Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Historia

29 marca 2025 r.
17:27

Chatka Żaka ma 60 lat. Historia, zdjęcia i plany

Autor: Zdjęcie autora MG
(fot. Jacek Mirosław)

Bakcynalia, DKF „Bariera”, Teatr Provisorium, Orkiestra Świętego Mikołaja i Mikołajki Folkowe, ZdAErzenia... Długo można by tak wyliczać, ale bez Chatki Żaka trudno sobie wyobrazić akademickie życie w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W czwartek, 27 marca, oficjalnie rozpoczęły się obchody Jubileuszu 60-lecia Chatki Żaka. Z tej okazji zaplanowano wiele wydarzeń, w tym sześć głównych:

Spektakl 2129 (premiera 3 kwietnia 2025)
 Ogólnopolski Festiwal Studencka Wiosna Teatralna (21-23 maja)
 Siema Żaki x Wolna Chatka (9-11 października 2025 r.)
 Targi Studenckich Możliwości. Kształtuj Kulturę Swoją Marką (5-6 listopada)
 Festiwal Retrospekcje (27-28 listopada)
 35. Mikołajki Folkowe (11-13 grudnia)

Już teraz w Chatce Żaka można oglądać wystawę fotograficznej „Back to the Past. 6 Dekad Chatki Żaka”.

A my przypominamy historię tego miejsca.

1965–1975

Chatka Żaka pojawiła się na kulturalnej mapie Lublina 22 października 1965 roku. To właśnie w tym miejscu, zaprojektowanym przez Krystynę Tołłoczko-Różyską, zaczęło tętnić życie kulturalne miasta. Od samego początku stała się ona sercem studenckiego świata. Teatr Gong 2, Zespół Tańca Ludowego UMCS kierowany przez Stanisława Leszczyńskiego i inne grupy artystyczne od razu znalazły tu swoje miejsce. W 1972 roku w Chatce zagościła Epidemia Piosenki Turystycznej  „Bakcynalia” – festiwal, który stał się symbolem niezależnej piosenki turystycznej i kabaretu. W tym samym czasie, przy kinie studyjnym, z inicjatywy Jana Orzechowskiego powstał Dyskusyjny Klub Filmowy „Bariera”, dla osób poszukujących ambitnego kina. W kolejnych latach DKF-em kieruje Piotr Kotowski, który na trwałe wpisuje się w historię tego wyjątkowego miejsca.

1975–1985

W drugiej połowie lat 70. Chatka Żaka stałą się centrum teatru studenckiego w Polsce. W jej murach swoje siedziby mają Grupa Chwilowa, Scena 6 czy Teatr Provisorium. Chatka Żaka staje się również przestrzenią dla ważnych wydarzeń społeczno-politycznych. Strajki studenckie, które odbywają się w jej murach, stają się symbolem sprzeciwu wobec ówczesnej sytuacji politycznej.       

Równolegle do teatru rozwijają się inne formy działalności kulturalnej, które wciągają społeczność studencką w wir twórczej aktywności. Spotkania literackie, kluby dyskusyjne, koncerty – Chatka Żaka staje się przestrzenią dialogu i wymiany myśli. W 1975 roku zapada decyzja o utworzeniu Ośrodka Radia Studenckiego Centrum, który zyskuje swoją siedzibę w Chatce Żaka. Na scenie Chatki Żaka regularnie gości Chór Akademicki UMCS, który, jako najstarszy zespół reprezentacyjny Uniwersytetu, wnosi do tego miejsca ducha akademickiej tradycji i artystycznej doskonałości.

1985–1994

Pod opieką Mieczysławy Goś działalność wystawiennicza zyskuje na znaczeniu – jej Pracownia Plastyczna staje się miejscem spotkań i twórczej ekspresji dla młodych artystów. Zajmując coraz bardziej centralne miejsce w studenckim życiu artystycznym, Chatka Żaka staje się domem dla Zespołu Tańca Towarzyskiego Impetus, który początkowo prowadzi Zbigniew Kwiatkowski, a od 1995 roku Violetta Dryło. Również na piętrze Chatki Żaka swoje miejsce ma Orkiestra Świętego Mikołaja, która staje się jednym z najważniejszych zespołów folkowych w Polsce. W 1991 roku, dzięki Orkiestrze, powstają Mikołajki Folkowe – wydarzenie, które z czasem przekształci się w jeden z największych festiwali muzyki folkowej w kraju. Na tym samym piętrze spotyka się też Teatr Droga Waldka Sidora.        

1995–2005
W latach 90. Chatka Żaka zyskuje nową energię pod wodzą kierownika Romana Kruczkowskiego. W tym okresie, Chatka Żaka nadal pełni rolę gospodarza Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Turystycznej i Studenckiej Bakcynalia, który od lat przyciąga młodych artystów z całej Polski. Ponadto, w Chatce Żaka swoją siedzibę ma redakcja pisma Gadki z Chatki, które z czasem przekształci się w Pismo Folkowe, stając się jednym z ważniejszych wydawnictw poświęconych muzyce folkowej i kulturom tradycyjnym.  

