Już w czerwcu będzie można oglądać w 3D najlepsze mecze Mistrzostw Świata w piłce nożnej i pojedynki najlepszych tenisistów na French Open. A to dopiero początek…
Już teraz praktycznie wszyscy najważniejsi producenci telewizorów mają modele 3D. Lada moment można się tez spodziewac wielkiego wysypu filmów w formacie 3D na płytach Blu-ray. To jednak za mało, by zachęcić ludzi do kupna nowego telewizor. Musi być też telewizja w 3D.
Mundial w 3D
I jest. Sky, Discovery i Canal+ (który już przeprowadził pierwszą w Polsce transmisje z meczu piłki nożnej w 3D) zapowiedziały start odpowiednich kanałów.
Nic zresztą dziwnego, bo sport doskonale nadaje się do trójwymiarowej telewizji. A poza tym, 11 czerwca startują Mistrzostwa Świata w RPA. 25 wybranych meczów mundialu, dzięki porozumieniu podpisanemu przez FIFA, będzie transmitowanych z wykorzystaniem kamer rejestrujących obraz w trzech wymiarach. Emisję relacji zapowiedziała m.in. amerykańska stacja ESPN.
Jednocześnie organizatorzy planują publiczne pokazy 3D, podczas których poszczególne mecze wyświetlane będą na żywo m.in. w wybranych kinach na całym świecie.
Efektem rywalizacji o palmę pierwszeństwa w transmisjach 3D są doniesienia o kolejnych przedsięwzięciach. W połowie kwietnia firma Panasonic poinformowała o rozpoczęciu współpracy z Francuską Federacją Tenisa, co zaowocuje trójwymiarowym przekazem turnieju French Open, Roland Garros. Będą to pierwsze wielodniowe rozgrywki sportowe w Europie transmitowane na żywo w tym formacie.
Impreza startuje 23 maja i potrwa do 6 czerwca, a więc organizatorzy wyprzedzą mundialowe relacje 3D z RPA. W trzech wymiarach zostaną zarejestrowane wszystkie mecze odbywające się na korcie głównym. Miłośnicy tenisa z Francji obejrzą turniejowe transmisje na specjalnie dedykowanym kanale Orange, zaś z pozostałych europejskich krajów: na kanale Eurosport.
Trójwymiarowe transmisje będzie można zobaczyć w ponad 3000 sklepów w 58 europejskich krajach, gdzie zostaną one zaprezentowane na telewizorach plazmowych 3D.
Z kilku dostępnych rodzajów sygnału 3D aktualnie najczęściej wybierana jest transmisja w trybie Side-by-Side. W ten sposób będą przekazywane relacje m.in. z French Open. Eksperci z Centrum Dobrego Obrazu przewidują, że ten sposób przesyłu sygnału będzie najpopularniejszy (przynajmniej w początkach rozwoju transmisji trójwymiarowych).
Jak to działa? To nadawanie obrazu składającego się z dwóch umieszczonych obok siebie widoków przeznaczonych odpowiednio dla lewego i prawego oka. Telewizor 3D automatycznie rozpoznaje i przy zachowaniu proporcji 16:9 "rozciąga” obrazy z poszczególnych części podzielonej ramki, a następnie wyświetla je dla właściwego – prawego lub lewego – oka w pełnym widoku.
Właśnie ze względu na obraz składający się z "połówek” transmisje Side-by-Side uniemożliwiają uzyskanie sygnału Full HD, gdyż rozdzielczość jednego z widoków wynosi 960x1080 zamiast 1920x1080.
Jak powstaje efekt 3D?
Wygenerowanie obrazu trójwymiarowego jest możliwe na cztery sposoby: poprzez przesunięcie osi widzenia, przez odpowiednie zarządzanie kolorem, przez polaryzację światła oraz przez zarządzanie czasem wyświetlania (tzw. system sekwencyjny). Producenci wprowadzający aktualnie na rynek odbiorniki 3D najczęściej wykorzystują dwie ostatnie techniki, choć najbardziej zaawansowany jest system sekwencyjny.
W tym przypadku lewe i prawe obrazy wyświetlane są naprzemiennie, a dzięki specjalnym okularom z aktywnymi przesłonami do oka dociera właściwy w danym momencie obraz. Przesłony, które otwierają i zamykają się z dużą częstotliwością, są zsynchronizowane z widokiem na ekranie.
Więcej na: www.centrumdobregoobrazu.pl