O zmiany w projekcie przebudowy Al. Racławickich apeluje do prezydenta Lublina doradzająca mu Rada Kultury Przestrzeni. Prosi o estetyczne chodniki, ozdobną roślinność i miejsca do siedzenia. Lista próśb jest o wiele dłuższa.
Al. Racławickie są kluczową przestrzenią publiczną Lublina, decydującą o jego wizerunku tak samo jak deptak, pl. Litewski i pl. Teatralny, dlatego powinny być potraktowane z taką samą dbałością o szczegóły jakości i komfortu – pisze do prezydenta architekt Bolesław Stelmach, zastępca przewodniczącego Rady Kultury Przestrzeni.
Rada jest ciałem doradczym prezydenta i właśnie wysłała mu listę rekomendacji dotyczących przebudowy Alej.
– Wszystkie rekomendacje będą poddane stosownej analizie – zapewnia Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta.
Wszystkich propozycji jest dwanaście. Pierwsza z nich to prośba o chodniki w stonowanych barwach i wykonane z dużych płyt, najlepiej kamiennych, na których nie terkotałyby kółka walizek. Projekt, według którego prowadzona ma być przebudowa, przewiduje chodniki z betonowych płyt, ale nie znaleźliśmy wymogu, by tworzyły one gładką nawierzchnię.
Kolejne rekomendacje dotyczą takich elementów jak kosze na śmieci (prośba o to, by nie zabierały miejsca na chodniku), ustawienie stylowych stojaków do przypięcia roweru, stosowanie stylowych słupków zamiast „biało-czerwonych”, upiększenie Alej kwiatami oraz ustawienie ławek.
Rada Kultury Przestrzeni prosi nawet o zastąpienie na przejściach dla pieszych „piszczących” sygnalizatorów „tykającymi” oraz o zapewnienie odpowiedniej widoczności w rejonie przejść.
Które rekomendacje uda się jeszcze uwzględnić? Tego Ratusz nie deklaruje.
– Jesteśmy w trakcie procedury przetargowej związanej z wyborem wykonawcy – tłumaczy Krzyżanowska. – Dopiero po wybraniu firmy, która zajmie się remontem Al. Racławickich, będzie możliwość rozmowy z wykonawcą na temat poszczególnych rozwiązań zaproponowanych przez Radę Kultury Przestrzeni. Jej rekomendacje będą mogły być zrealizowane, jeśli nie będą stanowiły istotnego odstępstwa od projektu.
Przypomnijmy, że przetarg ogłoszony przez Zarząd Dróg i Mostów dotyczy nie tylko przebudowy Al. Racławickich, ale również ronda Honorowych Krwiodawców, ul. Poniatowskiego i Lipowej. Ratusz zakłada, że prace zakończą się nie później niż do końca kwietnia 2020 r. Wzdłuż Al. Racławickich poprowadzone będą ścieżki rowerowe, zaś na jezdni będą wyznaczone pasy ruchu dla autobusów, które pojawią się też na Lipowej.
Projekt przewiduje też trzy nowe sygnalizacje świetlne: na skrzyżowaniach z ul. Puławską, Grottgera oraz na przejściu przed rektoratem Uniwersytetu Przyrodniczego. Przy przebudowywanych ulicach wyciętych zostanie prawie 200 drzew, z czego najwięcej, prawie 90, wzdłuż Al. Racławickich, co wynika przeważnie z planowanego poszerzania jezdni o dodatkowe pasy ruchu na skrzyżowaniach.