Druga połowa lat 90. to również moment, gdy w Chatce Żaka zaczyna funkcjonować Festiwal Kultury Alternatywnej „ZdAErzenia”, którego kuratorem jest Rafał Koziński. To międzynarodowy festiwal, który łączy artystów z różnych dziedzin sztuki: komiksu, filmu, muzyki i innych. To wyjątkowa przestrzeń, w której nowatorskie formy artystyczne spotykają się ze sobą, tworząc unikalną mozaikę twórczych doświadczeń. W tej dekadzie działają w Chatce: Studencki Teatr Galeria Ewy Hebe Lembryk, Teatr Ja – Sny Piotra Rządkowskiego, czy Teatr Widzenie Adama Bartosia.           
Równolegle, w 2000 roku, Chatka Żaka rozpoczyna organizację Międzynarodowych Dni Filmu Dokumentalnego „Rozstaje Europy”. Festiwal, pod dyrekcją Grzegorza Linkowskiego (kierującego Chatką w latach 2001-2010) , staje się istotnym punktem na mapie wydarzeń filmowych w Lublinie, gromadząc twórców i pasjonatów dokumentu z całego świata.

2005–2015

W 2005 roku z inicjatywy Szymona Pietrasiewicza powstaje Studencki Ogólnopolski Festiwal Teatralny „Kontestacje”, który szybko zyskuje status jednego z najważniejszych wydarzeń teatralnych w Polsce.  W 2009 roku w Chatce Żaka zainaugurowano działalność Sceny AD HOC, która stała się przestrzenią promującą młodych lubelskich muzyków. Zmiany zachodzą również w samej strukturze Chatki. Dzięki staraniom ówczesnego rektora UMCS, prof. dr hab. Stanisława Michałowskiego, rozpoczęła się przebudowa Akademickiego Centrum Kultury, która miała na celu stworzenie Inkubatora Medialno-Artystycznego. W 2013 roku Inkubator rozpoczął swoją działalność.

2015–2025

Chatka Żaka przechodzi prawdziwą metamorfozę. Po modernizacji budynek zyskał nowe życie, zachowując jednocześnie swój unikalny charakter. Odnowiono salę widowiskową, garderoby, biura i przestrzenie coworkingowe, zapewniając jeszcze lepsze warunki do organizacji wydarzeń kulturalnych i artystycznych.          

W 2020 roku dyrektorem Chatki Żaka zostaje Izabela Pastuszko, która wraz z zespołem wprowadziła nowatorski model współtworzenia kultury studenckiej. Nowe linie programowe – Ruch, Dźwięk, Kadr, Słowo, Lifestyle i Visual Art – wprowadziły przejrzysty podział na różne obszary twórczości, organizując wydarzenia, które zaspokajają najbardziej różnorodne gusta. Wśród nich znalazły się seanse filmowe, wernisaże, spektakle studenckich grup teatralnych, cyrkowe pokazy, koncerty gwiazd, a także festiwale.

Rok2021 to zmiana nazwy na Akademickie Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka. W tym roku, Chatka Żaka, z okazji swojego jubileuszu, chce nie tylko świętować dotychczasowe osiągnięcia, ale także inspirować młodsze pokolenia studentek i studentów do dalszego rozwoju artystycznego i wspólnej twórczości.

(źródło: Akademickie Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka)

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Remis byłby najuczciwszy - ocenia mecz z Cracovią trener Motoru

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Nie wygrywa się spotkania za to, że ma się piłkę

Motor w sobotni wieczór musiał uznać wyższość Cracovii. „Pasy” wygrały w Lublinie 1:0. Jak szkoleniowcy obu drużyn oceniają spotkanie?

Kopalnia w Bogdance wydobywa węgiel najtaniej w kraju

Węgiel z Bogdanki na Ukrainę, czyli co dalej z lubelską kopalnią

– Po zakończeniu wydobycia węgla chcemy nadal być silnym przedsiębiorstwem przemysłowo-energetycznym – mówił na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach wiceprezes ds. rozwoju Lubelskiego Węgla „Bogdanka” Sławomir Krenczyk. Sporą szansą na zbyt węgla z Bogdanki może być rynek ukraiński.

Jarosław Milcz po raz kolejny poprowadził Lubliniankę do zwycięstwa
ZDJĘCIA

Na Wieniawie lubią horrory. Lublinianka pokonała Start Krasnystaw w ostatniej akcji meczu

Piłkarze Lublinianki po raz kolejny dostarczyli swoim kibicom solidnej dawki emocji. Jeszcze w 87 minucie meczu ze Startem Krasnystaw przegrywali u siebie 1:2. Mimo to wyszarpali trzy punkty. Jarosław Milcz gola na wagę zwycięstwa zdobył w... ósmej minucie doliczonego czasu gry.

