa udostępnienie dla tej grupy specjalnego namiotu.

Pociąg, który miał dotrzeć do Lublina został dość poważnie uszkodzony

Ciężarówka wjechała pod pociąg do Lublina. Jest kilka osób rannych

Siedem osób zostało rannych w wypadku, jaki dzisiaj wczesnym popołudniem wydarzył się niedaleko Sochaczewa. Pod pociąg, który miał dotrzeć do Lublina, wjechała ciężarówka.

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości
galeria

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości

Jak znaleźć pracę, praktyki lub zmienić ścieżkę zawodową? Z pomocą przyszło 40 wystawców, a w tym lubelskie firmy i instytucje.

Chełm przepięknie rozbłysnął na święta
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Chełm przepięknie rozbłysnął na święta

Ulice, place i skwery rozświetlone przyciągającymi wzrok iluminacjami. A wśród nich spacerujący z zaciekawieniem ludzie. W Chełmie magia świąt rozbłysła już miesiąc przed Bożym Narodzeniem, a miasto ponownie chce się włączyć w walkę o miano najpiękniej rozświetlonego w kraju.

Pasażer się skarży: Na dworcu w Lublinie nie ma gdzie usiąść

Pasażer się skarży: Na dworcu w Lublinie nie ma gdzie usiąść

Na dworcu metropolitalnym w Lublinie nie ma gdzie usiąść w oczekiwaniu na autobus – zwrócił uwagę jeden z naszych Czytelników. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego przekonuje, że "obiekt zapewnia miejsca oczekiwania w wielu lokalizacjach, oferując dogodne warunki dla wszystkich grup".

Zadzwonili po policję dla żartu. Na serio zostaną ukarani

Zadzwonili po policję dla żartu. Na serio zostaną ukarani

Mieszkańcy powiatu hrubieszowskiego wezwali policję, bo im się nudziło. Teraz naprawdę zapłacą za swój czyn.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium