Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

11 kwietnia 2023 r.
16:58

IV Festiwal Przez Świat w Chatce Żaka. Program

Autor: Zdjęcie autora Damian Drabik
14 kwietnia 2023 16:00
(fot. Piotr Wnuk / materiały promocyjne)

Już po raz 4. Chatka Żaka (ul. Radziszewskiego 16) zaprosi wielbicieli podróży i nie tylko, do udziału w Festiwalu Przez Świat. W dniach 14-16 kwietnia będzie można wspólnie odkrywać różne zakątki świata.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Weekend w Chatce Żak przebiegnie pod znakiem podróży i barwnych opowieści z różnych zakątków świata. Wśród gości, którzy wezmą udział w festiwalu są m.in. Maria Wielgosz- Matuła i Przemysław Matuła, którzy opowiedzą o podróży przez Europę z małym dzieckiem oraz psem. Katarzyna Mięsiak – Wójcik zaprezentuje relację z podróży kamperem po Australii. Z kolei podróżnik Piotr Wnuk podpowie jak medytować w górach.

Festiwal Przez Świat to jednak nie tylko prelekcje czy spotkania z podróżnikami. Spragnieni aktywniejszych atrakcji będą mogli wziąć udział w spacerze fotograficznym, który poprowadzi Adam Wójcik. Wydarzenie odbędzie się w sobotę o godz. 13 (zbiórka pod Centrum Kultury przy ul. Peowiaków).

Na uczestników czekać będą także warsztaty, np. zajęcia pod hasłem "Zapachy Świata", w ramach których będzie można stworzyć perfumy. Nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych. Na uwagę zasługują warsztaty przyrodnicze z Akademią Przyrodniczą na Roztoczu.

Festiwal rozpocznie się 14 kwietnia o godz. 16 spotkaniem pod hasłem "Nauka i podróż" poświęconym akademickim wymianom międzynarodowym. Tego dnia także Monika Mironowicz opowie o pracy jako pilot wycieczek/rezydent, a Małgorzata Telecka zabierze słuchaczy w podróż na Rapa Nui. Dzień zwieńczą zaplanowane na godz. 20 Afro Dance Meeting oraz Festiwalowe śpiewanki - będzie więc coś do pośpiewania i potańczenia.

Kolejne atrakcje w sobotę. 15 kwietnia będzie można liczyć zarówno na warsztaty, jak i spotkania z ciekawymi gośćmi. Na koniec dnia będzie można liczyć na sobotnie afterparty w Chatce Żaka (godz. 21).

Ostatnie spotkania zaplanowano na niedzielę od godz. 15. Całość zwieńczy opowieść o niezwykłej pieszej podróży z Panamy do Kanady, liczącej przeszło 12 tysięcy kilometrów (godz. 18.30).

Na uczestników festiwalu czekać też będą dodatkowe atrakcje, m.in. specjalna wystawa przegotowana przez Ambasadę Hiszpanii czy strefa chill Biura Promocji Gran Canaria z możliwością odbycia wirtualnej wycieczki po Wyspie w okularach VR.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Na niektóre zajęcia obowiązują darmowe zapisy.

Program:

Piątek, 14 kwietnia:
16.00 - Nauka i podróż – akademickie wymiany międzynarodowe | Coworking
17.30 - Praca i podróż – Pilot wycieczek/rezydent – wieczna zabawa czy ciężka praca? - Monika Mironowicz | Coworking
18.30 - Rapa Nui – naprawdę daleko od wszystkiego - Małgorzata Telecka
20.00 - Meet Life Style - Afro Dance Meeting | MSW
20.00 - Festiwalowe śpiewanki | Chatka Cafe

Sobota, 15 kwietnia:
13.00 - Spacer fotograficzny – Adam Wójcik zbiórka pod Centrum Kultury, ul. Peowiaków
14.00 - Warsztaty przyrodnicze dla dzieci - Akademia Przyrodnicza na Roztoczu | PKS
14.00 - Zapachy Świata – warsztaty Mushka Perfume Lab Coworking - zapisz się przez formularz: https://tiny.pl/w677p
15.30 - Prezentacja organizacji, kół, projektów związanych z turystyką, podróżami, aktywnym spędzaniem czasu | Hol Główny
16.00 - Trip story – studenckie prezentacje | MSW
17.30 - 12 miesięcy z życia, 12 tys. Kilometrów. Przez Europę z dzieckiem i psem - Maria Wielgosz- Matuła i Przemysław Matuła
19.30 - Od Sydney do Perth czyli kamperem po Australii - Katarzyna Mięsiak – Wójcik
21.00 - Afterparty - Chatka Cafe

Niedziela, 16 kwietnia:
15:00 - Bloger podróżniczy czyli życie w podróży – spotkanie z autorami bloga Podróże z Pazurem | PKS
17.00 - Góry - medytacja w ruchu - Piotr Wnuk
18.30 - Na poboczu Ameryk czyli 12 tys. km pieszo z Panamy do Kanady - Stones on Travel

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Ulicami Starego Miasta przeszła droga krzyżowa
galeria

Ulicami Starego Miasta przeszła droga krzyżowa

Uczestnicy modlili się o trzeźwość i uwolnienie z nałogów. Chętni złożyli również deklarację abstynencji w intencji osoby uzależnionej.