Cracovia znowu lepsza od Motoru, Sergi Samper przeprasza za kartkę
ZDJĘCIA, WIDEO
galeria
film

Cracovia znowu lepsza od Motoru, Sergi Samper przeprasza za kartkę

Czwarty raz w rym sezonie, ale pierwszy w 2025 roku Motor nie strzelił gola w meczu u siebie. Beniaminek z Lublina nie zrewanżował się też Cracovii za porażkę z jesieni 2:6. Tym razem „Pasy” wygrały 1:0, a kluczowa dla losów spotkania była czerwona kartka Sergi Sampera, którą Hiszpan obejrzał już w 49 minucie.

Atakujący Bogdanki LUK Lublin Kewin Sasak:

Marcin Komenda, Bogdanka LUK Lublin: Ten sezon jest kapitalny

Powiedzieli po trzecim meczu półfinałowym play-off: JSW Jastrzębski Węgiel - Bogdanka LUK Lublin 2:3

Manolo i jego koledzy będą chcieli jak najszybciej zapomnieć o spotkaniu w Bytomiu

Wisła Puławy bez szans w wyjazdowym starciu z Polonią Bytom

Bez niespodzianki w Bytomiu. Choć Wisła Puławy próbowała postawić się faworyzowanej Polonii to nie udało jej się wywalczyć na trudnym terenie choćby jednego punktu

Majówka za pasem. Kalendarz wydarzeń zapowiada moc atrakcji
1 maja 2025, 0:00

Majówka za pasem. Kalendarz wydarzeń zapowiada moc atrakcji

Majówka zbliża się wielkimi krokami. Biorąc zaledwie trzy dni urlopu zyskujemy aż 9 dni odpoczynku. Co przez ten czas można robić w województwie lubelskim? Podpowiadamy co wtedy dzieje się w regionie.

Fragment rywalizacji w Słupsku

PGE Start Lublin został rozgromiony w Słupsku

Podopieczni Wojciecha Kamińskiego ulegli Enerdze Icon Sea Czarni różnicą aż 23 pkt. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że ten wynik to sensacja, ale również olbrzymie rozczarowanie.

Lewart w trzech ostatnich meczach zdobył siedem punktów

Druga wygrana na wiosnę, Lewart lepszy od Wiślan

W trzech ostatnich meczach Lewart wywalczył siedem punktów. W sobotę beniaminek z Lubartowa pokonał u siebie Wiślan Skawina 1:0, a bohaterem gospodarzy okazał się Łukasz Najda, który zdobył jedynego gola.

Dbają nie tylko o drzewa. Przed nami "Piątka z leśnikami"

Dbają nie tylko o drzewa. Przed nami "Piątka z leśnikami"

Już 10 maja w Uroczysku Stary Gaj odbędzie się wyjątkowe wydarzenie łączące aktywność fizyczną, kontakt z przyrodą i szczytny cel – „Piątka z leśnikami”. Organizatorzy zapraszają nie tylko biegaczy, ale także wszystkich miłośników lasu i pomagania.

Ulica jak "pole bitwy". Na Ceglanej będzie nie tylko asfalt

Ulica jak "pole bitwy". Na Ceglanej będzie nie tylko asfalt

Wcześniej ulica Twarda, teraz Ceglana. Urzędnicy szukają wykonawcy tej długo wyczekiwanej przez mieszkańców przebudowy drogi.

Sax night
Foto
galeria

Sax night

Imprezy w najpopularniejszym lubelskim Klubie 30 to destylat zabawy. Kto był ten wie, a kto nie był, niech żałuje. Imprezy odbywają się często na dwóch, a nawet na trzech parkietach, a każdy z inną muzyką. Ten stylistyczny eklektyzm sprawia, że co weekend klub przeżywa prawdziwe oblężenie. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy fotogalerię z weekendowych szaleństw w popularnej Trzydziestce, z której dowiecie się, jak się bawi Lublin.

W decydującym meczu półfinału play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała Jastrzębski Węgiel 3:2 i zagra w finale

Niespodzianka: Bogdanka LUK Lublin co najmniej ze srebrnym medalem, ograła Jastrzębski Węgiel

W trzecim decydującym spotkaniu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin po zaciętym boju pokonała mistrza Polski Jastrzębski Węgiel 3:2 i po raz pierwszy w historii zagra o medale mistrzostw Polski, i to od razu o złote

Druga taka niedziela w kwietniu. Można zrobić zakupy na majówkę

Druga taka niedziela w kwietniu. Można zrobić zakupy na majówkę

W niedzielę 27 kwietnia sklepy będą otwarte. To druga i zarazem ostatnia niedziela handlowa w kwietniu, tuż przed długim weekendem majowym.

Zabiegi ablacji z użyciem nowej techniki

To zaburzenie rytmu serca dotyczy miliona Polaków. W Lublinie leczą to nową techniką

Lubelscy lekarze przeprowadzili zabieg ablacji migotania przedsionków nową techniką varipulse. Dokonał tego jako jeden z pierwszych w Polsce zespół z Uniwersyteckiego Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii USK Nr 4 pod kierownictwem dr hab. Andrzeja Głowniaka.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium