Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

4 lipca 2024 r.
19:58

24 Pułk Ułanów z Kraśnika/ Historia

Autor: Zdjęcie autora MG
0 A A

Co roku w pierwszy weekend lipca, w rocznicę powstania Pułku, odbywa się w Kraśniku Święto Ułańskie. Z tej okazji przypominamy historię Pułku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

24 Pułk Ułanów im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego powstał z 214 Pułku Ułanów Armii Ochotniczej, który został powołany do życia 6 lipca 1920 roku rozkazem Głównego Inspektora Armii Ochotniczej  generała Józefa Hallera. Organizatorem i pierwszym dowódcą 214 Pułku Ułanów Armii Ochotniczej był płk Tadeusz Żółkiewski - potomek Hetmana Wielkiego Koronnego Stanisława Żółkiewskiego. Żołnierze Pułku uczestniczyli z sukcesami w wojnie polsko-bolszewickiej. Po zakończeniu działań wojennych, w uznaniu wartości bojowych 214 Pułk Ułanów Armii Ochotniczej został przemianowany na 24 Pułk Ułanów i skierowany do Żółkwi. 4 kwietnia 1922 roku siedzibą Pułku ostatecznie został Kraśnik.
Od początku stacjonowania w Kraśniku obecność Białych Ułanów była bardzo zauważalna. Pułk czynnie uczestniczył w życiu miasta, pomagając przy zbieraniu datków, akcjach dobroczynnych czy organizowaniu opraw wojskowych świąt kościelnych i państwowych. W marcu 1937 roku postanowiono, że 24 Pułk Ułanów wraz z 10 Pułkiem Strzelców Konnych z Łańcuta utworzą pierwszą w Polsce brygadę zmotoryzowaną. Pod dowództwem pułkownika Kazimierza Dworaka przygotowano doświadczalną jednostkę na zbliżający się konflikt zbrojny z III Rzeszą.
W kampanii wrześniowej pierwszy bój Pułk stoczył 1 września 1939 roku pod Jordanowem i Wysoką, a trzy dni później walczył pod Kasiną Wielką. Od 8 września toczył walki pod Łańcutem, Rzeszowem, Dobrocinem oraz w rejonie Lwowa. 17 września 1939 roku, po zakończeniu walk, 10 Brygada dostała rozkaz przemarszu w kierunku południowym. 19 września przekroczyła granicę węgierską, docierając do Komarom, gdzie żołnierze 24 Pułku Ułanów z Kraśnika zostali internowani.
W ramach organizowanej w roku 1940 Armii Polskiej we Francji, w miejscowości Mondragon rozpoczęto odbudowę Pułku. Po porażce Francji, Pułk został ewakuowany na pokładzie angielskiego statku "Royal Scotsman” do Szkocji, gdzie został przekształcony w pułk pancerny i włączony w struktury formowanej właśnie dywizji pancernej. Działając w ramach 10 Brygady Kawalerii Pancernej1 Dywizji Pancernej generała Maczka, żołnierze rodem z Kraśnika stoczyli wiele walk na kontynencie w latach 1944-45. Brali czynny udział w wyzwalaniu Belgii (Tielt, Ruiselede), Holandii (Terover, Breda, Moerdijk) i Francji (Cramesnil, Cauvicourt, La Croix, Chambois). Wojnę 24 Pułk Ułanów zakończył 5 maja 1945 na terytorium Niemiec przebywszy całą kampanię na Zachodzie. 7 maja 1947 roku nastąpiło w Hanowerze uroczyste pożegnanie sztandaru i rozwiązanie Pułku.
W Kraśniku pamięć o ułanach jest ciągle żywa. Imię 24 Pułku Ułanów nosi Szkoła Społeczna, Kraśnicka Drużyna Harcerzy "GRYF", Kawaleria Kowalów z Borowa nad Wisłą czy Koło Koleżeńskie.
źródło: Kraśnik.eu

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin zajęła trzecie miejsce w tegorocznym turnieju Bogdanka Volley Cup im. Tomasza Wójtowicza
ZDJĘCIA
galeria

Bogdanka LUK Lublin na trzecim miejscu w turnieju Bogdanka Volley Cup im. Tomasza Wójtowicza

Bogdanka LUK Lublin pokonała Asseco Resovię Rzeszów 3:0 i zajęła trzecie miejsce w turnieju Bogdanka Volley Cup im. Tomasza Wójtowicza.