Zacięty mecz w Sopocie zakończył się wygraną PGE Startu Lublin
film

Wielkie emocje w Sopocie. PGE Start Lublin wygrał z mistrzem Polski

Świetne widowisko w Sopocie. Tamtejszy Trefl walczył do końca, aby odwrócić losy mecz z PGE Startem. Lublinianie do przerwy prowadzili aż 61:38. Po szalonej pogoni rywali, do ostatnich sekund musieli jednak drżeć o wynik. Ostatecznie pokonali jednak mistrza Polski 88:87.

Zdjęcie ilustracyjne

62-latek, który zaatakował ratownika medycznego, stanie przed sądem

Do trzech lat więzienia grozi mężczyźnie, który naruszył nietykalność ratownika na oddziale ratunkowym szpitala w Janowie Lubelskim. Do sądu trafił akt oskarżenia.

Azoty Puławy przegrały na wyjeździe z REBUD KPR Ostrovią Ostrów Wielkopolski 33:36

Azoty Puławy gorsze od REBUD KPR Ostrovii Ostrów Wielkopolski

W meczu ostatniej kolejki sezonu zasadniczego Azoty Puławy przegrały na wyjeździe z REBUD KPR Ostrovią Ostrów Wielkopolski 33:36. Taki wynik przesądził o tym, że puławianie w drugiej części sezonu rywalizować będą w grupie spadkowej

Mieszkańcy chcą zmieniać Lublin. Zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego

Mieszkańcy chcą zmieniać Lublin. Zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego

182 projekty, a w tym dzielnicowe rozwiązania i większe inicjatywy – tak prezentują się wnioski do Budżetu Obywatelskiego na 2026 rok. „To odpowiedź na aktualne potrzeby lokalnej społeczności” – twierdzą władze miasta.

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień
ZDJĘCIA
galeria

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień

Podczas wojny to oni niosą pierwszą pomoc medyczną, od której często zależy ludzkie życie. Dziś lekarze, pielęgniarze i ratownicy, którzy łączą obowiązki medyczne ze służbą wojskową, obchodzą swoje święto.

Piłkarze Podlasia mają czego żałować po piątkowym meczu z Wiślanami

Przewrotka za trzy punkty. Podlasie przegrało z Wiślanami

Po takim meczu piłkarze Podlasia długo będą pluli sobie w brody. Bialczanie w drugiej połowie spotkania z Wiślanami Skawina zmarnowali: rzut karny i nie „setkę”, a „dwusetkę”. Jak to w piłce bywa rywale w doliczonym czasie gry zdobyli zwycięskiego gola.

Marta Wcisło przy puławskim Orliku. Za otwarcie tego boiska wbrew orzeczeniu sądu karę aresztu ma ponieść prezydent Puław
Puławy

Wcisło o zamknietym boisku i areszcie dla Maja: to wina PiS-u

Podczas konferencji prasowej zwołanej przy boisku sportowym Orlik w Puławach europosłanka Platformy Obywatelskiej wyraziła zrozumienie dla kontrowersyjnej decyzji sądu, a winą za zamknięcie obiektu i areszt dla prezydenta Puław obarczyła Prawo i Sprawiedliwość.

Wisła Puławy w sobotę rozegra kolejny bardzo ważny mecz

Przed Wisłą Puławy kolejny ważny mecz w kontekście walki o utrzymanie w Betclic II Lidze

Po porażce w Bielsku-Białej Wisła Puławy wraca na swój stadion. W sobotę o godzinie 15 podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zagrają z GKS Jastrzębie i będzie to dla nich kolejny kluczowy mecz w kontekście walki o utrzymanie

Trwa budowa brakującego fragmentu ścieżki

Przez lata ścieżki miasta i gminy nie mogły się połączyć. W końcu powstaje brakujący odcinek

Dobra wiadomość dla rowerzystów. Trwa budowa wyczekiwanego fragmentu ścieżki rowerowej w Sławacinku Starym, który połączy szlaki miasta i gminy.

Kampus uczelni

UMCS otwiera drzwi dla kandydatów

Stoiska z ofertą edukacyjną, doradztwo zawodowe i spacer po kampusie. Sprawdzamy, co Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował dla swoich kandydatów.

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Można powiedzieć, że we "własne sidła" wpadł 48-letni mieszkaniec gminy Uścimów, który podejrzany jest o nielegalny połów ryb. Grozi mu nawet 2 lata pozbawienia wolności.

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Zakup używanych części samochodowych to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Decydują o tym przede wszystkim względy ekonomiczne, dostępność oryginalnych części oraz troska o środowisko. Szczególnie właściciele starszych modeli samochodów doceniają ten sposób na utrzymanie swoich pojazdów w dobrym stanie technicznym. Jednak używane części to nie tylko oszczędność – to także świetna okazja do tuningu i personalizacji auta.

Jakub Rzeźniczak podpisał w Kraśniku umowę do końca sezonu 24/25, ale z opcją przedłużenia

Były reprezentant Polski zagra w Stali Kraśnik

W ostatnich dniach pojawiały się plotki, że były reprezentant Polski Jakub Rzeźniczak może wznowić karierę w Kraśniku. Ze względu na datę, czyli 1 kwietnia wielu kibiców uznało jednak te doniesienia za primaaprilisowy żart. Tymczasem w piątek czwartoligowiec rzeczywiście poinformował, że 38-letni obrońca podpisał ze Stalą kontrakt do końca sezonu.

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa
ZDJĘCIA
galeria

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa

Liczba obywateli Rzeczypospolitej Polskiej powiększyła się o 18 osób. Wojewoda lubelski wręczył polskie obywatelstwa, konstytucję oraz flagę RP.

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30