Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Historia

15 października 2023 r.
7:10

Puławy za dawnych lat. Tak wyglądało miasto w latach 80. XX wieku

Autor: Zdjęcie autora MG
0 A A

Wiemy, że lubicie nasze galerie. Dziś kolejna podróż w czasie. Tym razem przenosimy się w lata 80., do Puław, które na prezentowanych zdjęciach są nie do poznania.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pierwsza wzmianka o Puławach pojawia się w 1626 r. W tamtym okresie była to malutka wieś z kilkoma chałupami i jedną karczmą. W 1669 r. Herakliusz Lubomirski obrał Puławy za swoją rezydencję, które z pańszczyźnianej wsi przewozowej położonej wzdłuż Wisły (gdzie ludność trudniła się flisactwem i rybołówstwem), z osady bez zaplecza rolniczego, stopniowo stały się ośrodkiem handlu, skupionym wokół magnackiej siedziby. Gwałtowny rozwój gospodarczy rozpoczął się od momentu przejęcia dóbr przez Czartoryskich, Puławy zdetronizowały pod tym względem nawet pobliski Kazimierz Dolny.

Pod koniec XVIII w. miejscowość przestrzennie składała się z osady pałacowej, wsi pańszczyźnianej Puławy – dzisiejsza ul. 1 Maja obecna ul. 6 Sierpnia, oraz dzielnicy Mokradki. Od momentu osiedlenia się tu na stałe Izabeli i Adama Czartoryskich w 1782 r. zaczęto przekształcać i rozbudowywać magnackie włości. Puławy ciągle pozostawały wsią a prawa miejskie uzyskały dopiero w 1906 r. dlatego brak jest tu rynku i planu regulacyjnego. Handel skupiał się wzdłuż ul. Lubelskiej.

Wykształcona w XIX w. siatka ulic nie ulegała zmianom w XX w., co najwyżej istniejące drogi stawały się ulicami i otrzymały nazwy – np. ul. Gdańska, Filtrowa, Japońska oraz są stopniowo zabudowywane. W dwudziestoleciu międzywojennym powiększono teren Puław o przyłączone: Wólkę Profecką i Włostowice. Powstała też zupełnie nowa i planowo zabudowana dzielnica Działki, mająca charakter willowo - letniskowy.

Całe miasto charakteryzuje duża ilość drzew i ogrodów. W tym czasie powstały budynki użyteczności publicznej min. gmach gimnazjum im. A. Czartoryskiego, wieża ciśnień, elektrownia, rozpoczęto budowę szpitala, oraz monumentalna i dziś nieistniejąca brama portowa.

Po II wojnie światowej ulokowano tu Puławskie Azoty. Zmieniono śródmieście miasta, przez wybudowanie nowego centrum z nowymi realizacjami: szkołą chemiczną, hotelem, domem towarowym, budynkiem PKO-PZU, budynkiem Prezydium PRN. Zwarta zabudowa istniała jedynie wzdłuż części ul. Lubelskiej (obecna Piłsudskiego) w postaci murowanych piętrowych kamienic, w innych miejscach jest to zabudowa rozproszona, gdzie dominują wille, dworki, budownictwo małomiasteczkowe, chałupy.

Źródło: wybrane fotografie i informacje pochodzą ze strony Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zorza polarna w obiektywach naszych Czytelników. Zobacz co udało im się uwiecznić
ZDJĘCIA
galeria

Zorza polarna w obiektywach naszych Czytelników. Zobacz co udało im się uwiecznić

Przez ostatnie dni na niebie mogliśmy oglądać prawdziwe kolorowe spektakle. W związku z burzą geomagnetyczną nad lubelskim niebem pojawiła się zorza polarna.

Prezydent Zamościa ma drugiego zastępcę. To Marta Pfeifer

Prezydent Zamościa ma drugiego zastępcę. To Marta Pfeifer

Stało się to, o czym w Zamościu mówiło się od dawna i o czym pisaliśmy już w zeszłym tygodniu. Marta Pfeifer została powołana na zastępczynię prezydenta Zamościa.

