Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Historia

29 marca 2025 r.
17:27

Chatka Żaka ma 60 lat. Historia, zdjęcia i plany

Autor: Zdjęcie autora MG
(fot. Jacek Mirosław)

Bakcynalia, DKF „Bariera”, Teatr Provisorium, Orkiestra Świętego Mikołaja i Mikołajki Folkowe, ZdAErzenia... Długo można by tak wyliczać, ale bez Chatki Żaka trudno sobie wyobrazić akademickie życie w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W czwartek, 27 marca, oficjalnie rozpoczęły się obchody Jubileuszu 60-lecia Chatki Żaka. Z tej okazji zaplanowano wiele wydarzeń, w tym sześć głównych:

Spektakl 2129 (premiera 3 kwietnia 2025)
 Ogólnopolski Festiwal Studencka Wiosna Teatralna (21-23 maja)
 Siema Żaki x Wolna Chatka (9-11 października 2025 r.)
 Targi Studenckich Możliwości. Kształtuj Kulturę Swoją Marką (5-6 listopada)
 Festiwal Retrospekcje (27-28 listopada)
 35. Mikołajki Folkowe (11-13 grudnia)

Już teraz w Chatce Żaka można oglądać wystawę fotograficznej „Back to the Past. 6 Dekad Chatki Żaka”.

A my przypominamy historię tego miejsca.

1965–1975

Chatka Żaka pojawiła się na kulturalnej mapie Lublina 22 października 1965 roku. To właśnie w tym miejscu, zaprojektowanym przez Krystynę Tołłoczko-Różyską, zaczęło tętnić życie kulturalne miasta. Od samego początku stała się ona sercem studenckiego świata. Teatr Gong 2, Zespół Tańca Ludowego UMCS kierowany przez Stanisława Leszczyńskiego i inne grupy artystyczne od razu znalazły tu swoje miejsce. W 1972 roku w Chatce zagościła Epidemia Piosenki Turystycznej  „Bakcynalia” – festiwal, który stał się symbolem niezależnej piosenki turystycznej i kabaretu. W tym samym czasie, przy kinie studyjnym, z inicjatywy Jana Orzechowskiego powstał Dyskusyjny Klub Filmowy „Bariera”, dla osób poszukujących ambitnego kina. W kolejnych latach DKF-em kieruje Piotr Kotowski, który na trwałe wpisuje się w historię tego wyjątkowego miejsca.

1975–1985

W drugiej połowie lat 70. Chatka Żaka stałą się centrum teatru studenckiego w Polsce. W jej murach swoje siedziby mają Grupa Chwilowa, Scena 6 czy Teatr Provisorium. Chatka Żaka staje się również przestrzenią dla ważnych wydarzeń społeczno-politycznych. Strajki studenckie, które odbywają się w jej murach, stają się symbolem sprzeciwu wobec ówczesnej sytuacji politycznej.       

Równolegle do teatru rozwijają się inne formy działalności kulturalnej, które wciągają społeczność studencką w wir twórczej aktywności. Spotkania literackie, kluby dyskusyjne, koncerty – Chatka Żaka staje się przestrzenią dialogu i wymiany myśli. W 1975 roku zapada decyzja o utworzeniu Ośrodka Radia Studenckiego Centrum, który zyskuje swoją siedzibę w Chatce Żaka. Na scenie Chatki Żaka regularnie gości Chór Akademicki UMCS, który, jako najstarszy zespół reprezentacyjny Uniwersytetu, wnosi do tego miejsca ducha akademickiej tradycji i artystycznej doskonałości.

1985–1994

Pod opieką Mieczysławy Goś działalność wystawiennicza zyskuje na znaczeniu – jej Pracownia Plastyczna staje się miejscem spotkań i twórczej ekspresji dla młodych artystów. Zajmując coraz bardziej centralne miejsce w studenckim życiu artystycznym, Chatka Żaka staje się domem dla Zespołu Tańca Towarzyskiego Impetus, który początkowo prowadzi Zbigniew Kwiatkowski, a od 1995 roku Violetta Dryło. Również na piętrze Chatki Żaka swoje miejsce ma Orkiestra Świętego Mikołaja, która staje się jednym z najważniejszych zespołów folkowych w Polsce. W 1991 roku, dzięki Orkiestrze, powstają Mikołajki Folkowe – wydarzenie, które z czasem przekształci się w jeden z największych festiwali muzyki folkowej w kraju. Na tym samym piętrze spotyka się też Teatr Droga Waldka Sidora.        

