Miasto zabiera się za prace nad planami zagospodarowania parków, lasów i innych przestrzeni publicznych Lublina. Do 18 maja można zgłaszać Urzędowi Miasta swoje wnioski dotyczące tego, jak należy chronić te miejsca.
Prace planistów dotyczą ośmiu obszarów. Mowa o Ogrodzie Saskim, parku na Kalinowszczyźnie, parku Akademickim z częścią miasteczka akademickiego i skwerem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Na liście jest też Ogród Botaniczny UMCS wraz z terenem pod jego powiększenie, pl. Kaczyńskiego ze skwerem Dzieci z Pahiatua i bulwar nad Bystrzycą w rejonie ul. Muzycznej i al. Piłsudskiego. Wykaz zamykają dwa lasy: Stary Gaj i Dąbrowa (wraz z terenami istniejących oraz planowanych ogródków działkowych).
Ratusz zabrał się za tworzenie planów zagospodarowania tych obszarów dopiero po krytyce Najwyższej Izby Kontroli. Wytknęła ona władzom miasta, że nie zaczęły prac nad planami dla wielu terenów publicznych, dla których sporządzenie planu jest obowiązkowe zgodnie ze studium przestrzennym uchwalonym przez Radę Miasta w 2019 r.
Po tej krytyce Rada Miasta zdecydowała w grudniu zeszłego roku o uruchomieniu procedury planistycznej, a teraz zaczął się jeden z jej wstępnych etapów, czyli zbieranie wniosków od zainteresowanych osób, firm, instytucji i organizacji. Takie wnioski można zgłaszać do 18 maja i mogą one dotyczyć każdego ze wspomnianych na wstępie terenów. Który z nich jako pierwszy może się doczekać planu zagospodarowania?
– Wnioski dotyczące planów miejscowych są zbierane jednocześnie, ale dalszy przebieg prac będzie zależał od przebiegu poszczególnych procedur, w tym terminów pozyskania materiałów, uzyskania uzgodnień i opinii – przekazuje nam Joanna Stryczewska z biura prasowego Ratusza.