Stal Kraśnik przerwała niemal trzy lata świetną passę Janowianki

Koniec pięknej serii Janowianki, Łada rzutem na taśmę pokonała Sygnał i komplet wyników IV ligi

3 października 2021 roku Janowianka przegrała u siebie ze Stalą Poniatowa 0:3. Od tamtej pory nie znalazła pogromcy w domowych spotkaniach przez niemal trzy lata. Podopieczni Ireneusza Zarczuka na boiskach klasy okręgowej i IV ligi zanotowali w sumie: 36 zwycięstw i osiem remisów. W niedzielę świetną passę Janowianki przerwała Stal Kraśnik prowadzona przez... Kamila Witkowskiego, który zafundował gospodarzom poprzednią porażkę przed własną publicznością, kiedy prowadził drużynę z Poniatowej.

Przed policją schował się w pomieszczeniu gospodarczym. 60-latek poszukiwany listem gończym zatrzymany

Przed policją schował się w pomieszczeniu gospodarczym. 60-latek poszukiwany listem gończym zatrzymany

W piątek funkcjonariusze operacyjni Zespołu do Spraw Poszukiwań i identyfikacji Osób bialskiej komendy, zatrzymali 60-latka poszukiwanego listem gończym – przekazała lubelska policja. Liczył, że przed wymiarem sprawiedliwości schowa się w budynku gospodarczym i ochroni go jego agresywny pies.

Mistrz w tarapatach. Orlen Oil Motor znowu przegrał w Toruniu z Apatorem

Mistrz w tarapatach. Orlen Oil Motor znowu przegrał w Toruniu z Apatorem

Drugi wyjazd Orlen Oil Motoru na Motoarenę do Torunia i druga porażka. W niedzielę lubelskie Koziołki w pierwszym meczu półfinałowym fazy playoff nie dały rady KS Apatorowi, który do najlepszej czwórki awansował jako lucky looser. Gospodarze wygrali 51:39, a to oznacza, że w rewanżu trzeba będzie odrobić aż 12 punktów straty

Regaty o „Błękitną Wstęgę Zalewu  Zemborzyckiego”
galeria
film

Regaty o „Błękitną Wstęgę Zalewu Zemborzyckiego”

W niedzielę na Zalewie Zemborzyckim odbyły się regaty o „Błękitną Wstęgę Zalewu Zemborzyckiego”. Załogi wystartowały, wiatr dął mocno w żagle, a słońce wcale nie pomagało. Jedenaście ekip, ponad pięćdziesięciu zawodników na jachtach kabinowych i otwarto pokładowych. Mimo trudnych warunków panujących na wodzie wszystkim udało się ukończyć zmagania.

Niedziela z lnem w lubelskim skansenie
galeria

Niedziela z lnem w lubelskim skansenie

W niedzielę 8 września w lubelskim skansenie odbyło się wyjątkowe wydarzenie dedykowane całym rodzinom. „Niedziela z lnem” była dobrą okazją do nauki i zabawy dla dorosłych i najmłodszych.

Mężczyzna wpadł do wody. Pomoc przyszła w ostatniej chwili

Mężczyzna wpadł do wody. Pomoc przyszła w ostatniej chwili

Było blisko tragedii, ale na szczęście błyskawicznie zareagowali policjanci, którzy pomogli tonącemu mężczyźnie. Do zdarzenia miało dojść w czwartek w czwartek wieczorem.

Chełmianie zdecydują o podziale kasy. Rusza głosowanie w budżecie obywatelskim

Chełmianie zdecydują o podziale kasy. Rusza głosowanie w budżecie obywatelskim

W Chełmie rusza głosowanie na poszczególne pomysły do budżetu obywatelskiego miasta. Mieszkańcy do dyspozycji mają 2,5 miliona złotych.