1995–2005
W latach 90. Chatka Żaka zyskuje nową energię pod wodzą kierownika Romana Kruczkowskiego. W tym okresie, Chatka Żaka nadal pełni rolę gospodarza Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Turystycznej i Studenckiej Bakcynalia, który od lat przyciąga młodych artystów z całej Polski. Ponadto, w Chatce Żaka swoją siedzibę ma redakcja pisma Gadki z Chatki, które z czasem przekształci się w Pismo Folkowe, stając się jednym z ważniejszych wydawnictw poświęconych muzyce folkowej i kulturom tradycyjnym.  

Druga połowa lat 90. to również moment, gdy w Chatce Żaka zaczyna funkcjonować Festiwal Kultury Alternatywnej „ZdAErzenia”, którego kuratorem jest Rafał Koziński. To międzynarodowy festiwal, który łączy artystów z różnych dziedzin sztuki: komiksu, filmu, muzyki i innych. To wyjątkowa przestrzeń, w której nowatorskie formy artystyczne spotykają się ze sobą, tworząc unikalną mozaikę twórczych doświadczeń. W tej dekadzie działają w Chatce: Studencki Teatr Galeria Ewy Hebe Lembryk, Teatr Ja – Sny Piotra Rządkowskiego, czy Teatr Widzenie Adama Bartosia.           
Równolegle, w 2000 roku, Chatka Żaka rozpoczyna organizację Międzynarodowych Dni Filmu Dokumentalnego „Rozstaje Europy”. Festiwal, pod dyrekcją Grzegorza Linkowskiego (kierującego Chatką w latach 2001-2010) , staje się istotnym punktem na mapie wydarzeń filmowych w Lublinie, gromadząc twórców i pasjonatów dokumentu z całego świata.

2005–2015

W 2005 roku z inicjatywy Szymona Pietrasiewicza powstaje Studencki Ogólnopolski Festiwal Teatralny „Kontestacje”, który szybko zyskuje status jednego z najważniejszych wydarzeń teatralnych w Polsce.  W 2009 roku w Chatce Żaka zainaugurowano działalność Sceny AD HOC, która stała się przestrzenią promującą młodych lubelskich muzyków. Zmiany zachodzą również w samej strukturze Chatki. Dzięki staraniom ówczesnego rektora UMCS, prof. dr hab. Stanisława Michałowskiego, rozpoczęła się przebudowa Akademickiego Centrum Kultury, która miała na celu stworzenie Inkubatora Medialno-Artystycznego. W 2013 roku Inkubator rozpoczął swoją działalność.

2015–2025

Chatka Żaka przechodzi prawdziwą metamorfozę. Po modernizacji budynek zyskał nowe życie, zachowując jednocześnie swój unikalny charakter. Odnowiono salę widowiskową, garderoby, biura i przestrzenie coworkingowe, zapewniając jeszcze lepsze warunki do organizacji wydarzeń kulturalnych i artystycznych.          

W 2020 roku dyrektorem Chatki Żaka zostaje Izabela Pastuszko, która wraz z zespołem wprowadziła nowatorski model współtworzenia kultury studenckiej. Nowe linie programowe – Ruch, Dźwięk, Kadr, Słowo, Lifestyle i Visual Art – wprowadziły przejrzysty podział na różne obszary twórczości, organizując wydarzenia, które zaspokajają najbardziej różnorodne gusta. Wśród nich znalazły się seanse filmowe, wernisaże, spektakle studenckich grup teatralnych, cyrkowe pokazy, koncerty gwiazd, a także festiwale.

Rok2021 to zmiana nazwy na Akademickie Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka. W tym roku, Chatka Żaka, z okazji swojego jubileuszu, chce nie tylko świętować dotychczasowe osiągnięcia, ale także inspirować młodsze pokolenia studentek i studentów do dalszego rozwoju artystycznego i wspólnej twórczości.

(źródło: Akademickie Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka)

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki
improv

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki

W najbliższy czwartek, 3 kwietnia, Fabryka Kultury Zgrzyt w Lublinie zamieni się w miejsce spontanicznego humoru, a to za sprawą Poławiaczy Pereł Improv Teatr i ich najnowszego, improwizowanego spektaklu komediowego "Każdy widz się liczy!".

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa
galeria

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa

Naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele papieskich instytucji i goście zgromadzili się w poniedziałek na KUL na sympozjum „Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Edukacyjna: Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II”.

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Kto zostanie prezydentem Polski? Jest już 10 zarejestrowanych kandydatów

Tylu zarejestrowała już Państwowa Komisja Wyborcza. Pozostali mają czas do piątku, do godziny 16.

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Wniosek do wojewody lubelskiego już złożony: Janów Podlaski stara się o prawa miejskie.

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Wcześniej była metoda mikrofiltracji, teraz będzie technologia UV do oczyszczania solanki. Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża ją jako pierwsza w Polsce.

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium