Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inwestycje

24 marca 2023 r.
10:39

Trzygwiazdkowy pensjonat zamiast opuszczonej szkoły

(fot. Jacek Barczyński)

Wybudowana w 1959 roku wiejska Szkoła Podstawowa w Wereszczynie została definitywnie zamknięta dziesięć lat temu. Od tamtej pory budynek stał pusty i niszczał. W końcu Rada Gminy Urszulin zadecydowała, że w szkolnych murach powstanie pensjonat o trzygwiazdkowym standardzie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Pierwotnie nasi radni skłaniali się, aby poszkolny budynek wydzierżawić na działalność gospodarczą – mówi Tomasz Antoniuk, wójt gminy Urszulin. – Niestety: ofert nie było. W tej sytuacji podjęliśmy próbę sprzedaży szkoły. Znalazł się nawet inwestor zainteresowany urządzeniem w niej domu pomocy społecznej lub miejsca, które świadczyłoby usługi opiekuńcze dla osób starszych. Ale i te próby spełzły na niczym.

Kolejnym rozwiązaniem miała być próba sprzedaży szkoły. Przez całe cztery kolejne lata zainteresowanych jednak nie było.

– Wobec takiego stanu rzeczy w 2018 roku podjęliśmy desperacką decyzję ulokowania w dawnej szkole „usług wspierających rozwój turystyki i kultury” na naszym terenie – dodaje wójt Antoniuk. – W rachubę wchodzi baza noclegowa z zapleczem socjalnym, wypożyczalnia rowerów i warsztat do ich naprawy i serwisowania. Opracowaliśmy dokumentację projektową i już w 2021 roku w ramach środków Polskiego Ładu pozyskaliśmy na nasz projekt ponad 4,2 mln zł.

Problemem było wyłonienie wykonawcy. Zawiniła galopująca inflacja i karuzela cen na materiały budowlane. W końcu zadania podjęła się firma budowlana z Białej Podlaskiej. Kilkanaście dni temu przejęła PLAC BUDOWY i rozpoczęła szeroko zakrojone prace. Obejmują one przede wszystkim przebudowę wnętrz i adaptację nieużytkowanego dotąd wysokiego poddasza. Ze wszystkim firma ma się uporać do końca przyszłego roku.

W nowym pensjonacie projektant przewidział miejsca dla około 50 gości. W cenie za nocleg będą wliczane także śniadania.

– Na pewno w naszym pensjonacie nie będzie wesel – podkreśla wójt. – Zależy nam natomiast na zorganizowanych grupach, na przykład rowerzystów oraz rodzinach z dziećmi. Dlatego projekt uwzględnia także budowę dużego placu zabaw. Sportowe boisko już tam jest. Z założenia stara szkoła ma być bazą wypadową do najatrakcyjniejszych miejsc w okolicy, a takich przecież u nas nie brakuje. W tym kontekście wystosowałem już do starosty włodawskiego wniosek o rozpatrzenie możliwości wybudowania bezpiecznej ścieżki rowerowej, na początek z Wereszczyna do Urszulina. Chodzi nam o skomunikowanie wereszczyńskiego pensjonatu z istniejącymi już, bądź planowanymi ścieżkami rowerowymi w gminie.

Prowadzeniem pensjonatu ma się zajmować nie sam Urząd Gminy lecz powiązana z nim specjalnie w tym celu powołana spółka lub spółdzielnia. Wśród zatrudnionych znajdą się też organizatorzy turystyki, którzy będą podpowiadali gościom turystyczne marszruty i lokalne atrakcje. Między innymi celem wypadów będą mogły być wyremontowane w ostatnim czasie wiejskie świetlice. Na przykład w Starym Załuczu, przy turystycznej ścieżce „Spławy” turyści będą mogli zajrzeć do tamtejszej kawiarenki i zapoznać się z tajnikami zielarstwa. Specjalnością świetlicy w Woli Wereszczyńskiej są warsztaty z tradycyjnego tkactwa. Z kolei w Dębowcu letnicy będą mogli nauczyć się domowego wypieku chleba.

Wójtowi, radnym i absolwentom szkoły zależy, aby w nowym pensjonacie zaakcentować pierwotne przeznaczenie budynku. Sposobem na to mają być wyeksponowane gabloty ze zdobytymi przez uczniów pucharami oraz zachowanymi pomocami naukowymi.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!