Żużel. KS Apator Toruń - Orlen Oil Motor Lublin. Trzeba będzie odrabiać straty [zapis relacji na żywo]

Żużel. KS Apator Toruń - Orlen Oil Motor Lublin. Trzeba będzie odrabiać straty [zapis relacji na żywo]

Czas na pierwszy półfinał PGE Ekstraligi. O godzinie 16.30 Orlen Oil Motor Lublin zmierzy się na wyjeździe z KS Apatorem Toruń, który w swoich szeregach ma wracającego po kontuzji Emila Safutdinowa

Dożynki Wojewódzkie 2024 w Radawcu Dużym
galeria
film

Dożynki Wojewódzkie 2024 w Radawcu Dużym

W Radawcu Dużym na terenie lotniska sportowego odbywają się Dożynki Wojewódzkie 2024. Wydarzenie rozpoczął korowód dożynkowy, w którym zostały przedstawione wieńce dożynkowe z całego województwa.

Wypadł z drogi i uderzył w drzewo. Kierowca nie żyje, pasażerowie mieli więcej szczęścia

Wypadł z drogi i uderzył w drzewo. Kierowca nie żyje, pasażerowie mieli więcej szczęścia

Do śmiertelnego wypadku doszło w nocy z soboty na niedzielę po godzinie 23:00 w miejscowości Jurów w powiecie tomaszowskim. Kierowca audi wypadł z drogi i uderzył w drzewo. Zginał na miejscu, a dwóch jego pasażerów uniknęło obrażeń.

Tomasz Zając w sobotnim meczu zdobył już swoją dziesiątą bramkę w tym sezonie

W starciu niepokonanych Tur Milejów lepszy od KS Cisowianka Drzewce

W spotkaniu na szczycie tabeli lubelskiej klasy okręgowej lider Tur Milejów pokonał na wyjeździe KS Cisowianka Drzewce 3:1

O godz. 9.45 na placu Litewskim zaplanowano otwarcie wystawy „Józef Czechowicz 1903-1939” . Ekspozycję przygotowaną przez Oddział IPN w Lublinie można już oglądać tuż przed gmachem Poczty Głównej.

85. rocznica niszczycielskiego bombardowania Lublina. Prezentujemy program jutrzejszych uroczystości

W poniedziałek (9 września) mija 85 lat od najbardziej niszczycielskiego nalotu bombowego na Lublin, dokonanego przez niemieckie lotnictwo wojskowe Luftwaffe. Z tej okazji w mieście zaplanowano szereg wydarzeń upamiętniających ofiary tego barbarzyńskiego ataku.

25 marca br. w Porcie Lotniczym w Lublinie wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, podpisał list intencyjny o współpracy Ministerstwa Obrony Narodowej i Województwa Lubelskiego

Suseł przegonił helikoptery, a las pójdzie pod topór

Ogłoszona z wielką pompą 25 marca decyzja o budowie Stałej Bazy Lotnictwa Wojsk Lądowych oraz Miejsca Czasowego Bazowania Lotnictwa Śmigłowcowego na ternach Portu Lotniczego Lublin trafiła na pierwszy poważny problem. Jest nim kolonia susła perełkowatego.

Radni chcą rozładować korki na rogatce lubartowskiej. Ratusz zapowiada, że zmodernizuje sygnalizację świetlną

Radni chcą rozładować korki na rogatce lubartowskiej. Ratusz zapowiada, że zmodernizuje sygnalizację świetlną

Anna Glijer i Konrad Wcisło, radni Klubu Prezydenta Krzysztofa Żuka zwrócili się w interpelacji do Ratusza o zmianę organizacji sygnalizacji świetlnej na rogatce lubartowskiej w Lublinie. Ten prosty zabieg miałby zmniejszyć gigantyczne korki, które w tym miejscu tworzą się w godzinach szczytu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium