W tym tygodniu Biała Podlaska wypuści spot filmowy promujący szczepienia przeciwko COVID-19. Inne miasta w regionie również starają się zachęcać swoich mieszkańców do szczepień. Rząd dla najszybciej szczepiących gmin obiecuje pieniądze.
Do tej pory z powszechnych szczepień w samorządowym punkcie w Białej Podlaskiej skorzystało ok. 2500 osób. – Zainteresowanie nie spadło – przekonuje Gabriela Kuc-Stefaniuk, rzecznik magistratu. Ale gdy uruchamiano ten punkt, miasto zapewniało, że jest on przygotowany, aby codziennie obsłużyć nawet 500 osób. Tymczasem, pacjenci niezbyt chętnie chcą się szczepić AstraZenecą. Ostatnio zalegało tu pół tysiąca tych szczepionek.
– Szczepienia promować warto i będziemy to robić w Białej Podlaskiej – zaznacza rzeczniczka. Dlatego, w tym tygodniu swoją premierę będzie miał spot „Zadbaj o przyszłość, zaszczep się na życie”. – Spot zaprezentuje mieszkańców miasta, przedstawicieli różnych środowisk – zapowiada Kuc-Stefaniuk. Wystąpią w nim m.in. pracownicy medyczni i inne osoby bezpośrednio zaangażowane w walkę z pandemią. Ponadto w przestrzeni miasta pojawią się bannery akcji.
– Spot kręcą i montują pracownicy Bialskiego Centrum Kultury w ramach swoich obowiązków. Natomiast osoby, które się w niego zaangażowały, zrobiły to społecznie – zaznacza Kuc-Stefaniuk.
Rzeczniczka bialskiego szpitala Magdalena Us wylicza, że w szpitalnych punktach do tej pory podano tu 29 313 dawki szczepionki, w tym drugą dawką zaszczepiono 8 873 osoby. Całe miasto liczy ok. 57 tys. mieszkańców.
Miasto Lublin prowadzi akcję informacyjną, aby dotrzeć do mieszkańców w różnym wieku. – Liczymy, że działania MOPR pozwolą na przekonanie do szczepień podopiecznych nie tylko w domach pomocy społecznej, ale też w placówkach opiekuńczo-wychowawczych oraz w miejscach zamieszkania – zaznacza Andrzej Wojewódzki, sekretarz miasta Lublin. – Odbiorcami naszych działań są też uczniowie szkół ponadpodstawowych, ich rodzice oraz kadra nauczycielska i pracownicy. W promowanie szczepień wśród młodzieży zaangażowana została również Młodzieżowa Rada Miasta – dodaje sekretarz. Wkrótce w mieście pojawić się mają plakaty zachęcające do szczepień w hali „Icemania”.
– Regularnie publikujemy informacje dotyczące działalności punktu szczepień na naszych kanałach społecznościowych – mówi Damian Zieliński z gabinetu prezydenta Chełma. To miasto film promujący szczepienia zrealizowało już na początku roku. – Wzięli w nim udział lekarze, pielęgniarki, a także dyrektor chełmskiej przychodni, który zresztą przyjął szczepionkę podczas nagrywania materiału – zaznacza Zieliński.
W Zamościu samorządowy punkt szczepień działa od 5 maja. – W mieście pojawiły się bilbordy informujące o tym – zaznaczają urzędnicy z tamtejszego magistratu.
Przypomnijmy, że rząd chce nagradzać te samorządy, w których mieszkańcy najszybciej się szczepią. – Chcemy wprowadzić pewien rodzaj rywalizacji. Dla pierwszych 500 gmin, które osiągną wskaźnik zaszczepienia na poziomie co najmniej 75 proc. chcemy przeznaczyć po 100 tys. zł na gminę na dowolny cel, inwestycje czy rozdysponowanie po funduszach sołeckich – zapowiedział kilka dni temu Michał Dworczak, pełnomocnik rządu ds. szczepień. Poza tym, gmina rekordzistka w skali Polski dostanie dodatkowo 2 mln zł.
Od 1 lipca ruszy Loteria Narodowego Programu Szczepień. Każdy zaszczepiony będzie mógł wylosować nagrody pieniężne, samochód hybrydowy czy hulajnogi.