Technologia nVidia cuda została wykorzystana przy odnawianiu historycznego nagrania wideo z pierwszego lądowania ludzi na księżycu w czasie misji Apollo 11.
Tesla w akcji
– Dzięki nVidia CUDA firma Lowry Digital mogła opracowywać i wykorzystać, w praktyczny i wydajny sposób, znacznie bardziej złożone algorytmy przetwarzania obrazu niż byłoby to możliwe innymi środkami – tłumaczy John D. Lowry, założyciel Lowry Digital.
Wykorzystano układy graficzne nVidia Tesla czyli procesory równoległe o wysokiej wydajności, wykonujące obliczenia wspólnie z CPU. Wymagające obliczeniowo zadania, takie jak rekonstrukcja cyfrowych nagrań, wykorzystują potężne możliwości obliczeniowe GPU, zaś sekwencyjne fragmenty kodu wykonywane są przez CPU, co przyspiesza cały proces i skraca czas jego wykonania.
Opublikowane niedawno nagranie wideo z misji Apollo 11 zostało oczyszczone poprzez usunięcie takich artefaktów jak szum, ciemne rogi obrazu, rozmycia i smugi, co pozwoliło na uzyskanie prawidłowego kontrastu i wyższej rozdzielczości.
100 razy szybciej
Oczyszczanie każdej klatki filmu w systemie korzystającym jedynie z CPU zajęłoby firmie Lowry Digital od 20 do 45 minut. Procesory Tesla pozwalają do 100 razy zwiększyć wydajność, skracając czas rekonstrukcji jednej klatki filmu do zaledwie sekund. Ostateczna wersja filmu dokumentującego misję Apollo 11 będzie trwała dwie i pół godziny. I to w HD.
Andy Keane, menedżer generalny działu urządzeń Tesla w firmie nVidia stwierdził, że teraz możemy teraz zobaczyć twarze Neila Armstronga i Buzza Aldrina za szybami ich hełmów, gwiazdy na fladze USA i niezwykłe szczegóły powierzchni Księżyca.
Zdjęcia i wideo z odzyskanego filmu z misji Apollo 11 są dostępne pod tym adresem:
http://svs.gsfc.nasa.gov/vis/a010000/a010400/a010451/