Przed nami kolejna zimna noc

Przed nami kolejna zimna noc

W regionie może złapać przymrozek. Synoptycy ostrzegają

Politechnika Lubelska świętowała urodziny
galeria

Politechnika Lubelska świętowała urodziny

Honorowy Profesor, wybitny Absolwent, Najlepszy Wykładowca i imię dla dębu. Politechnika Lubelska świętowała 71. rocznicę powstania.

Chciała sprzedać spódnicę - straciła swoje oszczędności

Chciała sprzedać spódnicę - straciła swoje oszczędności

21-latka chciała sprzedać ubranie za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego. Internetowi oszuści ukradli jej jednak 7 tys. zł

KUL wyprzedaje książki

KUL wyprzedaje książki

Biblioteka Uniwersytecka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zaprasza na Majowy Kiermasz Książki. Do nabycia są m.in. trudno dostępne pozycje

Festiwal „Scena w Budowie”
16 maja 2024, 20:00

Festiwal „Scena w Budowie”

Trwa Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” 2024. Przed nami finałowe wydarzenia.

Czerwona kartka dla Zielonego Powiśla

Czerwona kartka dla Zielonego Powiśla

Ostatnie wybory samorządowe z lokalnej sceny politycznej w Końskowoli zmiotły komitet Zielonego Powiśla. Ten do rady gminy wprowadził zaledwie jednego przedstawiciela. Wszystkie pozostałe miejsca trafiły w ręce komitetu nowego wójta - Mariusza Majkutewicza.

Czy będziemy mieć nowe drogi dla rowerów?

Czy będziemy mieć nowe drogi dla rowerów?

W mieście powstaną kolejne szlaki rowerowe. Poszukiwani są projektanci, którzy podejmą się tego zlecenia

XIV edycja Lublin Blues Session
patronat
17 maja 2024, 19:00

XIV edycja Lublin Blues Session

W dniach 17-18.05. w Dzielnicowym Domu Kultury SM „Czechów” odbędzie się po raz 14. „Lublin Blues Session”. Podczas tegorocznej edycji usłyszymy różne oblicza gitary rezofonicznej (dobro). Wystąpią: Puhovsky, Adam Bartoś oraz słowacki duet - Bena i Radvanyi.

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt
18 maja 2024, 20:00

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt

W sobotę (18 maja) w lubelskim Zgrzycie wystąpi Voo-Voo. Zespół zagra koncert promujący album "Premiera".

Prezydent już wybrał. Jego prawą ręką będzie kobieta

Prezydent już wybrał. Jego prawą ręką będzie kobieta

To kobieta będzie prawą ręką prezydenta Michała Litwiniuka (PO). Macieja Buczyńskiego zastąpi Justyna Gorczyca, dotychczasowa kierownik referatu urbanistyki w ratuszu.

Lotniczy akrobaci dadzą pokaz w Świdniku. FireBirds na Świdnik Air Festival
15 czerwca 2024, 0:00

Lotniczy akrobaci dadzą pokaz w Świdniku. FireBirds na Świdnik Air Festival

Świdnik Air Festival zbliża się wielkimi krokami. Miejski Ośrodek Kultury ogłosił kolejną gwiazdę, która da prawdziwy pokaz swoich możliwości akrobatycznych.

Trwają starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029

Trwają starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029

Miasto wybrało 21 projektów na łączną kwotę ponad 2 mln zł w ramach konkursu wieloletniego „Miasto kultury w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029”. Zgłoszone projekty będą realizowane w latach 2024-26.

Nie żyje motocyklista z wypadku w Bogucinie

Nie żyje motocyklista z wypadku w Bogucinie

Dziś rano zmarł mężczyzna poszkodowany we wczorajszym wypadku w Bogucinie w powiecie lubelskim. Lubelscy policjanci prowadzą dochodzenie w tej sprawie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium